Odgracanie domu – jak pozbyć się zbędnych rzeczy?

Odgracanie domu wcale nie jest trudne. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie wyjaśniamy, jak odgracić mieszkanie. Sprawdź, jakich błędów powinieneś się wystrzegać podczas porządkowania!
Ida Grabska
odgracanie domu

Odgracanie domu w pigułce:

 • Mniejsza liczba przedmiotów w domu pozwala zachować porządek i harmonię w otoczeniu.
 • Kupując mniej rzeczy, oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko.
 • Dokładnie zaplanowane i rozłożone w czasie odgracanie domu można wykonać skutecznie i samodzielnie.
 • Jeśli coś jest niepotrzebne i nieużywane od dłuższego czasu, warto się tego jak najszybciej pozbyć.

Odgracanie domu – dlaczego warto?

Niepotrzebne rzeczy zabierają dużo przestrzeni i sprawiają, że w domu panuje bałagan i chaos. Często nie można czegoś znaleźć, ponieważ przedmioty gubią się w swoim nadmiarze. Dlatego warto podjąć się odgracania domu z nieużywanych, zbędnych przedmiotów. Dzięki temu nie tylko zyska się więcej przestrzeni, ale i zadba się o swój spokój. Natomiast odnajdywanie rzeczy będzie o wiele łatwiejsze, gdy będzie ich znacznie mniej i będą miały swoje stałe, jedno miejsce. Co więcej, łatwiej będzie utrzymywać porządek, a sprzątanie będzie o zdecydowanie przyjemniejsze.

Od czego zacząć odgracanie domu?

Zastanawiasz się, od czego zacząć odgracanie domu? Jeśli chcesz, żeby wszystko przebiegło zgodnie z twoimi oczekiwaniami, to musisz zrobić listę zadań. W pierwszej kolejności trzeba określić konkretne pomieszczenia, w których chce się zrobić porządek. Mogą to być nawet pojedyncze szafki w poszczególnych pokojach, łazienkach czy też w kuchni. Bardzo ważne jest również podzielenie tych porządków na kilka dni. Najlepiej wyznaczyć sobie każdy dzień na jedno wnętrze i tylko na nim się skupić. Działając w taki sposób, z pewnością porządkowanie będzie efektywne.

Gdzie zacząć wielkie porządkowanie?

Decluttering, czyli odgracanie mieszkania najlepiej i najprościej zacząć od łazienki. Zazwyczaj ma ona małą powierzchnię, niewiele mebli, ale za to dużo kosmetyków i różnych przedmiotów. Podczas porządkowania przydatne będą koszyki, torby, worki na śmieci. Pierwszym krokiem odgracania tego pomieszczenia jest wyciągnięcie wszystkiego na zewnątrz. Następnie trzeba dokładnie wszystko wyczyścić, w tym półki i podłogi. Następnie przystąpić należy do segregowania rzeczy na różne grupy i sprawdzanie, czy nie powtarzają się, czy kosmetyki nie są przedterminowe, a ręczniki, ścierki nie są zniszczone.

O czym pamiętać podczas odgracania domu?

Warto tutaj wspomnieć o kilku zasadach, które ułatwiają przeprowadzenie odgracania domu, a mianowicie:

 • skupiając wszystkie przedmioty z jednej kategorii w jednym miejscu, prościej jest je posegregować;
 • odgracanie mieszkania polega na pozbywaniu się niepotrzebnych przedmiotów, poukładanie ich na nowo, niczego nie zmienia;
 • lepiej działać powoli i etapowo, niż robić wszystko na raz w jednym dniu;
 • odłożone, niepotrzebne rzeczy warto od razu wynosić z mieszkania;
 • w przypadku dylematu o słuszności przechowywania jakiegoś przedmiotu można poprosić o opinie rodzinę lub znajomych.

Najczęściej popełniane błędy przy odgracaniu domu

Do najczęściej popełnianych błędów przy odgracaniu domu zalicza się między innymi:

 • kierowanie się sentymentem (wiele osób nie potrafi się rozstać z rzeczami, mimo że zalegają w szufladach);
 • działanie w pośpiechu i bez planu (nie da się zrobić dobrego porządkowania w pośpiechu i bez dokładnego rozplanowania poszczególnych czynności);
 • wrzucanie zbędnych rzeczy z powrotem do szafek (segregacja musi zakończyć się pozbyciem się takich przedmiotów, w przeciwnym razie będzie bezskuteczna).

Unikając tych błędów, można uporządkować i odgracić każde pomieszczenie, nawet te największe.

Odgracanie domu niesie ze sobą wiele korzyści. Pozbywając się zbędnych rzeczy, zyskuje się nie tylko wolną przestrzeń, ale i spokój. Warto zastanowić się nad zrobieniem porządku w swoim otoczeniu, usuwając z niego niepotrzebne przedmioty.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts