Jak wybielić firanki, aby znów były śnieżnobiałe – domowe sposoby odświeżania poszarzałych firan

Zwiewne firanki w oknach sprawiają, że dom wygląda przytulnie. Niestety, materiał z czasem traci swój piękny kolor. Warto temu przeciwdziałać, aby zachować nieskazitelną biel na dłużej. Poznaj skuteczne sposoby na to, jak wybielić firanki.
Alicja Kisiak
jak wybielić firanki

Firany powieszone w oknach optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze. Są też ważnym elementem wystroju. Warto poznać najlepsze domowe metody odświeżania materiałów i wiedzieć, czym wybielić firanki, aby prezentowały się znakomicie.

Jak przywrócić biel pożółkłym firankom – soda oczyszczona

Domowe metody odświeżania firanek opierają się na użyciu doskonale znanych, wszechstronnych substancji, które znajdują się w każdej szafce kuchennej. Gdy materiał w oknie zaczyna żółknąć, sięgnij po wodorowęglan sodu, czyli popularną sodę oczyszczoną. Wykorzystaj tę substancję do przyrządzenia z niej gęstej pasty lub roztworu, który pomoże odzyskać biały kolor firany. Zanim zamoczysz materiał, strzepnij tkaninę, aby pozbyć się z jej powierzchni części kurzu. W ciepłej wodzie z sodą możesz namaczać firanę przez kilkanaście minut, a następnie wyprać ją ręcznie i dokładnie wypłukać. Pasta będzie idealna na cięższe zabrudzenia. Możesz ją nałożyć za pomocą gąbeczki lub szczotki i delikatnie wetrzeć w tkaninę. Pozostaw ją tam na co najmniej 20 minut, a potem spłucz i wypierz tak, jak zwykle.

Czym firanki można prać w wodzie z proszkiem do pieczenia?

Do wyczyszczenia brudnej tkaniny użyj proszku do pieczenia. Zawartość opakowania proszku warto dosypać do proszku do prania. Możesz ją dodać do miski z wodą lub wsypać do pralki. Pamiętaj przy tym, aby woda nie była za gorąca. Skuteczne jest także wstępne namoczenie materiału w 5 litrach ciepłej wody z proszkiem. Wybielanie firanek proszkiem to doskonały sposób na pozbycie się uciążliwych plam i przebarwień. W ten sposób poradzisz sobie także z tłuszczem i dymem nikotynowym, które wniknęły pomiędzy włókna. Używanie tej metody nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia materiału.

Pranie firanek w roztworze wody z octem

Dodanie szklanki octu spirytusowego do wody doskonale odświeża i dezynfekuje każdy materiał. Jest to jeden z niezawodnych sposobów na odkażenie i wybielenie tkaniny tekstyliów domowych. Ta metoda sprawdzi się również, gdy zastanawiasz się, czym wybielić firany. Trzeba jednak pamiętać o bardzo dokładnym wypłukaniu ich po upraniu, aby pozbyć się intensywnego zapachu octu, który może unosić się w pomieszczeniu.

Czy sól kuchenna pomaga przywrócić wygląd śnieżnobiałych firan?

Sól kuchenna przywraca czystość materiału. Działa ona podobnie jak krochmal, dzięki czemu firanki lepiej się rozprostowują i układają po powieszeniu w oknie. Warto zapamiętać, że moczenie i pranie ręczne firan w roztworze soli wymaga założenia rękawiczek ochronnych, ponieważ sól może podrażnić delikatną skórę dłoni. Pamiętaj też o tym, że moczenie w soli nie jest najlepszym pomysłem, gdy firanki mają wisieć w wilgotnym pomieszczeniu, np. w łazience, gdyż substancja ta zwiększa wchłanianie wody.

W czym namaczać białe firanki przed włożeniem ich do pralki?

Przed praniem w pralce poszarzałe firanki okienne należy moczyć przez 15 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentów przeznaczonych do prania firanek. Mogą to być gotowe środki chemiczne lub domowe receptury. Firanki najlepiej jest namaczać w roztworze z sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Podobne efekty dają płatki mydlane lub kilka tabletek aspiryny. Będziesz potrzebować około 5 litrów wody. Rozpuść w niej opakowanie proszku do pieczenia, łyżka sody lub pół szklanki soli. Ten sposób nadaje się do namaczania delikatnego materiału.

Pranie firanek w wybielaczu – jak działa na białe firany?

Czasami warto sięgnąć po mocniejsze środki. Zastanawiasz się, jak odświeżyć tkaninę, która jest mocno zżółknięta lub przesiąknięta dymem papierosowym? Firany najlepiej jest umieścić w specjalnym woreczku. Dzięki temu materiał nie zniszczy się i nie rozciągnie. Pralkę nastaw na program odpowiedni dla delikatnego materiału z temperaturą wody poniżej 40 stopni Celsjusza. Dodaj wybielacz, np. popularny płyn ACE lub domestos. Po zakończeniu prania i dokładnym (najlepiej dwukrotnym) wypłukaniu pozwól firankom lekko wyschnąć i rozwieś je, gdy są jeszcze wilgotne.

Przetestuj nasze sposoby na odświeżenie białych firanek. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada. Dzięki regularnemu praniu twoje firany będą lśniły nieskazitelną bielą i przez długie lata będą wyglądały jak nowe!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły