Jak wybielić firanki? Odświeżanie poszarzałych firan

Zwiewne firanki w oknach sprawiają, że dom wygląda przytulnie. Niestety, materiał z czasem traci swój piękny kolor. Warto temu przeciwdziałać, aby zachować nieskazitelną biel na dłużej. Poznaj skuteczne sposoby na to, jak wybielić firanki.
Alicja Kisiak
jak wybielić firanki

Firany powieszone w oknach optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze. Są też ważnym elementem wystroju. Warto poznać najlepsze domowe metody na to czym i jak wybielić firanki. 

W skrócie:

  1. Firany powieszone w oknach optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze, dlatego są ważnym elementem wystroju.
  2. Można wybielić firanki sodą oczyszczoną poprzez przygotowanie pasty lub roztworu z sody, które należy nałożyć na tkaninę i pozostawić na kilkanaście minut przed spłukaniem i wypraniem.
  3. Innym sposobem jest użycie proszku do pieczenia, który można dodać do wody lub pralki podczas prania firanek, aby usunąć plamy i przebarwienia.
  4. Octan spirytusowy dodany do wody może być użyty do prania firanek, jednak należy dokładnie wypłukać tkaninę, aby usunąć zapach octu.
  5. Sól kuchenna może być stosowana do rozprostowania i ułożenia firanek, jednak moczenie w soli wymaga ostrożności i ochrony skóry. 
  6. Przed praniem w pralce, firanki można namoczyć w roztworze z sody, soli lub płatków mydlanych.

Jak wybielić firanki sodą oczyszczoną?

Domowe metody odświeżania firanek opierają się na użyciu doskonale znanych, wszechstronnych substancji, które znajdują się w każdej szafce kuchennej. Gdy materiał w oknie zaczyna żółknąć, sięgnij po wodorowęglan sodu, czyli popularną sodę oczyszczoną. Wykorzystaj tę substancję do przyrządzenia z niej gęstej pasty lub roztworu, który pomoże odzyskać biały kolor firany. 

Pamiętaj! ✨

Zanim zamoczysz materiał, strzepnij tkaninę, aby pozbyć się z jej powierzchni części kurzu. 

W ciepłej wodzie z sodą możesz namaczać firanę przez kilkanaście minut, a następnie wyprać ją ręcznie i dokładnie wypłukać. Pasta będzie idealna na cięższe zabrudzenia. Możesz ją nałożyć za pomocą gąbeczki lub szczotki i delikatnie wetrzeć w tkaninę. Pozostaw ją tam na co najmniej 20 minut, a potem spłucz i wypierz tak, jak zwykle.

Czy firanki można prać w wodzie z proszkiem do pieczenia?

Do wyczyszczenia brudnej tkaniny użyj proszku do pieczenia. Zawartość opakowania proszku warto dosypać do proszku do prania. Możesz ją dodać do miski z wodą lub wsypać do pralki. Pamiętaj przy tym, aby woda nie była za gorąca. Skuteczne jest także wstępne namoczenie materiału w 5 litrach ciepłej wody z proszkiem. 

Wybielanie firanek proszkiem to doskonały sposób na pozbycie się uciążliwych plam i przebarwień. W ten sposób poradzisz sobie także z tłuszczem i dymem nikotynowym, które wniknęły pomiędzy włókna. Używanie tej metody nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia materiału.

Pranie firanek w roztworze wody z octem

Jak wybielić firanki octem? Po prostu dodaj szklankę octu spirytusowego do wody. To doskonale odświeża i dezynfekuje każdy materiał. Trzeba jednak pamiętać o bardzo dokładnym wypłukaniu ich po upraniu, aby pozbyć się intensywnego zapachu octu, który może unosić się w pomieszczeniu.

ocet to złoty środek na każdy problem

Czy sól kuchenna pomaga przywrócić wygląd śnieżnobiałych firan?

Sól kuchenna przywraca czystość materiału. Działa ona podobnie jak krochmal, dzięki czemu firanki lepiej się rozprostowują i układają po powieszeniu w oknie.

Warto zapamiętać, że moczenie i pranie ręczne firan w roztworze soli wymaga założenia rękawiczek ochronnych, ponieważ sól może podrażnić delikatną skórę dłoni. Pamiętaj też o tym, że moczenie w soli nie jest najlepszym pomysłem, gdy firanki mają wisieć w wilgotnym pomieszczeniu, np. w łazience, gdyż substancja ta zwiększa wchłanianie wody.

W czym namaczać białe firanki przed włożeniem ich do pralki?

Przed praniem w pralce poszarzałe firanki okienne należy moczyć przez 15 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentów przeznaczonych do prania firanek. Mogą to być gotowe środki chemiczne lub domowe receptury. 

Firanki najlepiej jest namaczać w roztworze z sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Podobne efekty dają płatki mydlane lub kilka tabletek aspiryny. Będziesz potrzebować około 5 litrów wody. Rozpuść w niej opakowanie proszku do pieczenia, łyżka sody lub pół szklanki soli. Ten sposób nadaje się do namaczania delikatnego materiału.

Pranie firanek w wybielaczu – jak działa na białe firany?

Czasami warto sięgnąć po mocniejsze środki. Zastanawiasz się, jak odświeżyć tkaninę, która jest mocno zżółknięta lub przesiąknięta dymem papierosowym? Firany najlepiej jest umieścić w specjalnym woreczku. Dzięki temu materiał nie zniszczy się i nie rozciągnie. 

Pralkę nastaw na program odpowiedni dla delikatnego materiału z temperaturą wody poniżej 40 stopni Celsjusza. Dodaj wybielacz, np. popularny płyn ACE lub Domestos. Po zakończeniu prania i dokładnym (najlepiej dwukrotnym) wypłukaniu pozwól firankom lekko wyschnąć i rozwieś je, gdy są jeszcze wilgotne.

Przetestuj nasze sposoby na to jak wybielić firanki! Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada. Dzięki regularnemu praniu twoje firany będą lśniły nieskazitelną bielą i przez długie lata będą wyglądały jak nowe!

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts