Jak prać ręczniki, by były idealnie miękkie, puszyste i chłonne?

Pierzesz ręczniki regularnie, używasz najlepszych proszków i płynów, ale masz wrażenie, że robisz coś nie tak? Twoje ręczniki nie są już takie miękkie i puszyste, jak na początku? Dowiedz się, jak prać ręczniki i jakich środków używać!
Ida Grabska
jak prać ręczniki

Jakie środki piorące, temperatura i program? Pranie ręczników krok po kroku

Pielęgnacja ręczników na co dzień to nic trudnego. Aby zachować puszystość i chłonność materiału, warto wprowadzić kilka prostych nawyków – dzięki temu ręczniki pozostaną przyjemne w dotyku przez długi czas.

O czym warto pamiętać i jak prać ręczniki? To lista najważniejszych kwestii, które pozwolą ci zachować jakość ręczników na dłużej:

  1. Ręczniki należy prać w temperaturze 60 stopni. Wilgoć powoduje, że stanowią one dobre środowisko do rozwoju bakterii. Tylko taka temperatura prania jest w stanie skutecznie je unieszkodliwić. W przeszłości często zalecano pranie (gotowanie) w 90 stopniach – nie należy tego robić, ponieważ ręczniki tracą wówczas swoją puszystość i stają się szorstkie. Uwaga! W przypadku ręczników z mikrofibry temperatura 60 stopni jest za wysoka. Takie materiały można prać w maksymalnie 40 stopniach.
  2. Ręczniki pierzemy w programie, który trwa co najmniej 2 godziny. Tylko w takim przypadku woda w pralce będzie miała odpowiednio wysoką temperaturę przez wystarczająco długi czas. Jeśli twoja pralka ma program „bawełna”, możesz go użyć do prania ręczników frotte.
  3. Unikaj wirowania na wysokich obrotach. Idealnie byłoby w ogóle nie wirować ręczników, ale wówczas czas ich schnięcia byłby bardzo długi. Wybieraj programy z wirowaniem na 400-600 obrotach.
  4. Jaka powinna być częstotliwość prania ręczników? Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu. Nawet jeśli nie używasz ręcznika codziennie (np. wycierasz nim tylko włosy po myciu), nie powinnaś robić tego rzadziej. Na wilgotnym materiale łatwo namnażają się bakterie, taki ręcznik po jakimś czasie zaczyna także nieprzyjemnie pachnieć.
  5. To, jak rozwiesisz ręczniki, również ma wpływ na ich jakość i wygodę użytkowania. Do suszenia wybierz przewiewne miejsce, najlepiej na świeżym powietrzu, ale nie w pełnym słońcu. Pamiętaj, by rozwiesić ręcznik równo, bez zagnieceń, które mogą wydłużyć czas jego wysychania. Jeśli masz suszarkę bębnową, to doskonale – to właśnie w bębnach suszarek ręczniki uzyskują idealną miękkość i puszystość.
  6. Co z prasowaniem ręczników? Lepiej tego nie robić. Prasowanie zmiękcza włókna ręcznika, przez co staje się mniej puszysty.

W jakim celu wykonuje się pierwsze pranie ręcznika po zakupie?

Nowo zakupiony ręcznik jest tak miękki i delikatny, że masz ochotę użyć go od razu? To nie najlepszy pomysł – ręcznik po zakupie należy wyprać w wysokiej temperaturze. Na nowych ręcznikach mogą znajdować się ślady toksyn pochodzące ze środków ochrony roślin wykorzystywanych przy uprawie bawełny. Inna przyczyna jest bardziej prozaiczna – ręczniki są transportowane, a później eksponowane w sklepie, co naraża je na zabrudzenia i kontakt z brudnymi dłońmi.

Pierwsze pranie ręcznika wykonuje się nieco inaczej niż standardowo. W pierwszej kolejności taki ręcznik należy wymoczyć w wodzie przez 24 godziny. Dzięki temu włókna się otworzą, a ręcznik stanie się bardziej chłonny. Płukanie pozwala też usunąć z materiału nadmiar barwnika i ślady szkodliwych substancji. Po wymoczeniu możesz prać nowe ręczniki w pralce, na odpowiednim programie.

Osobno czy razem z ubraniami – jak prać ręczniki?

W tym przypadku zalecenia są jasne: ręczniki należy prać osobno. Obecność w bębnie pralki innych ubrań wpływa na puszystość ręczników. Warto także pamiętać, że z nowych ręczników wydostają się drobne pyłki, które mogą zabrudzić ubrania.

Pranie ręczników osobno oznacza także, że powinno się je posegregować kolorami. Białe ręczniki pierze się razem, w proszku do prania białego. Ręczniki kolorowe powinny być dobrane tak, by nie farbowały pozostałych.

Ocet czy płyn do płukania – co nadaje idealną miękkość ręcznikom?

Czy wiesz, że nie potrzebujesz płynu do prania czy płukania, aby ręczniki były idealnie miękkie? Lepiej od środków zmiękczających sprawdzają się domowe sposoby: pranie ręczników z octem i sodą oczyszczoną, które skutecznie zmiękczają tkaninę, a dodatkowo pomagają zachować jej intensywny kolor. Jak wypłukać ręczniki w ten sposób? Do dozownika proszku dodaj pół szklanki sody, a w miejsce detergentu do płukania użyj pół szklanki octu. To naturalny sposób na to, jak prać ręczniki, by były miękkie.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts