Jak prać buty w pralce?

Pamiętasz, jak wyglądały na początku twoje ulubione buty? Teraz widać na nich ślady spacerów i innych aktywności. Chcesz przywrócić im idealny wygląd? Wcale nie musisz czyścić ich ręcznie. Dowiedz się, jak prać buty w pralce!
Alicja Kisiak
jak prać buty w pralce

Czy w pralce można wyprać tylko buty sportowe?

Jak prać buty w pralce? W pralce możesz wyprać większość butów sportowych: do biegania, gry w piłkę nożną itp. Najlepiej, jeśli mają one szyte, a nie klejone szwy, ale jeśli nie będziesz wkładać do pralki butów sportowych zbyt często, klej nie powinien się rozpuścić.

Do pralki możesz bez obaw wrzucić także obuwie, które nosisz na co dzień: tenisówki lub adidasy. Pranie automatyczne z użyciem proszku przynosi najlepsze efekty w przypadku butów materiałowych. Możesz zdziwić się, wyjmując z pralki idealnie białe trampki, wyglądające dokładnie tak, jak prezentowały się na wystawie sklepowej. W przypadku płóciennych czy bawełnianych trampek pranie automatyczne jest znacznie lepsze niż ręczne, po którym często pozostają nieestetyczne zacieki.

Rodzaje obuwia, które nie nadają się do pralki

Czego nie wrzucać do pralki? Tu sprawa jest jasna – decyduje o tym rodzaj materiału, z jakiego jest wykonane. Prać w pralce nie można butów zamszowych ani butów skórzanych. Proszki i płyny są dla takich materiałów zbyt intensywne. Skórzane i zamszowe buty czyści się ręcznie. Jeśli buty nie są mocno zabrudzone, najlepiej używać do czyszczenia wyłącznie wody. Aby brud nie przywierał do powierzchni butów, warto raz na jakiś czas spryskać je impregnatem.

Używanie pralki jest niewskazane także w przypadku szpilek i innych butów z wystającymi, ostro zakończonymi elementami. Sprzączki, ćwieki czy łańcuchy mogłyby uszkodzić bęben, a jeśli odczepiłyby się w trakcie wirowania – nawet zapchać odpływ pralki.

Przeciwwskazania do prania obuwia w pralce pojawiają się także w przypadku innych, mniej oczywistych rodzajów butów. Przykładem są espadryle – takie buty mają podeszwy wykonane ze sznurka, który w pralce mocno nasiąka wodą i trwale się odkształca. Proszki i płyny szkodzą z kolei obuwiu z membraną. W przypadku wątpliwości, czy twoje buty dobrze znoszą pranie, sprawdź zalecenia na metce.

Chroń bęben – pamiętaj o tych zasadach, zanim włożysz buty do pralki

Gdy decydujesz się na pranie w pralce, zadbaj nie tylko o obuwie, ale również o bęben. Pamiętaj, że jest on wykonany z wytrzymałego materiału, ale ostre i ciężkie przedmioty mogą go uszkodzić. Unikniesz tego, pamiętając o:

  • usunięciu z obuwia sportowego wszelkich wystających, luźno przymocowanych elementów;
  • praniu butów nie osobno, ale razem z ubraniami lub pościelą;
  • ustawianiu najniższych obrotów wirowania;
  • wkładaniu butów do specjalnego woreczka na pranie.

Jak prać buty w pralce? Instrukcja krok po kroku

Pranie butów sportowych w pralce może być dobrym pomysłem, jeśli tylko zastosujesz się do kilku zasad. Jak prać buty w pralce? Sprawdź, jak bezpiecznie prać buty w pralce:

  1. W pierwszej kolejności dokładnie wyczyść buty ręcznie: usuń z nich największe zabrudzenia – resztki błota i piasku. Dzięki temu unikniesz zapchania odpływu pralki.
  2. Przed rozpoczęciem prania należy wyjąć sznurówki (te najlepiej czyścić ręcznie) i wkładki.
  3. Włóż obuwie do woreczka. Dzięki temu buty podczas prania nie będą uderzały mocno o bęben pralki. Nie musisz obawiać się, że woreczek utrudni dostęp detergentów – jest on wykonany z luźno tkanej siatki.
  4. Ustaw odpowiedni program prania. Buty powinno się prać w temperaturze 30 stopni. Wirowanie powinno być ustawione na maksymalnie 800 obrotów. Niektóre pralki mają specjalne programy do prania obuwia.
  5. Po praniu pozwól butom wyschnąć. Unikaj suszenia butów za pomocą suszarki i stawiania ich bezpośrednio na grzejniku. Najlepiej wysuszyć je w sposób naturalny. Aby twoje trampki lub tenisówki zachowały swój kształt, możesz wypełnić ich wnętrze zwiniętymi w kulki stronami gazet.
  6. Przygotuj obuwie do noszenia. Dopiero po całkowitym wyschnięciu możesz ponownie włożyć wkładki do butów i sznurowadła.

Pranie ręczne i inne sposoby na czyszczenie butów

Warto pamiętać, że choć niektóre buty (poza butami ze skóry czy zamszu) można prać w pralce, to zawsze należy to traktować jako ostateczność. Nawet jeśli użyjesz delikatnych detergentów i ustawisz delikatny program, to automatyczne pranie i wirowanie na dłuższą metę może być szkodliwe dla twoich ulubionych tenisówek czy adidasów. Jeśli buty są klejone, a nie szyte, mogą się rozkleić.

Zanim włożysz buty do pralki, spróbuj je wyczyścić ręcznie. Lekkie zabrudzenia z podeszwy i gumowej części możesz wyczyścić nawet samą wodą, używając do tego gąbki lub ścierki. A jak oczyścić materiał? Plamy najlepiej usuwać za pomocą delikatnej szmatki lub szczoteczki nasączonej mydłem lub płynem do mycia naczyń. Ciekawostką jest fakt, że białe buty sportowe najlepiej czyści się za pomocą szczoteczki do zębów, na którą nakłada się pastę do zębów.

Czasem to nie zabrudzenia stanowią największy problem, ale brzydki zapach wydobywający się z wnętrza obuwia. Jak sobie z nim poradzić bez korzystania z pralki? Warto użyć sody oczyszczonej – wystarczy wysypać ją na wkładkę, a po kilku godzinach zebrać. Soda wchłonie wilgoć, która jest główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

Twoje buty nadają się do prania w pralce? To świetna wiadomość! Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, a obuwie będzie wyglądało jak nowe!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts