Jak prać kurtkę puchową, by pozostała ciepła i miła w dotyku?

Nie wyobrażasz sobie zimy bez ciepłej kurtki puchowej, która otula cię w mroźne dni? Warto zainwestować w wysokiej jakości puchówkę i dbać o to, by pozostała z tobą jak najdłużej. Dowiedz się, jak prać kurtkę puchową, by nie uszkodzić jej wypełnienia!
Alicja Kisiak
jak prać kurtkę puchową

Co wybrać do prania kurtek puchowych: proszek czy płyn do płukania?

Niezależnie od tego, czy w twojej kurtce znajduje się puch naturalny, czy syntetyczny, używanie zwykłego proszku do prania nie jest dobrym pomysłem. Aby zachować cenne właściwości ocieplenia, najlepiej wlać do dozownika specjalny płyn do prania odzieży puchowej lub turystycznej. Jeśli nie masz go w swoim domu, możesz zastąpić go delikatnym preparatem do prania wełny.

A co ze środkami do płukania? Nie zaleca się ich używania. Takie środki zmiękczające mogą niekorzystnie wpływać na właściwości termoizolacyjne twojej puchówki. Wiele kurtek zimowych jest także pokrytych specjalnym impregnatem, który pod wpływem płynu może się wypłukiwać.

Czym różni się pranie automatyczne kurtki z puchu syntetycznego i kurtki z pierza?

To, czym jest wypełniona twoja kurtka, ma duży wpływ na to, jak prać kurtkę puchową. We wnętrzu puchówki mogą się znajdować:

  • różne rodzaje pierza kaczego lub gęsiego;
  • syntetyczny materiał;
  • mieszanka obu wypełnień.

Jeśli nie masz pewności, z czego jest wykonane twoje okrycie wierzchnie, możesz znaleźć odpowiednie informacje na metce.

W większości kurtek zimowych znajduje się sztuczny puch. Taka odzież jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Możesz bez obaw wyprać ją w pralce, pod warunkiem, że zrobisz to zgodnie z zasadami.

W przypadku kurtek z naturalnego pierza należy zachować szczególną ostrożność. Zastosowanie nieodpowiednich detergentów może je trwale uszkodzić. Unikaj przede wszystkim preparatów do płukania, które mogą sklejać pióra, oraz proszków do ubrań kolorowych, które pozostawiają niekiedy zacieki na materiale.

Jak prać kurtkę puchową? Instrukcja krok po kroku

Czy wiesz, że kurtek z puchu nie powinno oddawać się do pralni chemicznej? Najlepiej wyczyścisz swoją odzież zimową w domu. Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie! Jak prać kurtkę puchową?

  1. Sprawdź na metce wszystkie ważne informacje i porady.
  2. Wyjmij wszystkie przedmioty znajdujące się w kieszeniach, zapnij zamki błyskawiczne i guziki, usuń luźno przymocowane elementy.
  3. Odwróć kurtkę na lewą stronę – dzięki temu nie uszkodzisz zewnętrznej warstwy materiału.
  4. Ubranie warto namoczyć, aby uniknąć zbicia się puchu w trakcie wirowania.
  5. Puchową kurtkę należy prać osobno – nie wrzucaj do bębna pralki innych ubrań.
  6. Ustaw odpowiedni program z temperaturą 30 stopni i maksymalnie 600 obrotami na minutę. Nie obawiaj się – dobry płyn usunie zabrudzenia także w niskiej temperaturze.

Co dalej – jak suszyć kurtkę puchową?

Zastanawiasz się, czy kurtkę z puchu można suszyć tak jak inne ubrania, czy należy to zrobić w jakiś określony sposób? Aby uniknąć przemieszczania się puchu wewnątrz, susz kurtkę na płasko. Nie wieszaj jej na wieszaku. Ustaw suszarkę do ubrań w przewiewnym miejscu i ułóż na niej kurtkę. To najlepszy sposób, aby szybko wysuszyć kurtkę i zachować jej kształt.

Czy do suszenia kurtki puchowej możesz użyć suszarki bębnowej lub pralko-suszarki? Jeśli masz w domu taki sprzęt, możesz to zrobić. Włóż swoją kurtkę do suszarki i ustaw odpowiedni program – wybierz opcję dla tkanin delikatnych, z temperaturą nie wyższą niż 60 stopni.

Unikaj natomiast suszenia kurtki na kaloryferze lub za pomocą suszarki do włosów – zbyt wysoka temperatura może być szkodliwa.

Pamiętaj, że kurtka tuż po praniu może sprawiać wrażenie, jakby skurczyła się i zbiła w środku. To normalne w przypadku puchowej odzieży. Jeśli wysuszysz ją we właściwy sposób, odzyska swoją sprężystość i pierwotny kształt.

Jak może ci pomóc… zwykła piłeczka tenisowa?

Słyszałaś, że przy praniu takiej odzieży warto wrzucić do bębna kilka piłek tenisowych? To prawda – ten sprawdzony sposób pozwala rozbić puch i uniknąć jego zbijania w większe kłęby. Dzięki temu nie musisz ręcznie rozbijać i oklepywać mokrej kurtki.

Piłeczki do rozbijania puchu przydadzą ci się nie tylko w pralce. Puchówkę możesz suszyć w suszarce bębnowej i także w tym przypadku warto użyć piłek do rozbijania wypełnienia kurtki.

Pranie ręczne kurtki puchowej – czy warto?

Kurtkę puchową można prać ręcznie, ale to na pewno dobry pomysł? Pamiętaj, że nasiąknięty puch staje się ciężki, więc czyszczenie takiej odzieży może być dla ciebie dużym wysiłkiem. Bez odwirowania nadmiaru wody kurtka będzie także znacznie dłużej schła. Aby uniknąć częstego prania kurtki puchowej w pralce automatycznej, możesz natomiast czyścić ręcznie drobne zabrudzenia. Użyj do tego szmatki i delikatnego detergentu, np. mydła. Staraj się zamoczyć przy tym jak najmniejszą powierzchnię materiału.

Wiesz już, jak prać kurtkę puchową. Pranie i suszenie puchowej kurtki jest łatwiejsze, niż myślisz. Skorzystaj z naszych porad i zadbaj o to, by twoja odzież zimowa służyła ci jak najdłużej!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts