Jak wyczyścić palniki gazowe i ruszt kuchenki? Kilka prostych sposobów

Jak wyczyścić palniki gazowe, ruszt i płytę pod palnikami? Do wyboru masz domowe, ekologiczne sposoby oraz szeroką ofertę środków chemicznych. Dowiedz się, jak dbać o czystość gazowej kuchenki.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić palniki gazowe

Starasz się, aby twoja kuchnia była czysta? Sprzątasz, ścierasz, ale widok płyty na kuchence gazowej doprowadza cię do rozpaczy? Niestety, zarówno płyta, jak i palniki czy kratka często są zabrudzone. Przywierają do nich resztki jedzenia, które skapnęły z chochli albo plamy po zupie, która wykipiała z garnka. Jeśli często gotujesz, to kuchenka wymaga regularnego mycia. Jak to sprawnie zrobić? Jak wyczyścić palniki gazowe, kratkę i płytę? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

Najważniejsze zasady:

  1. Niebieski płomień wskazuje na odpowiedni dopływ gazu, żółty płomień wskazuje na brudne palniki i zatkane dysze.
  2. Czyszczenie można wykonać za pomocą octu, sody oczyszczonej, odkurzacza parowego, detergentów lub amoniaku.
  3. Rękawice ochronne są zalecane w przypadku stosowania mocniejszych chemikaliów.

Kuchenka – jeden z najważniejszych sprzętów AGD w domu

Bez kuchenki nie przygotujesz posiłku takiego jak pyszny placek z dyni dla siebie ani dla rodziny. A gdy już masz wymarzony model, to chcesz, aby posłużył ci przez wiele lat. Jak wyczyścić palniki gazowe i pozostałe elementy, aby kuchenka była wydajna i wyglądała estetycznie? Sprawdzaj regularnie, czy wszystkie palniki działają i szybko można je podpalić.

Ciekawostka

Pamiętaj, że niebieski płomień oznacza odpowiedni dopływ gazu, a żółty świadczy o zabrudzonych palnikach i być może zapchanych dyszach. Efektem jest większe zużycie gazu i dłuższe gotowanie, a także zakopcone spody garnków i patelni. Podczas gotowania i smażenia czuć nieprzyjemny zapach spalenizny i dymu.

Dlaczego kuchenkę tak trudno utrzymać w czystości?

Jeśli często gotujesz, to zapewne wiesz, że niekiedy wystarczy odwrócić na chwilę uwagę od garnka, aby zupa złośliwie wykipiała na kuchenkę. Podczas smażenia mięsa tłuszcz często pryska i osadza się wokół patelni. Nakładając posiłek na talerz, również łatwo ubrudzić płytę resztkami jedzenia. Podobnie podczas nalewania barszczu czy rosołu. Latem często robimy przetwory z sezonowych owoców, a to też jest wyzwanie dla kuchenki. To sprzęt bezustannie narażony na zabrudzenia, które osadzają się na płycie, ruszcie i palnikach.

jak wyczyścić palniki gazowe - infografika

Jak uniknąć kłopotliwego czyszczenia kuchenki?

Staraj się unikać rozlewania płynów na płytę. Wtedy wiedza o tym, jak wyczyścić palniki gazowe, nie będzie ci potrzebna. Gotując zupę czy mleko pilnuj, aby nie wykipiały. Jeśli już niechcący zabrudzisz płytę, to od razu wytrzyj plamy. Nie dopuść, aby zaschły i zapiekły się wskutek wysokich temperatur. Płytę myj po każdym większym gotowaniu. Zaschnięte, przypalone resztki i stary brud są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli odłożysz na potem mycie kuchenki, to tak naprawdę dołożysz sobie roboty i nerwów.

Jak wyczyścić kuchenkę? Instrukcja krok po kroku

Oto krótki instruktaż dotyczący tego, jak wyczyścić palniki gazowe i pozostałe elementy kuchenki.

  1. Zdejmij wszystkie naczynia z kuchni i zaczekaj, aż sprzęt ostygnie.
  2. Odłącz urządzenie od sieci gazowej, a jeśli ma elektryczny zapalnik, to również od prądu.
  3. Zdejmij żeliwny ruszt i rozbierz palniki na czynniki pierwsze.
  4. Umyj kratkę i palniki. Wyczyść kuchenkę.
  5. Oczyść dysze z brudu za pomocą drucika miedzianego.
  6. Osusz wszystkie elementy i włóż palniki w otwory.
  7. Połóż ruszt i podłącz urządzenie do sieci.
  8. Sprawdź, czy gaz oraz iskra dopływają do wszystkich palników.

Jak wyczyścić palniki gazowe domowymi sposobami?

Wolisz ekologiczne metody sprzątania bez użycia agresywnych środków chemicznych? Przygotuj sobie ocet, sodę, gąbkę, szorstką szczotkę, szmatkę i ręcznik papierowy. Przyda się też prostokątna miska do namoczenia rusztu. Niektórzy chwalą sobie czyszczenie płyty przy pomocy myjki parowej. Wprawdzie trudno je zaliczyć do domowych, najprostszych sposobów, jednak jest to metoda z pewnością ekologiczna.

Ocet potrafi zdziałać cuda

Ocet spirytusowy świetnie rozpuszcza tłuszcz i osady. Zagotuj roztwór octu w proporcjach 1:1. Połóż kratkę do miski i zalej ją gorącym płynem. Zostaw na kilka godzin. Uporczywy brud na płycie zmyjesz zmywakiem zwilżonym octem. Palniki także namocz w czystym roztworze. Wszystkie elementy wyszoruj dodatkowo szczotką. Opłucz bieżącą wodą i osusz.

Soda oczyszczona niezastąpiona przy ekologicznym sprzątaniu

Papka z sody i wody to także skuteczny środek czyszczący. Świetnie wchłania przebarwienia i zażółcenia z płyty. Jak wyczyścić palniki gazowe z jej użyciem? Natrzyj nią kratkę, palniki oraz powierzchnię płyty. Ruszt wyszoruj szczotką. Przetrzyj wszystkie elementy mokrą ścierką. Osusz ręcznikiem.

Wypróbuj myjkę parową

To urządzenie nabędziesz w sklepach z drobnym AGD. Przypomina wyglądem myjkę do szyb, a działaniem – żelazko na parę. Jest wyposażona w zbiornik na wodę, którą zagotowuje, w efekcie czego z dyszy pod ciśnieniem wydostaje się para wodna. Oczyszcza ona palniki, kratkę i płytę z plam, a nawet zaschniętego brudu. Wystarczy dyszę myjki parowej skierować na czyszczone przedmioty. Ponadto strumień pary likwiduje bakterie, grzyby i wirusy. To urządzenie przydaje się także przy sprzątaniu łazienki, a najbardziej chwalą je sobie alergicy.

A może po prostu użyj mocnego środka chemicznego?

Do wyboru masz kuchenne mleczka czyszczące, płyn do mycia naczyń, a także wiele chemicznych środków w płynie i proszku i żelu, z atomizerem lub bez. Największym powodzeniem cieszą się mleczka znanych marek, skuteczne przy myciu powierzchni kuchni. Kratkę najlepiej namoczyć w gorącej wodzie z płynem i pozostawić, aż detergent rozpuści tłuszcz, a następnie szorować szczotką do uzyskania pożądanego efektu.

Czyszczenie rusztu przy pomocy amoniaku

To mniej popularny, ale bardzo skuteczny sposób. Jak wyczyścić palniki gazowe i ruszt tą metodą? Kratkę należy włożyć do szczelnej, foliowej torby i zalać buteleczką amoniaku spożywczego płynie. Przedtem nałóż rękawiczki ochronne. Torbę zamknij, a całość wynieś na całą noc na taras lub balkon, aby opary nie zanieczyściły powietrza w mieszkaniu. Rano wyjmij kratkę, opłucz pod bieżącą wodą i osusz.

Myjąc płytę kuchenną, należy też pamiętać o obudowie kuchni, a także o umyciu kurków gazowych. Trzeba przyznać, że ten rodzaj sprzętu AGD jest dość uciążliwy do utrzymania w czystości. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się płyty indukcyjne i ceramiczne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zdecydujesz się na tradycyjny model kuchenki, jak wiesz, jak wyczyścić palniki gazowe.

Często zadawane pytania

Po co folia aluminiowa na kuchence gazowej?

Folia aluminiowa na kuchence gazowej jest używana do ochrony powierzchni kuchenki przed zabrudzeniem, tłuszczem i innymi substancjami. Może również ułatwić czyszczenie.

Jak naprawić zalany palnik?

Aby naprawić zalany palnik, należy go najpierw wyłączyć i odczekać, aż ostygnie. Następnie można usunąć palnik z kuchenki i dokładnie go oczyścić, usuwając wszelkie pozostałości płynów. Ważne jest, aby upewnić się, że palnik jest suchy przed ponownym podłączeniem i uruchomieniem.

Jak zabezpieczyć kuchenkę gazową przed zabrudzeniem?

Aby zabezpieczyć kuchenkę gazową przed zabrudzeniem, zaleca się regularne czyszczenie i konserwację. Można użyć specjalnych środków czyszczących do kuchenek gazowych lub domowych roztworów na bazie wody i delikatnego detergentu. Warto również korzystać z pojemników i pokrywek podczas gotowania, aby uniknąć rozpryskiwania tłuszczu i innych substancji na powierzchnię kuchenki.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts