Jak wyczyścić monety? Sprawdzone sposoby

Jak wyczyścić monety? Patyna, kurz i inne zabrudzenia to bolączki tych, którzy pasjonują się numizmatyką i chcą zadbać o jakość zebranych eksponatów. Każdy z nich jest dla kolekcjonera wartościowy, zatem dziś zdecydowaliśmy się przedstawić sposoby na czyszczenie miedzi i srebra. Dzięki naszym poradom uda ci się wyczyścić również innego rodzaju domowe przedmioty!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić monety

Na srebrnych ozdobach i monetach często gromadzi się brud – chodzi tu zwłaszcza o tłusty nalot, powstający na skutek przechodzenia monet z rąk do rąk oraz w przypadku klamek i uchwytów- ten tworzący się na skutek ich częstego użytkowania. Jak wyczyścić monety i inne kolekcjonerskie przedmioty w taki sposób, by przy okazji je zakonserwować?

W skrócie:

  1. Jest wiele sposobów na wyczyszczenie monet. Można użyć do tego specjalnych preparatów, bądź domowych rozwiązań, np. sok z cytryny czy woda z octem. ✨
  2. Należy być bardzo delikat-nym/ną, ponieważ mocne szorowanie z czasem uszkodzi monety. ✨
  3. Nie zalecamy czyszczenia monet pastą do zębów. ✨

Jak wyczyścić monety? Ostrożnie! 

Każda z osób posiadająca pokaźną kolekcję często zabytkowych pieniędzy, z czasem zastanawia się jak wyczyścić monety. Należy robić to z dużą dozą ostrożności, by nie uszkodzić cennych eksponatów. 

Aby wyczyścić kolekcjonerskie (i nie tylko) monety, możesz posłużyć się sokiem z cytryny. Ten popularny owoc ma neutralne pH oraz bakteriobójcze właściwości, dzięki czemu możesz używać go jako uniwersalnego środka czyszczącego. Srebrne monety możesz wrzucić do szklanki z sokiem z cytryny i odstawić je na kilka godzin. Po tym czasie wyjmij je i przetrzyj szmatką. Będą lśniły i co ważne – zostaną wyczyszczone w naturalny sposób.

Czasem postępująca korozja skutecznie niszczy drobne, pamiątkowe przedmioty. Może się do tego przyczynić ich nieprawidłowe przechowywanie w zbyt wilgotnym miejscu, lub zbyt częsta ekspozycja na czynniki zewnętrzne. Czy jest na to sposób? Oczywiście! 

Miedziane monety, będące wykonane ze stopu z cyną można wyczyścić sodą zmieszaną z colą i solą. To kolejna z naturalnych metod czyszczenia, które przypadną do gustu osobom nielubiącym żrących chemikaliów. Podobnie jak w przypadku poprzedniego sposobu czyszczenia, drobne pieniądze należy zalać mieszanką lub samą colą – po kilku godzinach rdza zniknie i wystarczy wytrzeć monety do sucha, by znów cieszyły swoim widokiem.

Czy pasta do zębów jest bezpiecznym środkiem czyszczącym?

Wbrew pozorom, pasta do zębów nie jest do końca bezpieczna do oczyszczania każdego typu monet lub innych cennych eksponatów kolekcjonerskich (zwłaszcza tych wykonanych ze srebra lub złota). Tak naprawdę w przypadku cennych monet kolekcjonerskich, wiele osób zleca ich oczyszczanie profesjonalistom. 

Specjalista ocenia poziom zabrudzenia i wykorzystuje do mycia odpowiednie środki. Fluor i inne związki chemiczne zawarte w pastach mogą zaszkodzić przedmiotom, które np. mają przyklejone cyrkonie lub innego rodzaju kamienie.

Przypominajka od Pani Domu ✨

Aceton jest środkiem, z którego należy korzystać z umiarem. Pamiętaj też, aby nie czyścić monet zmywaczem do paznokci!

Jak czyścić srebrne monety i przedmioty?

Co do tego, w jaki sposób czyścić srebro, zdania są podzielone – niektórzy wolą drobną biżuterię oddać do jubilera, jednak co zrobić z naczyniami, sztućcami lub klamkami? 

Można wymieszać wodę z octem – zdaniem niektórych wystarczy łyżka octu na szklankę wody. Następnie miękką ściereczką rozprowadzić roztwór po danym przedmiocie lub na chwilę zanurzyć w nim monetę czy biżuterię. Następnie czyścić powierzchnię kolistymi ruchami – można do tego użyć szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli zechcesz użyć szmatki – nie zapomnij, by nie pocierać zbyt mocno, zwłaszcza w przypadku misternie wykonanych zdobień lub kamieni.

Do czyszczenia srebra odpowiedni jest także kwasek cytrynowy. Możesz rozcieńczyć go z wodą i zanurzyć w papce przedmiot, który chcesz oczyścić z patyny czy innego brudu. Pozostałości po przecieraniu przedmiotu możesz opłukać letnią wodą lub przetrzeć szmatką.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się jak wyczyścić monety w skuteczny sposób! Nasze wskazówki możesz także wykorzystać w przypadku mycia sztućców czy biżuterii. Wykorzystywanie naturalnych środków do mycia wpływa korzystnie na nasz organizm – w końcu otacza nas wystarczająco dużo chemikaliów. 

A nuż ktoś z was poczuje się zainspirowany i stwierdzi, że w zasadzie to cały dom można posprzątać za pomocą naturalnych środków, które każdy z nas ma w kuchennej szafce lub lodówce? Trzymamy kciuki za udane czyszczenie monet oraz innych cennych przedmiotów.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts