Jak wyczyścić miedź, by znów lśniła tak, jak zaraz po zakupie?

Miedziane figurki i miseczki to ozdoba wielu domów. Wyglądają pięknie i klimatycznie… do czasu, aż nie pojawi się na nich niebieska warstwa patyny! Jak wyczyścić miedź, by przedmioty znów stały się piękne? Podpowiadamy!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić miedź

Jak wyczyścić miedź, aby zachwycała pięknym kolorem i subtelnym blaskiem? Jak usunąć zabrudzenia z powierzchni lakierowanej, a jak takiej, która nie została pokryta lakierem? W obu przypadkach możesz zrobić to szybko i sprawnie! Sprawdź nasze sposoby i działaj!

Jak wyczyścić miedź pokrytą lakierem?

Jeśli miedziany przedmiot przez dłuższy czas zachowuje piękny wygląd i blask, a także nie zmienia koloru, prawie na pewno został pokryty warstwą lakieru. Jak wyczyścić miedź lakierowaną? Bardzo prosto! Wystarczy miękką ściereczka z delikatnym detergentem. Może to być płyn do naczyń albo mydło. Przetrzyj wybrany miedziany przedmiot, a potem opłucz go pod strumieniem ciepłej wody. Na koniec wytrzyj do sucha.

Czyszczenie miedzianych figurek i misek nielakierowanych

Co zrobić, jeśli powierzchnia twojej miedzianej miseczki nie została zabezpieczona lakierem? Na początek spróbuj najłagodniejszej metody: przygotuj pastę z soli i octu. Wetrzyj ją w miedź i pozostaw na kilka-kilkanaście minut. Spłucz mieszankę i wypoleruj powierzchnię czystą szmatką.

Na trudniejsze plamy pomoce będzie zastosowanie mieszanki soli z cytryną. Z soku z cytryny i soli zrób pastę, a potem wetrzyj ją w miedzianą powierzchnię. Weź miękką ściereczką i kolistymi ruchami przecieraj czyszczony przedmiot aż do usunięcia plam.

Zamiast przygotowywać pastę, możesz też po prostu przekroić cytrynę na pół, zanurzyć ją w soli i tak przygotowaną bezpośrednio szorować powierzchnię miedzianego przedmiotu.

Oczyszczenie szczególnie mocno zabrudzonych przedmiotów może wymagać ich wcześniejszego podgrzania. Zagotuj więc wodę z dodatkiem filiżanki octu i łyżki soli. Włóż do garnka miedziany przedmiot i gotuj chwilę. Pozostaw do ostygnięcia, a potem wyszoruj przy użyciu cytryny i soli.

Nie zapomnij o polerowaniu!

Kiedy już miedziany przedmiot, który oczyszczałeś odzyska swój pierwotny kolor, wypoleruj go! Najpierw bardzo dokładnie wypłucz miskę lub figurkę. Jeśli pozostanie na niej choć odrobina kwasu, w danym miejscu powstanie nieestetyczny ślad! Potem wytrzyj przedmiot miękkim ręcznikiem. Teraz weź drugi ręcznik albo szmatkę (miękką!) i poleruj nią miedź aż do uzyskania pożądanego rezultatu.

Wiele osób z wakacyjnych przygód przywozi do domu miedziane pamiątki. Są one piękne i nadają domowym wnętrzom oryginalnego charakteru. Niestety, niektóre z nich bardzo szybko śniedzieją i nie prezentują się już tak atrakcyjnie. Teraz znasz już jednak odpowiedzi na pytanie o to, jak wyczyścić miedź! Korzystaj z nich i ciesz się wakacyjnymi wspomnieniami zawsze, gdy przyjdzie ci na to ochota!

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts