Jak wyczyścić PS4 Slim prawidłowo i skutecznie?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić PS4 Slim w poprawny sposób? Użytkowanie tego rodzaju sprzętu to ogrom frajdy, ale też obowiązki. Nie każdy wie, jak prawidłowo czyścić konsolę i kontrolery. Wyjaśniamy to szczegółowo w naszym poradniku!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić ps4 slim

O konsole do gier trzeba odpowiednio dbać, aby służyła w nienagannym stanie przez wiele lat. Kurz i zabrudzenia mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie urządzeń. Zapchany wentylator skutkuje głośniejszym działaniem sprzętu i może wpłynąć na wydajność. Zadbaj o swoją konsolę, a dzięki temu będziesz mógł ją użytkować przez wiele lat bez konieczności ponoszenia kosztów drogich napraw. Poznaj praktyczne porady i cenne wskazówki, jak wyczyścić PS4 Slim!

W skrócie:

  1. Aby wyczyścić PS4 Slim, należy je zdemontować. Najlepiej nie robić tego na gwarancji, ponieważ ryzykujemy jej utratą. ✨ 
  2. Wentylator i wnętrze konsoli możesz czyścić sprężonym powietrzem. ✨
  3. Laser powinno się czyścić małą ilością alkoholu izopropylowego. ✨
  4. Oprócz dokładnego oczyszczania konsoli warto ją wytrzeć z kurzu przynajmniej raz na tydzień. ✨

Dlaczego warto regularnie czyścić PS4 Slim?

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że regularne granie w gry wideo oznacza ciągłą pracę konsoli. W efekcie może dochodzić do przegrzania podzespołów i awarii sprzętu. Zapaleni gracze korzystają z urządzenia nawet 15–20 godzin dziennie! Podczas gdy rekomendowany czas pracy konsoli to 8–9 godzin. Wskazuje to jednoznacznie na nadmierną eksploatację PlayStation. 

Jednak nawet jeśli korzystasz ze sprzętu mniej intensywnie, musisz wiedzieć, jak wyczyścić PS4 Slim poprawnie. Dbanie o konsolę pomoże zachować jej żywotność, wydajność i funkcjonalność. Nie wspominając o tym, że jest to po prostu higieniczne.

Pamiętaj aby nie grać więcej niż kilka godzin dziennie

Kiedy czyścić PlayStation 4?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy się tego podjąć, odpowiedź uzależniona jest od stopnia eksploatacji i stanu urządzenia. Na pewno musisz zrobić to, jeśli sprzęt zaczyna wydawać dziwne odgłosy, szumieć, a płynność korzystania zostaje zaburzona. Niepokojące jest też nadmierne przegrzewanie się konsoli. 

Tego typu urządzenia, podobnie jak komputery, posiadają wentylator i radiator. Żeby te elementy mogły sprawnie funkcjonować i zapewniać płynność działania konsoli, muszą być regularnie czyszczone z kurzu i innych zabrudzeń. Jako powód awarii i przegrzania wskazywany jest zwykle jeden winowajca i jest nim właśnie kurz. Gromadzi się on wokół elementów chłodzących i zakłóca przepływ powietrza, którego celem jest schłodzenie procesora i innych komponentów.

Jak wyczyścić PS4 Slim?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić PlayStation 4? Cały proces można podzielić na dwa etapy. Jeden z nich to demontaż urządzenia, a drugi oczyszczanie. Pamiętaj, że po samodzielnym demontażu sprzętu istnieje ryzyko utraty gwarancji na konsolę. Dlatego warto robić to wówczas, gdy gwarancja na twoją konsolę już nie obowiązuje.

Demontaż PS4 Slim

W celu zdemontowania konsoli i dostania się do jej wnętrza, trzymaj się podanych poniżej instrukcji.

  1. Wyłącz urządzenie i odłącz wszystkie kable. Jeśli wewnątrz w napędzie znajduje się płyta z grą, trzeba ją wcześniej wyciągnąć;
  2. Obróć konsolę i usuń naklejkę na PS4 Slim. Możesz do tego użyć pęsety. Po usunięciu naklejek pojawi się dostęp do czterech śrub posiadających średnicę 9 milimetrów. Należy je wykręcić za pomocą śrubokręta;
  3. Zdejmij tylną pokrywę. Odkręć śruby, a następnie wyjmij zasilacz. Na tym etapie należy zachować ostrożność, żeby nie uszkodzić płyty głównej. Trzeba podnieść ją palcami, najpierw z jednej, a następnie z drugiej strony;
  4. Po wykonaniu tych czynności uzyskasz dostęp do wentylatora i możesz go wyczyścić.

Jak wyczyścić PlayStation 4?

Podczas czyszczenia PS4 należy zachować ostrożność. Wszystkie podzespoły są delikatne i należy obchodzić się z nimi z odpowiednią dozą wrażliwości. Do czyszczenia wentylatora doskonale sprawdzi się sprężone powietrze. Pozwoli przedmuchać wnętrze konsoli i usunąć kurz oraz inne zabrudzenia. Jeśli chcesz poprawić działanie konsoli i zwiększyć jej wydajność, możesz użyć pasty termoprzewodzącej i umieścić ją na procesorze.

nie musisz samemu czyścić konsoli, możesz ją oddać do serwisów komputerowych

Precyzja i dokładność podczas czyszczenia konsoli

Podczas demontażu, a także czyszczenia konsoli, konieczna jest duża precyzja i dokładność. Warto robić to z instrukcją, która krok po kroku tłumaczy cały proces. 

Pamiętaj! ✨ 

Poza czyszczeniem wewnętrznym należy też dbać o czystość konsoli na zewnątrz. W tym celu należy co jakiś czas przecierać ją suchą szmatką. Jeśli konsola ulegnie mocnemu zabrudzeniu, można użyć delikatnie namoczonej ściereczki z minimalną ilością delikatnego mydła. Poza tym trzeba dbać też o kontrolery i przyciski.

Efekty oczyszczenia konsoli PS4

Na efekty czyszczenia konsoli PS4 nie trzeba długo czekać. Sprzęt zacznie działać ciszej, a jego wydajność się podniesie. Regularne dbanie o czystość wszystkich podzespołów zapewni urządzeniu wyjątkową żywotność. Zniknie problem wycia i przegrzewania się sprzętu.

Wiesz już, jak wyczyścić PS4 Slim. Dokładne czyszczenie konsoli możesz wykonać samodzielnie lub zlecić specjaliście. Jeśli nie chcesz stracić gwarancji, warto poradzić się fachowców w specjalistycznym serwisie. Pamiętaj, że regularna konserwacja konsoli jest kluczowa w celu zachowania jej żywotności.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje czyszczenie konsoli?

Koszt czyszczenia konsoli wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Najpopularniejsza cena to 50 zł.

Jak wyczyścić laser w PS4 Slim?

Laser w PS4 Slim możesz oczyścić niewielką ilością alkoholu izopropylowego. Użyj do tego wacika lub miękkiej szmatki, na których nie zgromadzą się paprochy. 

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts