Jak wyczyścić słuchawki? Poznaj sprawdzone sposoby i triki!

Zastanawiasz się, jak wyczyścić słuchawki? Słuchawki to akcesoria, które wielu osobom towarzyszą każdego dnia. Chcesz, aby jak najdłużej były w świetnym stanie? Zapoznaj się z poradami, jak prawidłowo czyścić słuchawki, aby ich nie uszkodzić.
Ida Grabska
jak wyczyścić słuchawki

W skrócie:

 1. Przy czyszczeniu słuchawek najlepiej nie używaj wody. Lepiej sprawdzi się alkohol izopropylowy. Do skórzanych słuchawek przyda się specjalny preparat. ✨
 2. Słuchawki douszne możesz użyć miękką szczoteczką do zębów. Jeśli posiadają silikonowe nakładki, ściągnij je i zamocz w wodzie z wodą (uwaga: pozwól im wyschnąć, zanim założysz je z powrotem). ✨
 3. Słuchawki nauszne najlepiej czyścić miękką szmatką z alkoholem izopropylowym. Chusteczki do czyszczenia okularów też się dobrze sprawdzą. ✨
 4. Zawsze trzymaj się zaleceń producenta! ✨

Słuchawek używa się prawie codziennie. Wykorzystywane są w pracy, ale także do celów rozrywkowych. Można użyć ich do słuchania muzyki, prowadzenia rozmów, gier i oglądania filmów. Oczyszczanie słuchawek dousznych wpływa nie tylko na ich kondycję, ale zapewnia też odpowiednią higienę. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić słuchawki i wydaje ci się to skomplikowane, sprawdź nasze porady i przekonaj się, że w rzeczywistości to bardzo proste.

W jakim celu oczyszcza się słuchawki?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić słuchawki i po co należy to robić? Regularne czyszczenie pozwala zachować doskonałą kondycję urządzenia na dłuższy czas – sprzęt będzie działał bez zarzutu nawet przez lata. Jeśli więc chcesz cieszyć się wysokim poziomem dźwięku, nie pozostaje nic innego, jak tylko regularne oczyszczanie. Głównym powodem, który przemawia za usuwaniem brudu z akcesoriów audio, jest przede wszystkim higiena.

Jak wyczyścić słuchawki – podstawowe zasady

pamiętaj, że woda i słuchawki się nie lubią

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie wyczyścić słuchawki, warto pamiętać, że każdy rodzaj wymaga nieco innego podejścia. Można jednak wyróżnić pewne uniwersalne zasady, które warto poznać przed przystąpieniem do pielęgnacji urządzenia. A oto najważniejsze z nich:

 • Stosuj wodę w umiarkowanej ilości. Zestaw słuchawkowy, niezależnie od rodzaju, to sprzęt elektroniczny, który jest wrażliwy na płyny. Zalanie elektroniki może skutkować uszkodzeniem delikatnych podzespołów, dlatego należy uważać i zachować szczególną ostrożność.
 • Słuchawki każdego rodzaju są zwykle dość delikatne, dlatego warto obchodzić się z nimi ostrożnie. Szczególnie podczas wykonywania procesu czyszczenia.
 • Podczas wszelkich zabiegów wykonywanych w celu poprawy funkcjonalności sprzętu elektronicznego należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Czynności trzeba uzależnić od rodzaju wykorzystanego do produkcji materiału i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Takich informacji można szukać w ulotce, instrukcji lub karcie gwarancyjnej.
 • Dokładne poznanie budowy słuchawek EarPods i nauszników ułatwi proces czyszczenia. Zdarza się, że wśród wielu dostępnych na rynku modeli niektóre mają zdejmowane lub wymieniane elementy, na przykład silikonowe wkładki. Jeśli są one także plastikowe lub gumowe, można umyć je pod bieżącą wodą, a następnie wysuszyć.

Czyszczenie słuchawek dousznych

Do zachowania higieny słuchawek nie są potrzebne specjalne detergenty lub drogie płyny. Wystarczy posiadać kilka podstawowych elementów, w tym alkohol izopropylowy. Jeśli chcesz wyczyścić słuchawki douszne, polecamy ci następujący sposób:

 1. Za pomocą szczoteczki do zębów dokładnie wyszoruj powierzchnię słuchawek. Zachowaj ostrożność, żeby ich nie uszkodzić. W celu usunięcia woskowiny pomocna może być wykałaczka.
 2. Jeśli twoje słuchawki są dokanałowe i posiadają miękką silikonową nakładkę, można ją ściągnąć i wymoczyć w wodzie z mydłem, a następnie wytrzeć i usunąć woskowinę. To pomoże zminimalizować wszelkie zabrudzenia.
 3. Bawełniany wacik kosmetyczny należy delikatnie zwilżyć alkoholem izopropylowym. Nie warto przesadzać z jego ilością.
 4. Nasączonym wacikiem przemyj całą powierzchnię urządzenia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej zabrudzonych części.
 5. Następnie delikatnie użyj suchej szmatki i przetrzyj nią akcesoria do sucha. W efekcie będą nie tylko czyste, ale też zdezynfekowane.

Jak umyć słuchawki nauszne?

Jak wygląda sprawa, jeśli chodzi o czyszczenie słuchawek nausznych? Często zdarza się, że są wykonane z różnych rodzajów materiałów i trzeba to wziąć pod uwagę, planując czynności pielęgnacyjne. Jeśli słuchawki posiadają elementy skórzane lub skóropodobne, warto użyć preparatu do czyszczenia skórzanych mebli. Jeśli w urządzeniach występują części pokryte welurem, zwykle da się je ściągnąć i bardzo delikatnie wyprać ręcznie. 

Do oczyszczenia pałąka można użyć wilgotnej ściereczki. Jeśli chcesz go dodatkowo zdezynfekować, przydatny będzie dodatek alkoholu izopropylowego. W ten sam sposób można umyć także etui, a następnie pozwolić mu wyschnąć.

Porada Pani Domu ✨

Jak wyczyścić słuchawki w minutę? Użyj do tego „mokrej” chusteczki do czyszczenia okularów bądź ekranów. Szybko usuną brud, a słuchawki pozostają suche. Jedynym minusem jest to, że nie doczyścisz wszystkich zakamarków.

Jak często oczyszczać słuchawki?

Zestawy słuchawkowe powinny być regularnie oczyszczane z zanieczyszczeń. Jeśli chcesz usunąć brud, zanim zdąży się zgromadzić, warto robić to co kilka tygodni lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wszystko zależy tak naprawdę od stopnia intensywności eksploatacji urządzenia. Sprzęt typu AirPods i EarPods zwykle wymaga częstszego mycia niż nauszniki. Nie oznacza to jednak, że w przypadku tych ostatnich można sobie odpuścić zabiegi higieniczne.

Skąd właściwie biorą się zanieczyszczenia w słuchawkach?

pot, woskowina i kurz są najczęstszą przyczyną brudnych słuchawek

Zanieczyszczenia i brud pojawiają się na wszystkich typach słuchawek. Najbardziej narażone są na to urządzenia douszne, tak zwane pchełki, w których najczęściej spotykana jest woskowina uszna. Oczyszczania wymagają także urządzenia nauszne, na których może pojawić się zaschnięty pot, kurz i inne zanieczyszczenia. 

Brud na słuchawkach pojawia się po określonym czasie użytkowania. W efekcie sprzęt staje się lepki i nieprzyjemny w użyciu. Zaniedbane akcesoria audio stają niehigieniczne, zmniejsza się komfort ich użytkowania oraz pogarsza się jakość dźwięku. Ostatecznie, jeśli w porę nie zadbamy o te elementy, mogą nawet przestać działać. Dlatego tak ważne jest regularne, prawidłowe usuwanie zanieczyszczeń ze słuchawek.

Korzyści z regularnego mycia słuchawek

Plusów regularnego usuwania zabrudzeń ze słuchawek jest wiele. A oto najważniejsze z nich:

 • lepsza jakość dźwięku, czyste tony i brak uporczywych zakłóceń, równa głośność,
 • przedłużona żywotność sprzętu, regularna pielęgnacja sprawia, że słuchawki zachowają nienaganną kondycję na długi czas,
 • zachowanie higieny, usuwanie kurzu, potu, włosów, bakterii i wszelkich zabrudzeń,
 • bardziej estetyczny wygląd, czyste słuchawki dłużej wyglądają jak nowe,
 • dokładnie wymycie słuchawek można przeprowadzić bez konieczności zakupu drogich, specjalistycznych preparatów.

Wiesz już, jak wyczyścić słuchawki. Jak się okazuje, do usuwania zabrudzeń z tego typu sprzętu nie potrzeba wcale specjalistycznych przyrządów i środków czyszczących. Zwykle wszystko możesz znaleźć w domu lub kupić w pobliskiej drogerii. Jedno jest pewne: słuchawki warto oczyszczać regularnie! Czyste słuchawki dają wiele korzyści.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts