Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Który jest lepszy?

Odkurzacze workowe i bezworkowe funkcjonują równolegle na rynku od wielu lat. Czym się od siebie różnią? Jakie są wady i zalety każdego z nich? Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać? Poniżej odpowiadamy na te pytania!
Ida Grabska
mężczyzna siedzi na jasnej kanapie i ma zamiar odkurzać dywan odkurzaczem bezworkowym

Zapamiętaj!

  • Odkurzacze workowe są mniejsze, tańsze i wyposażone w skuteczny filtr kurzu oraz innych zanieczyszczeń.
  • Odkurzacze bezworkowe są równie skuteczne co workowe, ale mniej odpowiednie dla alergików.
  • Większość worków do odkurzacza jest biodegradowalna i nie szkodzi środowisku.

Odkurzacz workowy – wady i zalety

Odkurzacz workowy jest popularnym i tradycyjnym rozwiązaniem. Posiada worek z filtrem powietrza. Występuje w różnych rozmiarach, ale niektóre modele są bardzo kompaktowe, co sprawia, że łatwo przechowywać je nawet w bardzo małym mieszkaniu. To wydajne i skuteczne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w przypadku alergików. Dodatkową zaletą jest to, że worki są łatwe w utylizacji i mogą być poddane recyklingowi. 

A czy odkurzacz workowy ma jakieś wady? Najczęściej wymienia się fakt, że worki po prostu trzeba wymieniać, co generuje dodatkowe koszta. 

Odkurzacz bezworkowy – wady i zalety

Odkurzacze bezworkowe zbierają brud do specjalnie zaprojektowanego pojemnika, który w momencie przepełnienia może zostać opróżniony. Takie urządzenia działają równie skutecznie, jak workowe, jednak zazwyczaj są od nich nieco większe i cięższe. 

Za wadę odkurzaczów bezworkowych uznaje się fakt, że są one znacznie droższe od tradycyjnych. Filtracja w ich przypadku również nie jest tak skuteczna, dlatego tego typu odkurzacz może nie być dobry rozwiązaniem dla alergików. 

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy jest odkurzacz workowy, czy bezworkowy. Wiele zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Zdecydowanie tańsze i bardziej powszechne są modele, które wymagają założenia worka. Są mniejsze, tańsze i lepiej filtrują kurz oraz inne zabrudzenia. Z kolei odkurzacze bezworkowe cenione są za brak konieczności generowania dodatkowych śmieci. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts