Jak usunąć plamy z markera z ubrania? Poznaj domowe sposoby!

Jak usunąć plamy z markera z ubrania to pytanie, które nasuwa się wielu osobom. Chociaż podobne zabrudzenia rzeczywiście mogą spędzać sen z powiek, nie są one niemożliwe do pozbycia. Przekonaj się, jak zrobić to w warunkach domowych!
Alicja Kisiak
jak usunąć plamy z markera z ubrania

Każdy z nas z pewnością stanął przed problemem związanym z plamami z markera. Permanentne flamastry pozostawiają nieestetyczne i ciężkie do usunięcia zabrudzenia, które, szczególnie jeśli pojawiają się na ubraniach, trudno przeoczyć. Są jednak na sposoby na nich zmycie! Jeżeli ty także mierzysz się z pytaniem, jak usunąć plamy z markera z ubrania, zapoznaj się z naszym tekstem i poznaj niezawodne, domowe sposoby na uporanie się z problemem!

Rodzaje markerów

Wybór odpowiedniego środka usuwającego marker jest bardzo ważny. Jeżeli użyjesz niewłaściwego środka istnieje szansa, że tkanina ulegnie zniszczeniu lub plamy nie znikną całkowicie. Dlatego w pierwszej kolejności należy zapoznać się z bazą danego markera.

Poniżej przedstawiamy, czym zmyć marker na bazie wody, alkoholu i farby.

Jak zmyć marker na bazie wody

Najpopularniejszymi środkami, które pozwalają pozbyć się plam z markera na bazie wody są:

  • soda oczyszczona – 5 łyżeczek rozcieńczamy w litrze wody. Następnie tkaninę nacieramy szczoteczką i pozostawiamy na ok. 3-4 godziny, a później wypłukujemy i pierzemy w pralce;
  • nadtlenek wodoru – wacik lub ściereczkę zwilżamy roztworem nadtlenku i delikatnie pocieramy ubranie. Na sam koniec tkaninę należy opłukać i uprać ręcznie.

Usuwanie plamy z markera permanentnego na bazie alkoholu

Większość markerów na bazie alkoholu może zostać usunięta przy pomocy substancji, które również zawierają go w sobie. Najlepiej nadają się do tego wódka, spirytus salicylowy oraz rozpuszczalnik. Należy nanieść sporą ilość płynu na papierowy ręcznik albo wacik, który przyciskamy do miejsca, w którym znajduje się plama.

Oprócz tego można użyć takich środków jak:

  • sok z cytryny i mleko – mieszankę w stosunku 1:2 należy rozprowadzić na zabrudzonych miejscach. Po upływie 2 godzin ubranie wypłukujemy, a następnie pierzemy w pralce, z dodatkiem;
  • lakier do włosów – po namoczeniu spodni ślady po markerze spryskujemy lakierem.

Jak usunąć ślady z tkaniny – marker na bazie farby

Ślady pisaka na bazie farby można usunąć za pomocą kilku środków:

  • zmywacz do paznokci z zawartością acetonu – nakłada się go przy pomocy wacika kosmetycznego. Następnie, celem pozbycia się zapachu, ubranie należy przepłukać wodą z dodatkiem mydła, a na sam koniec uprać;
  • benzyna – nakładamy ją przy pomocy ścierki lub ręcznika papierowego na plamy na ubraniach. Następnie wypłucz odzież i wypierz w pralce.

Ślady markera mogą być trudne do usunięcia, jednak odrobina cierpliwości i odpowiednie środki pomogą w uratowaniu ulubionej odzieży!

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts