Jak dobrze odkurzyć mieszkanie?

Odkurzanie to czynność, niezbędna do zachowania porządku. Niestety, nie zawsze jest wykonywana właściwie, bywa, że zanieczyszczenia pozostają na dywanie, a w powietrzu unoszą się drobinki kurzu. Aby tego uniknąć, warto poznać podstawowe zasady odkurzania. O czym warto pamiętać? Jaki odkurzacz warto wybrać?
Alicja Kisiak

Od czego zacząć odkurzanie?

Przed odkurzaniem należy usunąć z podłogi rzeczy, które mogą przeszkadzać. Warto odsunąć fotele i kanapę, dzięki temu będzie można dokładnie usunąć kurz, który często jest źródłem problemów zdrowotnych np. alergii. Małe dywany przed okurzaniem warto wytrzepać. Usuwanie kurzu należy zawsze wykonywać w kierunku od góry do dołu, czyli najpierw zetrzeć kurz z szafek i półek, a na końcu odkurzyć podłogi. W przypadku, gdy na dywanach czy wykładzinach są plamy, można je usunąć dedykowanymi środkami lub wypróbować domowe sposoby np. sodę. Dobrym pomysłem jest otworzenie okien, dzięki temu unoszące się drobinki nie będą osiadać na meblach, nie będą również podrażniać układu oddechowego. Warto pamiętać, aby odkurzanie obywało się zawsze z włosem. Odkurzanie pod włos nie jest polecane, ponieważ może skutkować złym układaniem się włosa, a nawet jego łamaniem i konsekwencji przerzedzeniem dywanu.

Dobry odkurzacz to podstawa

Nie tylko sama technika jest ważna, ale również dobry sprzęt. Na rynku można znaleźć różnego typu odkurzacze workowe lub bezworkowe, pomagające uporać się z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Osoby, które potrzebują urządzeń z dużą mocą ssącą, powinny wybrać klasyczne odkurzacze przewodowe. Są idealne do grubych dywanów, których odkurzanie wymaga sporo siły. Bardzo wygodne są odkurzacze bezprzewodowe, które z łatwością można przenosić po całym domu. Warto sprawdzić odkurzacz Electrolux bezprzewodowy, który ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników.

Odkurzacz – szeroki wybór dla każdego

Dla osób, które chcą uprać dywan lub usunąć z niego alergeny, polecane są odkurzacze piorące. To dobre rozwiązanie, pozwalające usunąć plamy, a także pyłki, roztocza i inne zanieczyszczenia. Na rynku dostępne są również odkurzacze bezworkowe. Tego typu urządzenia gromadzą zanieczyszczenia w pojemniku. To wygodne rozwiązanie, ale trzeba pamiętać o dokładnym pielęgnacji pojemnika. Zbiornik trzeba opróżnić, zanim całkowicie się zapełni, usunąć zgromadzone zanieczyszczania, a następnie umyć pod bieżącą wodą. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się odkurzacze automatyczne, czyli popularne roboty sprzątające. To urządzenia, które poruszają się samodzielnie, zasysają do pojemnika kurz i inne zanieczyszczenia. Można je zaprogramować tak, aby pracowały o określonej godzinie, sprzątały całe mieszkanie lub wybrane pomieszczenia. 

Odkurzacz Electrolux – wygodne rozwiązania dla wymagających

Alergia na roztocza potrafi mocno uprzykrzyć życie. Aby pozbyć się uciążliwych alerganów i złagodzić objawy choroby polecane są odkurzacze posiadające filtr HEPA, który niemal całkowicie pochłania wszystkie zanieczyszczenia. Na rynku jest wiele nowoczesnych odkurzaczy, z licznymi funkcjami, poprawiającymi komfort sprzątania. Rozwiązania dla wymagających to m.in. technologia cyklonowa, filtr 3D, regulacja mocy ssania, dodatkowe oświetlenie LED odkurzanego miejsca, wyjątkowo cicha praca czy dodatkowe szczotki, przeznaczone do rożnych powierzchni. Wiele ciekawych funkcji posiada chociażby odkurzacz pionowy https://www.neonet.pl/odkurzacze/electrolux-power-ultimate-800-ep81u25ult.html. Wybierając odkurzacz, warto sprawdzić, czy ma wygodny zwijacz przewodu, jak długa jest rura teleskopowa oraz zasięg odkurzacza. To pozwoli wybrać produkt idealny dla swoich potrzeb. 

Jaki odkurzacz kupić?

Wybór odkurzacza nie jest łatwy. Sklepowe półki uginają się od różnych modeli, a reklamy zachęcają do zakupu sprzętu danej marki. Wybierając odkurzacze, warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania. Inny odkurzacza będzie dobry dla właścicieli czworonogów, inny sprawdzi się w rodzinie, gdzie mieszkają osoby uczulone na roztocza. Ważne jest również, jak wybrany model radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Największą moc mają odkurzacze centralne, są jednak mniej mobilne. Dla alergików polecane są odkurzacze, w których jest funkcja prania lub modele, posiadające filtr HEPA. Warto wybrać sprzęt sprawdzonych marek, który od lat cieszy się uznaniem użytkowników.  Obecnie odkurzacze są przeznaczone do różnych rodzajów powierzchni, mają funkcje dodatkowe, świetnie usuwają wszystkie zanieczyszczenia, pozwalają pozbyć się kurzu, roztoczy, sierści zwierząt itp. To sprawia, że znalezienie idealnego sprzętu nie powinno stanowić problemu.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy, przewodowy czy bezprzewodowy? Decyzja nie jest łatwa, dlatego warto odwiedzić sklepy oferujące małe AGD, poczytać opinie i wybrać sprzęt, który pomoże w codziennych porządkach.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts