Jak utrzymać porządek w domu?

Jeśli zastanawiasz się jak utrzymać porządek w domu odpowiedz sobie na pytanie: Po co mi to wszystko? Odgracając przestrzeń mamy więcej miejsca i trudniej o bałagan. Oto kilka zasad, dzięki którym łatwiej jest utrzymać porządek.
Alicja Kisiak
jak utrzymać porządek w domu

Na początek odgracanie

Pierwszym krokiem do porządku w naszym domu jest pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów. Są takie miejsca w naszym mieszkaniu do których wrzuca się rzeczy i już więcej się tam nie zagląda. Jak na przykład najwyższa półka w wysokiej i głębokiej garderobianej szafie. Wysokie szafki w kuchni lub pawlacz. Gdy wrzucimy tak jakieś przedmioty natychmiast zapominamy o ich istnieniu. Leżą tam wiele dni, miesięcy a nawet lat i nikt o nich nie pamięta.  Zazwyczaj znajdują się podczas przeprowadzki lub generalnego remontu.

Im mniej mamy rzeczy ty łatwiej o porządek. W dzisiejszych czasach ludzie uwielbiają posiadać rzeczy, to zrozumiałe, gdy są to przedmioty sentymentalne. Związane z jakąś miłą historią. Jednak, gdy nie jest to pamiątka warta zapamiętania to nie warto ich trzymać.

Gdy odgracimy naszą przestrzeń będzie łatwiej utrzymać porządek i to nie tylko ten, który widać. Ale ten w zamkniętych szafach też. Gdy rzeczy są ułożone to człowiek wie co posiada i może z tego swobodnie korzystać. Dotyczy to także narzędzi rolniczych czy przydomowego warsztatu na wsi

– przypomina Stanisław Kozłowski z https://agropedia.pl/

Sprzątamy na bieżąco

Każdego dnia przynosimy do domu mnóstwo rzeczy. Kupujemy na potęgę nowe ozdoby, przynosimy kartki, ulotki i paragony, a także nowe ubrania i kolorowe przedmioty niemające zastosowania. Po przyjściu do domu warto nie rzucać wszystkiego obojętnie gdzie. Przecież każda rzecz posiada swoje miejsce, a wiele z nich powinno od razu znaleźć się w koszu. Jeśli rzecz jest nowa musi od razu otrzymać swoje honorowe miejsce. Każdy z domowników musi wiedzieć, gdzie dana rzecz się znajduje.

Gdy przynosimy do domu jedzenie, trzeba je od razu wkładając w odpowiednie miejsca, by kuchnia nie została przez nie przygnieciona. Przykładając się do codziennych porządków nie trzeba zastanawiać się jak utrzymać porządek w domu, bo bałagan nie robi się tak szybko. Sprzątanie na bieżąco trwa kilka minut, a efekty widać bardzo długo.

Porządek łatwo utrzymać pod warunkiem nauki dobrych nawyków

Jest to klucz do utrzymania porządku. Po przygotowaniu posiłku należy od razu posprzątać w kuchni, wytrzeć blaty i kuchenkę. Schować do lodówki produkty, które mogą się zepsuć. Kubki po herbacie nie ustawiać na biurku tylko od razu wkładać do zmywarki.

Najlepszym nawykiem jest odkładanie rzeczy na miejsce od razu po ich użyciu. Jest to idealne rozwiązanie dla bałaganiarzy. Książki po przeczytaniu warto od razu włożyć na półkę, a w łazience pastę chować do szuflady.

Jak utrzymać porządek w domu – postaw na Minimalizm

Mała ilość rzeczy powoduje optycznie porządek. Warto przearanżować swoje wnętrze na bardziej minimalistyczne. Najlepiej zacząć od tego, żeby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Co jest niepotrzebne trzeba wyrzucić lub schować w dedykowanym miejscu.

Generalne sprzątanie 4 razy w roku

Musi to być takie prawdziwe generalne sprzątanie, a nie tylko z wierzchu. Trzeba wyciągnąć rzeczy z głębokich szaf i sprawdzić, czy przedmioty, które się w nich kryją nadal są nam potrzebne. Ułożyć je lub znaleźć dla nich lepsze miejsce. Trzeba zwrócić też uwagę na sezonowość przedmiotów. Niektóre rzeczy mogą służyć nam wiele lat, ale tylko zimą lub tylko latem. Warto spakować te rzeczy w odpowiednie kartony i wyciągać wtedy, gdy są nam potrzebne.

Jak utrzymać porządek w domu – Zasada 2 lat

Ta zasada najlepiej sprawdza się dla ubrań. Jeśli w szafie jest sukienka lub zbyt małe spodnie, których od dwóch lat nie udało się założyć. Najlepiej te rzeczy oddać lub sprzedać. Po dwóch latach na pewno nie będą już noszone. Gust się zmienia tak szybko jak moda. Łatwiej wtedy o porządek w szafie.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się jak utrzymać porządek w domu to odpowiedz sobie na pytanie: „Co jest mi naprawdę potrzebne?”. Zachowaj je, a pozostałe rzeczy sprzedaj (zyskasz gotówkę, którą można lepiej wydać) lub oddaj potrzebującym. Im mniej posiadasz przedmiotów tym mniejszy bałagan będzie w domu. Dobre nawyki odkładania rzeczy na miejsce zrobią swoje i będzie można cieszyć się swoim pięknym miejscem na ziemi.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts