Robot sprzątający – ranking 2024

Chcesz usprawnić wykonywanie obowiązków domowych, ale nie wiesz, jak wybrać robot sprzątający? Ranking oraz poradnik zakupowy pomogą ci znaleźć model odpowiedni do twoich potrzeb. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!
Ida Grabska
robot sprzątający ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Jeszcze kilka lat temu roboty sprzątające uważano jedynie za luksusowe gadżety, jednak obecnie coraz bardziej docenia się te urządzenia. Najnowsze modele są tak zaawansowane technologicznie, że laikowi może być ciężko wybrać ten odpowiedni dla siebie. Czym się kierować podczas zakupów? Jakie są najlepsze modele robotów sprzątających? Ranking i poradnik uwzględnia 5 najciekawszych propozycji oraz porady dotyczące zakupów tego typu urządzeń.

Jak wybieraliśmy?

Wybierając najlepsze roboty sprzątające do naszego rankingu, kierowaliśmy się kilkoma istotnymi aspektami:

 • Jakiego rodzaju jest robot sprzątający?
 • Jaka jest moc ssania urządzenia?
 • Ile czasu może pracować robot?
 • Jaka jest pojemność zbiornika na zanieczyszczenia?
 • Czy model ma stację opróżniającą zbiornik na zanieczyszczenia?
 • W jakie czujniki zostało wyposażone urządzenie?
 • W jakie filtry powietrza zostało wyposażone urządzenie?
 • Czy urządzeniem można sterować przy pomocy aplikacji na smartfona?
 • Jakie są wymiary urządzenia?

Wybór redakcji:

Roborock S7 MaxV Ultra S7MU5200
Zobacz szczegóły

Rodzaje robotów sprzątających

Robot sprzątający jest inteligentnym urządzeniem wyposażonym między innymi w kamery, czujniki czy oprogramowania umożliwiające mu samodzielną pracę. Przed pierwszym użyciem takiego sprzętu niezbędne jest jego odpowiednie zaprogramowanie, aby mógł stworzyć mapę twojego mieszkania, a następnie pracować zgodnie z ustalonym przez ciebie harmonogramem.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje robotów sprzątających. Największą popularnością cieszą się roboty odkurzające, które czyszczą podłogi z zanieczyszczeń takich jak kurz, piasek, włosów czy sierści. Zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe szczotki ułatwiające zbieranie zabrudzeń z powierzchni.

Roboty mopujące czyszczą podłogi na mokro. Modele tego typu najczęściej są wyposażone w zbiorniki, spryskiwacze oraz nakładki mopujące, które nawilżają, a następnie przecierają myte powierzchnie. Coraz częściej spotyka się roboty hybrydowe będące połączeniem dwóch wcześniej wspomnianych rodzajów.

Roboty do szyb są dedykowane do czyszczenia nie tylko okien, ale także luster, kabin prysznicowych czy płytek. W naszym rankingu i poradniku zakupowym skupimy się przede wszystkim na robotach odkurzających (także tych z dodatkową opcją mopowania).

Jaką moc ssania powinien mieć robot sprzątający?

Moc ssania to jeden z najważniejszych parametrów odkurzacza sprzątającego. To właśnie ta wartość wpływa na to, w jakim stopniu urządzenie poradzi sobie z usuwaniem trudnych zabrudzeń z różnych powierzchni. Jeśli chcesz, by sprzęt sprawdził się nie tylko do zbierania drobnych okruchów z paneli czy płytek, ale także do usuwania sierści z dywanów, postaw na model, którego siła ssania wynosi od 1800 do 3000 Pa.

Pojemność akumulatora i czas pracy robota sprzątającego

Pojemność akumulatora wpływa na czas pracy robota sprzątającego, dlatego podczas zakupów warto zwrócić na nią uwagę. Im większa pojemność baterii, tym dłużej urządzenie może pracować. Pamiętaj, jednak że na możliwą długość korzystania z danego sprzętu wpływają także inne czynniki. Tańsze modele mogą mieć pojemne akumulatory, a jednocześnie zużywać znacznie więcej energii niż ich droższe odpowiedniki.

Większość robotów sprzątających po pełnym naładowaniu może pracować od 60 do 120 minut. Jeśli poszukujesz urządzenia do sprzątania kawalerki, z powodzeniem sprawdzi się model pozwalający na godzinę sprzątania. Jeżeli zaś chcesz, by sprzęt odkurzał duży dom, lepiej zainwestuj w model z dłuższym czasem pracy.

Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia w robocie sprzątającym

Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia początkowo może wydawać się mało istotnym parametrem robota sprzątającego, jednak w praktyce ma duże znacznie. Im większy jest pojemnik, tym więcej zanieczyszczeń może pomieścić, a co za tym idzie można rzadziej go opróżniać. Model ze zbiornikiem o pojemności 300 mililitrów będzie odpowiedni do sprzątania małych mieszkań. Z kolei osoby poszukujące robota do odkurzania dużego domu powinny wybrać urządzenie mogące pomieścić przynajmniej 500 mililitrów zanieczyszczeń.

Stacja opróżniająca zbiornik na zanieczyszczenia – innowacyjne rozwiązanie

Coraz więcej producentów decyduje się na wyposażenie swoich robotów sprzątających w stacje opróżniające zbiorniki na zanieczyszczenia. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie pojemności zbiorników, a w efekcie zminimalizowanie wielkości całego urządzenia. Poza tym możesz dzięki niemu zapomnieć o konieczności opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia nawet na 60 dni.

Jakie czujniki powinien mieć dobry robot sprzątający?

Rodzaj oraz ilość zastosowanych czujników w robocie sprzątającym znacznie wpływa na skuteczność i efektywność jego pracy. To właśnie dzięki tym elementom urządzenie orientuje się w przestrzeni i tworzy mapę niezbędną do posprzątania twojego domu.

Jednymi z najbardziej podstawowych rozwiązań są czujniki zbliżeniowe, które pozwalają na wykrycie przeszkody oraz zmianę trasy w celu jej ominięcia. Tanie modele niskiej jakości pozbawione tych sensorów obijają się o każdą napotkaną rzecz, co nie tylko może uszkodzić wyposażenie twojego domu, ale sprawia także, że sprzątanie jest mniej efektywne.

Czujniki uskoku terenu są wręcz niezbędne, jeśli poszukujesz robota sprzątającego do piętrowego domu, ponieważ to dzięki nim urządzenie wykryje nagły spadek i zmieni kierunek ruchu. 

Czujnik kurzu pozwala wykryć najbardziej zabrudzone miejsca i dokładniej je wyczyścić. Właśnie dlatego najbardziej zaawansowane modele robotów sprzątających mogą posprzątać dokładnie całe mieszkanie, podczas gdy ich tańsze odpowiedniki muszą w tym celu wykonać przynajmniej dwie lub trzy rundy po całej powierzchni.

Jakie filtry powinien mieć robot sprzątający?

Obecność odpowiednich filtrów w odkurzaczu to niezwykle istotny parametr dla osób zmagających się z astmą oraz uczuleniami. Jeśli w twoim domu mieszka alergik, koniecznie wybierz model robota sprzątającego wyposażonego w filtry HEPA. Warto zwrócić uwagę także na stopień filtracji. Najniższy oznaczony liczbą 10 oznacza standardowy poziom filtracji powietrza, a 14 najwyższy.

Aplikacje na smartfona – użyteczne rozwiązanie do zarządzania

Oczywiście wszystkie roboty sprzątające mogą pracować automatycznie, ale aplikacje mobilne na smartfony znacznie ułatwiają zarządzanie tymi urządzeniami. W zależności od modelu pozwalają one na przykład na zdalne włączenie urządzenia, sterowanie mocą ssania czy parowania, a nawet sprawdzenie małych przedmiotów, które stanowiły przeszkodę na torze robota.

Wymiary urządzenia – niepozorny, ale istotny parametr

Przed zakupem robota sprzątającego do swojego domu, koniecznie zwróć uwagę na jego wymiary. Im mniejsze, tym łatwiej urządzenie będzie mogło dostać się do trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj jednak, że większa pojemność akumulatora oraz zbiornika na zanieczyszczenia także wpływa na komfortowe użytkowanie sprzętu, dlatego niekiedy lepiej wybrać model o lepszych parametrach w większym rozmiarze. 

Przed wyborem konkretnego robota sprzątającego zmierz wysokość mebli znajdujących się w twoim mieszkaniu. W przypadku gdy większość z nich ma wysokie nóżki, nie ma sensu kupować małego urządzenia ze słabszym akumulatorem.

iRobot Roomba i7+ i7558 – wybór redakcji

iRobot Roomba i7+ i7558 to najnowszy model robota sprzątającego od renomowanego producenta. Urządzenie ma 10 razy większą siłę ssącą niż jego poprzednicy i dodatkowo zostało wyposażone w 3 szczotki. 

Jedną z najważniejszych zalet tego modelu jest stacja czyszcząco-ładująca, dzięki której sprzęt może pracować całkowicie samodzielnie nawet przez dwa miesiące. Co więcej, urządzenie samo się aktualizuje i korzysta z najnowocześniejszych funkcji. Robot został wyposażony w zaawansowane czujniki, które nie tylko pozwalają na wykrycie, a następnie pokonanie przeszkody, ale rozpoznają także obszary ze zwiększoną ilością brudu i dokładnie je czyszczą. 

Urządzeniem możesz zdalnie zarządzać przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona, a także systemów takich jak Google Home oraz Alexa Amazon. Jeśli planujesz zakup zarówno robota odkurzającego, jak i mopującego, nie mogłeś lepiej trafić. Ten model automatycznie współpracuje z robotem Braava jet m6.

iRobot Roomba i7+ i7558 będzie odpowiednim wyborem, jeśli szukasz urządzenia, które skutecznie usunie największe zabrudzenia z nawet najtrudniejszych zakamarków w twoim domu, jednocześnie w ogóle nie angażując cię w ten proces. 

Roborock S7 MaxV Ultra S7MU5200 – gdy cena nie ma znaczenia

Roborock S7 MaxV Ultra S7MU5200 to jeden z najnowocześniejszych modeli robotów sprzątających na polskim rynku. Urządzenie o mocy ssącej 5100 Pa skutecznie usuwa zanieczyszczenia nie tylko z paneli czy płytek, ale także dywanów z dłuższym włosiem. Ponadto sprzęt ma funkcję mopowania sonicznego z prędkością aż 3000 wibracji na minutę, która upora się nawet z trudniejszymi zabrudzeniami.

Model został wyposażony w system nawigacji LiDAR PreciSense, kamerę RGB oraz technologię wykrywania przeszkód, która jest skuteczna nawet przy obiektach mierzących zaledwie 5 × 3 cm. W zestawie znajduje się stacja, która nie tylko ładuje urządzenie, ale także opróżnia zbiorniki na zanieczyszczenia, napełnia pojemniki na wodę i czyści sprzęt.

Oczywiście istnieje możliwość sterowania urządzeniem przy pomocy aplikacji na smartfona oraz systemów Google Home, Amazon Alexa oraz Siri Shortcuts. W aplikacji znajdziesz wiele przydatnych funkcji, jednak najciekawszą jest mapa z zaznaczonymi przedmiotami znalezionymi na torze sprzętu.

Roborock S7 MaxV Ultra S7MU5200 to robot sprzątający, który nie tylko odkurzy, ale także umyje podłogi w twoim domu. Model będzie odpowiednim wyborem dla osób szukających najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań i urządzeń najwyższej jakości bez względu na ich cenę.

Roborock S7 MaxV Ultra S7MU5200
Zalety
 • Automatyczne czyszczenie podłogi za pomocą zaawansowanej technologii.
 • Wyposażony w inteligentny system nawigacji, który skutecznie odkrywa przestrzeń do sprzątania.
 • Możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej, która pozwala na zdalne sterowanie robotem i planowanie harmonogramu sprzątania.
 • Zdolność do automatycznego rozpoznawania dywanów i innych powierzchni, co zapewnia lepsze czyszczenie i oszczędność czasu.
Wady
 • Znaczna cena produktu.
 • Może nie działać na wszystkich rodzajach powierzchni.

Roborock S7 MaxV Ultra S7MU5200 to zaawansowany robot odkurzacz wyposażony w technologię ReactiveAI, która umożliwia mu skuteczne czyszczenie każdej powierzchni. Posiada też funkcję mopowania i doskonałą wydajność ssania.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite – najlepszy stosunek jakości do ceny

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite ma moc ssącą 2200 Pa, co oczywiście nie jest wynikiem równie imponującym, co u wcześniej wspomnianych odkurzaczy, jednak urządzenie bez trudu usunie zabrudzenia z powierzchni takich jak panele, deski, parkiety, płytki, a nawet dywany z krótkim włosiem.

Model ma nawigację wspomaganą wizualnie składająca się z aż 25 czujników oraz żyroskop, które pozwalają utworzyć dokładną mapę całego mieszkania i dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków. 

Co prawda w zestawie nie ma stacji opróżniającej, ale producent wyposażył sprzęt w zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności 450 mililitrów. Ponadto w pełni naładowane urządzenie może pracować 120 minut, co pozwala na wyczyszczenie dużego domu.

Oczywiście istnieje możliwość zdalnego zarządzania robotem przy pomocy aplikacji na smartfona. Z kolei osoby ceniące ekonomiczne rozwiązania z pewnością docenią zmywalny filtr wielorazowego użytku.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite będzie odpowiednim wyborem dla osób szukających robota sprzątającego, który skutecznie odkurzy ich dom i jednocześnie nie nadwyręży ich budżetu. Co prawda nie jest on tak niezależny, jak wcześniej wspomniane modele, ale w pełni rekompensuje to jego atrakcyjna cena.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite Biały
Zalety
 • Automatyczne odkurzanie i mopowanie
 • Bardzo cicha praca
 • Funkcja wirtualnej ściany
Wady
 • Wysoka cena w porównaniu do innych robotów sprzątających
 • Brak funkcji mapowania pomieszczeń, co utrudnia kontrolę nad sprzątaniem

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite to biały robot sprzątający, który może odkurzać i myć podłogi. Posiada system Laser Distance Sensor (LDS) i jest sterowany przez aplikację mobilną.

Roidmi EVE Plus – robot sprzątający ze stacją opróżniającą w przystępnej cenie

Roidmi EVE Plus ma moc 2700 Pa pozwalającą na skutecznie usunięcie zanieczyszczeń z różnych rodzajów powierzchni w tym dywanów z nieco dłuższym włosiem. Ponadto urządzenie ma także funkcję mopowania, dzięki której może wyczyścić nawet zatłuszczone kafelki. 

Model został wyposażony w inteligentny system i laser LDS umożliwiające tworzenie mapy pomieszczeń i ich efektywniejsze sprzątanie. Poza tym sprzęt świetnie radzi sobie z czyszczeniem trudniej dostępnych miejsc, dzięki czujnikowi TOF, który wykrywa ściany oraz krawędzie, a następnie dostosowuje intensywność obrotu bocznych szczotek.

Jednym z najważniejszych atutów tego modelu jest oczywiście stacja opróżniająca, dzięki której można zapomnieć o czyszczeniu zbiornika na nieczystości nawet na dwa miesiące. Poza tym podobnie jak w przypadku poprzednich robotów z zestawienia możesz sterować urządzeniem zdalnie przy pomocy aplikacji na smartfona.

Roidmi EVE Plus to odpowiedni robot sprzątający dla osób poszukujących modelu ze stacją opróżniająca w zestawie w przystępnej cenie. Chociaż urządzenie nie zostało wyposażone w liczne funkcje, bardzo dobrze radzi sobie z dwoma podstawowymi zadaniami – odkurzaniem oraz mopowaniem.

Roidmi EVE Plus
Zalety
 • Dobrze radzi sobie z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc
 • Funkcja mopowania
 • Pojemny zbiornik na nieczystości
Wady
 • Jest dosyć głośny
 • Miewa problemy z nazwami pomieszczeń

Roidmi EVE Plus to innowacyjne urządzenie do odkurzania, które łączy w sobie mocną ssawkę, inteligentne nawigowanie i zaawansowane funkcje automatyzacji sprzątania. Zapewnia doskonałą wydajność czyszczenia w każdym zakamarku Twojego domu.

Viomi V3 – dobry robot sprzątający do dużego domu

Viomi V3 ma moc 2600 Pa pozwalającą na skuteczne wyczyszczenie różnych powierzchni. Co więcej, urządzenie ma także funkcję mopowania i zostało dodatkowo wyposażone w zaawansowaną pompkę elektroniczną gwarantującą odpowiednie ciśnienie wody.

Mimo stosunkowo przystępnej ceny w robocie zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne takie jak 4-rdzeniowy procesor Cortex-A7, nawigację LDS oraz algorytm SLAM. To właśnie dzięki nim urządzenie potrafi szybko, a jednocześnie skutecznie wyczyścić całe pomieszczenie.

Chociaż sprzęt nie ma w zestawie stacji opróżniającej producent zadbał o zbiorniki o pojemności aż 550 mililitrów (zarówno te na zanieczyszczenia, jak i te na wodę). Na szczególną uwagę zasługuje także akumulator, który po pełnym naładowaniu może pracować 2,5 godziny i posprzątać dom o powierzchni 250 m². Co więcej, nawet jeśli urządzenie rozładuje się przed zakończeniem czyszczenie, samo wróci do stacji ładującej, a po uzupełnieniu zapasów energii będzie kontynuować sprzątanie tam, gdzie zostało ono zakończone.

Viomi V3 to odpowiedni wybór dla osób szukających robota sprzątającego do domu o dużej powierzchni, który nie tylko odkurzy, ale także umyje podłogi. Chociaż nie ma stacji opróżniającej jego czyszczenie nie jest uciążliwe ze względu na duże zbiorniki na zanieczyszczenia oraz wodę.

Viomi V3 Czarny
Zalety
 • Automatyczne dozowanie wody dla optymalnej czystości i oszczędności.
 • Silny silnik ssący zapewnia skuteczne usuwanie kurzu i brudu.
 • Duża pojemność baterii umożliwia długi czas pracy bez ładowania.
 • Możliwość sterowania i monitorowania przez aplikację mobilną.
Wady
 • Może mieć problemy z nawigacją w niektórych konfiguracjach domowych.
 • Cena jest wyższa niż niektórych innych modeli o podobnych funkcjach.

Viomi V3 to czarny robot sprzątający, który oferuje wydajne odkurzanie i mopowanie. Posiada zaawansowane funkcje, takie jak planowanie trasy sprzątania i kontrola za pomocą aplikacji mobilnej.

Najpopularniejsze marki robotów sprzątających

IRobot to amerykańska marka, która specjalizuje się w robotyce. Początkowo jej roboty były wykorzystywane między innymi do lokalizowania wycieków ropy oraz eksploracji egipskich piramid, ale obecnie największą popularnością cieszą się oczywiście modele sprzątające. Firma jest światowym liderem, a sprzęty, które tworzy należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Jeśli zależy ci na urządzeniu, które będzie pracować samodzielnie bez konieczności codziennego czyszczenia pojemnika, sprzęt od iRobot będzie odpowiednim wyborem,

Roborock to chińska marka, która od niemalże 10 lat jest częścią „ekosystemu” Xiaomi. Produkty tworzone przez firmę są doskonałym dowodem na to, że nie każdy produkt „made in China” to niskiej jakości podróbka, jak dotychczas uważano. Roboty sprzątające Roborock są projektowane przez kompetentnych inżynierów i produkowane z trwałych materiałów. Jeśli poszukujesz urządzenia zaawansowanego technologicznie, które jednocześnie będzie wytrzymałe, postaw na modele tej marki.

Roboty sprzątające – najczęściej zadawane pytania

Roboty sprzątające znacznie ułatwiają utrzymanie porządku w domu, jednak by móc w pełni cieszyć się możliwościami, jakie dają te urządzenia, należy odpowiednio je wybrać. Zakup sprzętu z tej kategorii to nie lada wyzwanie dla laika, dlatego w dalszej części tekstu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące robotów sprzątających.

Na co zwrócić uwagę, wybierając robot sprzątający?

Podobne jak w przypadku wszystkich odkurzaczy jednym z najważniejszych parametrów jest moc ssania. Kolejny czynniki znacznie wpływający na komfort korzystania z urządzenia stanowi pojemność akumulatora oraz maksymalny czas pracy sprzętu po jego naładowaniu. W przypadku gdy masz do dyspozycji większy budżet, koniecznie zwróć uwagę na to, czy dany model został wyposażony w stację oczyszczającą, dzięki której możesz zapomnieć o opróżnianiu zbiornika na zanieczyszczenia nawet na dwa miesiące. Jeśli jesteś alergikiem, nie zapomnij o sprawdzeniu jakości filtrów zastosowanych w urządzeniu.

Czy robot sprzątający potrafi przemieszczać się przez progi?

Większość modeli robotów sprzątających bez trudu przejeżdża przez przeszkody o wysokości do 2 centymetrów, dlatego przejazd przez standardowy próg nie będzie stanowił dla nich większego problemu. Jeśli jednak progi w twoim domu są wyższe, prawdopodobnie koniecznie będzie ponowne włączanie urządzenia w każdym pomieszczeniu.

Czy robot sprzątający potrzebuje internetu do pracy?

Roboty sprzątające to urządzenia o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. W najnowszych modelach niemalże wszystkie ustawienia można zmieniać zdalnie, jednak jak radzą sobie tego typu sprzęty, gdy w domu zabraknie Wi-Fi? W przypadku większości robotów nie będzie stanowić to żadnego problemu, a urządzenia wciąż będą mogły pełnić swoją funkcję.

Czy roboty sprzątające rysują podłogi?

Konstrukcja większości robotów sprzątających została zaprojektowana w taki sposób, aby powierzchni dotykało jedynie centralne koło pokryte gumą. Jeśli nie chcesz mieć przykrych niespodzianek w postaci zarysowań na świeżo odnowionej podłodze, wybierz jeden z modeli polecanych w naszym rankingu.

Czy można zastąpić klasyczny odkurzacz robotem sprzątającym?

To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, z pewnością co jakiś czas będziesz potrzebować klasycznego odkurzacza do sprzątania schodów. Niektórzy użytkownicy robotów sprzątających uważają także, że urządzenia tego typu nie są w stanie dokładnie posprzątać trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach, jednak modele z czujnikami najnowszej generacji potrafią wyczyścić nawet najbardziej ukryte zakamarki w pomieszczeniu.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts