Jak wyczyścić skórzane buty? Proste, sprawdzone sposoby!

Skórzane buty są trwałe i dodają charakteru każdej stylizacji. Warto więc mieć w szafie choć jedną parę! A co kiedy się zabrudzą? Jak wyczyścić skórzane buty? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić skórzane buty

Jak wyczyścić skórzane buty i nie zniszczyć przy tym ich powierzchni? Jak zadbać o czystość wkładek tak, aby buty posłużyły ci, jak najdłużej? Sprawdź polecane sposoby!

Jak wyczyścić skórzane buty od zewnątrz

Zanim zaczniesz pracę, przygotuj odpowiednie środki. Na pewno przyda Ci się miękka szczotka i ściereczka. Następnie zwróć uwagę na rodzaj wykończenia! 

Jak wyczyścić skórzane buty wykonane ze skóry licowej, a jak zamszowe?

  • Buty ze skóry licowej na początek omieć delikatnie szczotką. W ten sposób pozbędziesz się warstwy kurzu i pyłu. Następnie namocz ściereczkę w wodzie (albo wodzie z delikatnym detergentem) i umyj buty. Osusz je drugą ścierką i pozostaw do wyschnięcia. Teraz możesz nanieść na nie pastę albo preparat nabłyszczający. Pamiętaj, aby takie środki zawsze dobierać do koloru butów – w ten sposób na pewno ich nie odbarwisz!
  • Buty lakierowane od razu przetrzyj szmatką zwilżoną wodą albo mlekiem. Woda po prostu oczyści buty, natomiast mleko dodatkowo zabezpieczy je i nie wysuszy nadmiernie ich powierzchni. 

Do czyszczenia skóry wybieraj jak najbardziej miękką szmatkę (flanela, mikrofibra, bawełna), aby nie porysować delikatnej powierzchni buta. Na koniec nanieś na buty środek do polerowania skóry lakierowanej albo… tłusty krem do rąk.

  • Jak wyczyścić skórzane buty, kiedy zdecydowałeś się na prawdziwy zamsz lub nubuk? Te rodzaje skór oczyszczaj specjalnie przeznaczonymi do nich preparatami. Najczęściej będzie to pianka, którą trzeba nałożyć na powierzchnię buta, a potem delikatnie usunąć przy pomocy gumowej szczoteczki o miękkim włosiu. Na koniec, kiedy buty wyschną, koniecznie zabezpiecz je preparatem do impregnacji! Nubuk i zamsz są bardzo delikatne, a po kontakcie z wodą, niezabezpieczone, ciemnieją, a także tracą miękkość.

Czyste wkładki i wnętrze buta

Zależy ci, aby buty posłużyły jak najdłużej? Zadbaj również o czystość wkładek – pomoże ci to uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Stosuj odpowiednie dezodoranty do butów. Zamiast nich, kiedy pojawi się przykry zapach, możesz też spróbować domowych sposobów – w butach umieść bawełniane skarpetki ze… żwirkiem dla kotów i pozostaw na noc.

Pamiętaj też, że skórzane buty powinny mieć czas na wywietrzenie się i regenerację. Nie noś więc ich codziennie! Absolutne minimum to dwie pary butów do noszenia na zmianę.

Jak wyczyścić skórzane buty? Wiele zależy od rodzaju skóry. Zawsze bierz ją pod uwagę, kiedy dobierasz metodę czyszczenia oraz preparaty. Dzięki temu twoje buty na dłużej pozostaną czyste i lśniące!

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts