Jak wyczyścić laptopa z kurzu? Kilka sprawdzonych sposobów na oczyszczenie urządzenia

Jak wyczyścić laptopa z kurzu? Jak zapobiegać zabrudzeniom klawiatury i wnętrza notebooka? Dlaczego warto regularnie czyścić klawiaturę i monitor? Dowiedz się, jak utrzymać laptop w czystości.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić laptopa z kurzu

Sprzątasz pokój, wycierasz biurko, składasz dokumenty, ale laptop przesuwasz z miejsca na miejsce? A może miotasz się po pokoju z mokrą ścierką i dostrzegasz zakurzony laptop? Wydaje ci się, że wystarczy przetrzeć z brudu monitor i klawiaturę? Zapomnij! Woda mogłaby mu bardziej zaszkodzić, niż kurz. Jednak z całą pewnością trzeba regularnie czyścić to urządzenie, bo usunięcie kurzu przedłuża jego trwałość i poprawia komfort pracy i nauki. Ale jak czyścić laptopa, aby go nie uszkodzić? Jakich środków do tego użyć? Czy można uchronić laptopa przed nadmiernym zabrudzeniem? Przeczytaj i dowiedz się, jak wyczyścić laptopa z kurzu.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z homeagd.pl

Dlaczego laptop się brudzi?

Urządzenie zbiera kurz i pył z otoczenia, a także drobinki naskórka czy pyłki z odzieży. Szkodzi mu też dym papierosowy, który osadza się na obudowie i przenika do środka. Brudny touchpad, okruszki i plamy na klawiaturze to często wina jedzenia i picia przy komputerze. Niestety, czasem trudno się powstrzymać przed zjedzeniem kanapki i wypiciem herbaty podczas pracy, czy nauki. Komputery brudzą się także podczas używania ich w zakurzonych warsztatach czy halach produkcyjnych. Urządzenia te służą przecież w wielu miejscach pracy, chociażby mechanikom do diagnozowania pojazdów czy handlowcom do przyjmowania zamówień i wystawiania faktur.

Jak rozpoznać, że laptop wymaga czyszczenia?

Na monitorze wyłączonego laptopa z łatwością można dostrzec warstwę kurzu. Podobnie na klawiaturze i obudowie. Akurat te elementy stosunkowo łatwo wyczyścisz, choć trzeba to robić umiejętnie, aby niczego nie uszkodzić. Gorzej jest z wnętrzem laptopa. Jeśli wkrótce po włączeniu słyszysz pracujący wentylator, a mimo to obudowa się rozgrzewa, to znaczy, że w środku urządzenia jest dużo kurzu. Podzespoły szybciej się wtedy przegrzewają, a przez to zużywają. Laptop często zawiesza się, a nawet sam się wyłącza. To znaczy, że czas najwyższy go wyczyścić.

Czym wyczyścić klawiaturę?

Do czyszczenia klawiatury przyda się pędzelek z gęstym, delikatnym włosiem i specjalny płyn do czyszczenia wyświetlaczy i monitorów. Mogą też być chusteczki nawilżane, ale tylko te dedykowane ekranom i urządzeniom elektronicznym. Zacznij od odłączenia komputera z zasilania. Laptop powinien być chłodny. Pędzelkiem delikatnie oczyść miejsca przy klawiszach z pyłu i kurzu. Niektórzy po prostu przekręcają laptop do góry nogami i wytrząsają z niego okruchy. Może to jednak uszkodzić procesor, matrycę albo układ chłodzenia. Nie wolno też używać odkurzacza, bo podczas ssania łatwo jest zepsuć jakieś elementy.

W jaki sposób oczyścić z kurzu monitor i obudowę?

Przetrzyj urządzenie z każdej strony suchą, niepylącą ściereczką z mikrowłókna. To samo zrób z ekranem laptopa. Domowy notebook możesz odkurzać w ten sposób raz w tygodniu. Jeśli jednak nazbiera się więcej brudu, to ścieranie na sucho nie wystarczy. Konieczna będzie nawilżana chusteczka do wyświetlaczy elektronicznych lub środek w aerozolu. Pamiętaj, aby nie pryskać nim bezpośrednio na ekran, tylko pojedynczą dawkę na szmatkę. Nie wycieraj brudu zwykłą ściereczką, namoczoną w wodzie z detergentem, bo woda z łatwością przedostanie się do wnętrza urządzenia.

W środku laptopa też jest kurz

Choć trudno jest ustrzec się całkowicie przed zakurzeniem jego wnętrza, to jednak regularne odkurzanie ekranu i obudowy znacznie to opóźnia. Możesz też kupić w sklepach z RTV puszkę ze sprężonym powietrzem i przedmuchać pył zgromadzony przy klawiszach, otworach wentylacyjnych i w portach USB. Raz na jakiś czas trzeba dokładnie przeczyścić wszystkie elementy wewnątrz laptopa, zwłaszcza jeśli jest on używany w zapylonym pomieszczeniu.

W jaki sposób czyścić wnętrze laptopa?

Do czyszczenia laptopa z pyłu służy sprężone powietrze. Najpierw trzeba rozkręcić śrubokrętem obudowę, a potem strumieniem powietrza wyczyścić układ chłodzenia, płytę główną i całe wnętrze komputera. Taki demontaż i ta metoda czyszczenia wymagają jednak sporego doświadczenia, dlatego lepiej to zadanie powierzyć specjalistom z serwisu. Wprawdzie w internecie znajdziesz sporo filmów instruktażowych, ale pamiętaj, że każdy laptop ma inny rozkład poszczególnych elementów wewnątrz. Poza tym serwisanci przy okazji sprawdzą, czy konieczna jest wymiana pasty termoprzewodzącej.

Jak często czyścić laptopa?

Laptopy używane w czystych pomieszczeniach przez 8 i więcej godzin dziennie, trzeba czyścić co 8–10 miesięcy. Oprócz tego koniecznie raz w miesiącu oczyść go z zewnątrz pędzelkiem i niepylącą szmatką, nawilżoną środkiem do czyszczenia urządzeń elektronicznych. Laptopom używanym w warunkach domowych przez kilka godzin dziennie, wystarczy przedmuchanie raz na rok. Urządzenia używane w trudnych warunkach, w zapylonych fabrykach i warsztatach, trzeba odkurzać co pół roku.

Jak uchronić komputer przed nadmiernym zabrudzeniem?

Jeśli będziesz często czyścić komputer z zewnątrz, a także sprzątać na biurku i w całym pokoju, to skutecznie ograniczysz przedostanie się pyłu do środka urządzenia. Ogranicz też jedzenie przed komputerem, zwłaszcza kruszących się przekąsek typu chipsy, paluszki czy ciastka. Masz ochotę na kubek kawy albo szklankę soku? Zrób sobie przerwę od nauki lub pracy i wypij napój w kuchni, albo chociaż z drugiej strony biurka. Rozlanie czegokolwiek na klawiaturę laptopa może mieć tragiczne skutki dla tego urządzenia. Najbardziej mogą mu zaszkodzić słodkie napoje typu cola czy sok.

Wiesz już, jak wyczyścić laptopa z kurzu. Wszystkie wymienione sposoby na czyszczenie laptopa pomogą przedłużyć jego trwałość i uchronić cię przed niepotrzebnymi wydatkami. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie rodzaje komputerów to delikatne, a zarazem niezbędne na co dzień urządzenia. Zarówno wymiana laptopa, jak i serwis sporo kosztują, dlatego warto dbać o czystość w miejscach pracy i nauki.

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts