Porowate tworzywo sztuczne, uzyskiwane poprzez spienianie litych granulek polistyrenu, ma wiele różnych zastosowań. Ze styropianu robi się m.in. jednorazowe tacki, kubki i talerze dla gastronomii, jako zabezpieczenie przed uderzeniami i odkształceniami (np. telewizorów oraz innych sprzętów RTV i AGD) czy materiał izolacyjny w budownictwie. Każdy z tych produktów należy do innej frakcji, o jakich mówią aktualne przepisy o segregacji odpadów. Nie wszystkie nadają się do recyklingu. To, gdzie wyrzucamy styropian, jest uzależnione od pochodzenia, klasyfikacji i stanu materiału. Opakowania lądują w pojemnikach na odpady zmieszane oraz metale i tworzywa sztuczne. Odpadami budowlanymi zajmują się punkty PSZOK i wyspecjalizowane firmy.
Gdzie wyrzucamy styropian opakowaniowy? Segregacja śmieci a opakowania styropianowe
W niedalekiej przeszłości sposób składowania, zabezpieczania i utylizacji zależał od tego, jaka firma zwyciężyła w przetargu organizowanym przez urząd gminy czy miasta. Od 1 lipca 2017 r. w całej Polsce obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów. Styropian to materiał, który wykorzystuje się m.in. do pakowania wyrobów garmażeryjnych czy wydawania jedzenia na wynos w restauracjach. Wtedy często pozostają na nim ślady jedzenia. Zabrudzony styropian powinien trafić do kosza ze śmieciami zmieszanymi, czyli kontenera czarnego. Tłuszcze, smary i podobne substancje na powierzchni polistyrenu ekspandowanego (EPS) praktycznie wykluczają jego ponowne wykorzystanie.
Natomiast pojemniki na jedzenie można też umyć przed wyrzuceniem. Wtedy styropianowe opakowania nadają się jeszcze do recyklingu. Jak pozbyć się odpadów tego rodzaju w sposób legalny i ekologiczny? Czysty, pozbawiony zanieczyszczeń styropian zwykle wyrzuca się do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne – tak samo należy postąpić w przypadku styropianowych osłon na wartościowe przedmioty.
Gdzie wyrzucamy styropian, jeśli żółte kosze są na butelki?
Są miasta i gminy, w których żółte pojemniki służą tylko do zbierania butelek PET z plastiku. Wtedy czyste rodzaje styropianu powinno się wrzucać do pomarańczowych kubłów na pozostałe odpady opakowaniowe. Zwykle mają pomarańczową barwę – są też czarne kosze z pomarańczową pokrywą.
W razie wątpliwości (lub zmiany przepisów) warto zadzwonić do urzędu lub firmy, która aktualnie zajmuje się odbiorem odpadów od mieszkańców danej miejscowości. Niektóre z nich stworzyły dedykowane strony internetowe z wyszukiwarkami, interaktywnymi przewodnikami i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Gdzie wyrzucamy styropian budowlany? Przekazywanie odpadów po budowie, remoncie
Resztki styropianu użytego do ocieplania elewacji – podobnie jak większość odpadów poremontowych, np. ramy okien, gruz, skuty tynk, opakowania po farbach czy stare materiały do izolowania i ocieplania ścian – nie należy do żadnej z pięciu podstawowych frakcji. Jest szkodliwy dla środowiska (do wód gruntowych mogą przedostawać się toksyczne substancje), a brak możliwości recyklingu de facto wymusza odpowiednią utylizację tego typu odpadów. Styropian budowlany powinien trafić do PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) lub specjalistycznej firmy, która zajmie się wywozem i przetworzeniem śmieci za odpowiednią opłatą. Przy czym każdy PSZOK ma limit wagowy. Zwykle jednorazowo przyjmują do 100 kg różnych materiałów.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny wcześniej przygotować kartę przekazania odpadów. Są też takie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które nie przyjmują nawet najmniejszych ilości styropianu. Najczęściej podawanym przykładem jest Warszawa. Wtedy trzeba przygotować się na wydatek za skorzystanie z usług odpowiedniego przedsiębiorstwa. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie „Gdzie wyrzucamy styropian?” – postępuje się różnie, w zależności od rodzaju materiału, jego stanu i lokalnych uwarunkowań. Jeśli masz dylemat, nie bój się zasięgnąć informacji.