Pralka Bosch – błąd E18. Co robić, kiedy na wyświetlaczu pralki pojawia się kod E18?

Na wyświetlaczu urządzenia pojawiła się informacja o usterce pralki Bosch? Błąd E18 występuje wtedy, kiedy został przekroczony czas pracy pompy. Sprawdź, co to dokładnie oznacza i jak radzić sobie z tym problemem.
Ida Grabska
pralka bosch błąd e18

Pralki Bosch są jednymi z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się urządzeń AGD na rynku. Nie oznacza to, że nie ulegają awariom. Co zazwyczaj przydarza się użytkownikom pralek Bosch? Błąd E18 to jedna z częstszych usterek. Może być spowodowana przez szereg różnych czynników, w tym uszkodzenia mechaniczne, awarie elektryczne, wady w projekcie lub brak odpowiedniego czyszczenia. 

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Pralka Bosch – błąd E18. Co znaczy ten kod?

Podczas pracy urządzenia pojawił się komunikat od pralki Bosch? Błąd E18 oznacza problem z odprowadzaniem wody ze sprzętu AGD. W przypadku wystąpienia tego kodu błędu pralka nie może skończyć cyklu prania i emituje dźwięk przypominający piszczenie. Na wyświetlaczu pralki pojawia się kod błędu E18.

Sprawdź, jakie są przyczyny błędu E18!

Do błędu E18 w pralce Bosch przyczynia się wiele różnych czynników. Może to być zatkany wąż spustowy, odpływ pralki lub zapchanym filtr pompy, który blokują śmieci z kieszeni ubrań, włosy lub zużyte chusteczki. Inne czynniki, które mogą powodować w pralce Bosch błąd E18, to nieszczelne uszczelki, niewłaściwie ustawiony filtr lub uszkodzenie silnika pompy wody. W takiej sytuacji konieczna będzie naprawa pralki – być może uda się przeprowadzić tę operację samodzielnie.

Jak naprawić błąd o kodzie E18?

Aby upewnić się, że błąd E18 nie jest spowodowany przez zanieczyszczenia w wężu odpływowym, należy sprawdzić, czy rurka jest czysta. Jeśli tak nie jest, można wyczyścić ją przy użyciu szczoteczki i płukać ją ciepłą wodą. Warto również sprawdzić uszczelki wokół drzwiczek pralki, aby upewnić się, że są one szczelne. Tak można naprawić błąd E18: 

  • regularne czyszczenie filtra pod bieżącą wodą, co należy robić co miesiąc lub dwa;
  • wyczyszczenie pompy odpływowej. W tym celu należy wyłączyć pralkę i odłączyć ją od zasilania. Następnie otwórz klapę serwisową i usuń wodę. Oczyść wnętrze pompy łagodnym detergentem lub roztworem octu, na koniec załóż pokrywę i upewnij się, że jest dobrze zamocowana. Odkręcić zawór, sprawdź, czy nie ma wycieków.

Błąd E18 w pralce Bosch może być spowodowany wieloma czynnikami, a aby go prawidłowo naprawić, należy dokładnie zdiagnozować problem. Najczęstszymi przyczynami błędu są zanieczyszczenia w rurze odpływowej, nieszczelne uszczelki, niewłaściwie ustawiony filtr oraz uszkodzenie silnika pompy wody. Aby upewnić się, że usterka zostanie usunięta w sposób prawidłowy, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego specjalisty.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts