Gdzie wyrzucić porcelanę? Najważniejsze zasady

Gdzie wyrzucić porcelanę? Segregacja odpadów nietypowych wielu osobom przysparza szeregu problemów. Zarówno cała, jak i potłuczona porcelana mogą stanowić ryzyko dla pracowników. Sprawdź nasze rady i dowiedz się też, jak segregować ceramikę!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucić porcelanę

Gdzie wyrzucić porcelanę — segregacja 

  1. Porcelana i ceramika nie podlegają recyklingowi. 
  2. Potłuczone naczynia należy zabezpieczyć. 
  3. Porcelana ma inną temperaturę topnienia niż szkło. 

Czym charakteryzuje się porcelana?

Gdzie wyrzucić porcelanę? Kwestia ta powraca regularnie, w chwili gdzie stłucze się ulubiony kubek lub talerz. W takiej sytuacji wiele osób sprząta resztki naczynia do kosza przeznaczonego na odpady szklane. Warto mieć jednak na uwadze, że porcelana oraz inne rodzaje ceramiki są wytwarzane z wypalanej glinki. Mimo wysokiej zawartości kwarcu oraz lśniącej powierzchni właściwości chemiczne i fizyczne porcelany są zupełnie inne niż szkła. 

Jakie przedmioty można uznać za porcelanę?

Ogromną popularnością i zainteresowaniem od wieków cieszy się porcelana. Gdzie wyrzucić takie przedmioty w razie niespodziewanego wypadku? Przede wszystkim należy nauczyć się rozróżniać klasyczną ceramikę od porcelany. Charakterystyczne cechy naczyń tego rodzaju to cienka, prześwitująca budowa, przed szkliwieniem w kolorze białym. Aby coś zostało uznane za porcelanę, musi mieć odpowiedni skład oraz wysoką wytrzymałość, zarówno na czynniki mechaniczne, jak i chemiczne. 

Gdzie wyrzucić całe naczynia?

Gdzie wyrzucać porcelanę? Zarówno w przypadku całych, jak i potłuczonych przedmiotów, można mieć duży dylemat. Niemniej jednak wszystkie wyroby ceramiczne oraz porcelanowe są przez specjalistów od recyklingu uznawane za odpady zmieszane. Wynika to przede wszystkim z innych właściwości chemicznych oraz fizycznych porcelany względem szkła. Warto mieć także na uwadze, że stłuczone naczynia szklane oraz żaroodporne także uznawane są za śmieci zmieszane, a nie szklane. 

Gdzie wyrzucić porcelanę — kwestie bezpieczeństwa 

Gdzie wyrzucić ceramikę? Czy wrzucanie potłuczonych naczyń bezpośrednio do kosza jest bezpieczne? W przypadku ostrych elementów warto zadbać o odpowiednio wytrzymałe worki na śmieci. Dzięki temu podczas wyrzucania nic się nie uszkodzi, a pracownicy firmy utylizującej odpady nie będą mieli dodatkowego kłopotu.    

Ja zabezpieczyć stłuczoną porcelanę? 

Gdzie wyrzucić porcelanę oraz w jaki sposób o nią zadbać? Nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania odpadów tego typu. Wystarczy wyrzucić ją do odpowiedniego pojemnika i nie zaśmiecać kosza na szkło. 

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts