Jak rozciągnąć buty? Co zrobić, gdy nowe buty okażą się za ciasne?

Ida Grabska
jak rozciągnąć buty

Buty to nieodzowny element każdej garderoby. Wybierając je, zawsze przymierzasz i oceniasz, czy są wygodne. Niedopasowane buty oznaczają odciski, bolesne otarcia, bąble i problemy z chodzeniem. Co zrobić, gdy zakupione obuwie okaże się niewygodne? Jak rozciągnąć buty?

Gdy zakupione buty okażą się za małe, pierwszą myślą jest ich zwrócenie. Nie musisz jednak tego robić, ponieważ istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ich rozbicie. Możesz oddać je do szewca lub spróbować rozciągnąć je samodzielnie. Czasem skuteczna okazuje się najprostsza metoda, czyli wyjęcie wkładek i np. zastąpienie ich znacznie cieńszymi (te o grubości ok. 1 cm odpowiednikami o grubości 3 mm). Bywa i tak, że wkładki nie są w ogóle konieczne. Jak rozciągnąć buty? Podpowiadamy!

Jak rozciągać skórzane buty za pomocą gazet?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozciągnąć buty, możesz wypróbować metodę z wykorzystaniem gazet. Musisz je zgnieść i uformować z nich kule, a następnie zamoczyć w wodzie, spirytusie lub denaturacie. Tak przygotowane gazety należy umieścić w butach. Pamiętaj jednak o dwóch podstawowych zasadach – papier nie może ociekać, ma być jedynie wilgotny, a buty dokładnie wypełnione przygotowanymi kulkami z gazet. Papier powinien pozostać w butach przynajmniej przez dobę. Skórzane buty staną się bardziej miękkie i podatne na formowanie. Bez trudu dopasują się do stopy.

Jak rozciągnąć buty za pomocą pary wodnej?

Zamiast mokrego papieru możesz użyć pary. To rozwiązanie ma też swoje wady, ponieważ w przypadku zadziałania pary na skórze mogą pojawić się brzydkie przebarwienia. Para musi trafić bezpośrednio do wnętrza butów. Klasyczne buty ze skóry można także powiększyć, stosując woreczki z lodem. W ten sposób rozciągniesz buty na szerokość. Wystarczy, że worek napełnisz wodą, umieścisz w środku i włożysz buty do zamrażalnika. Woda zwiększy swoją objętość i poszerzy but.

Jak rozbijać buty przy użyciu suszarki?

Aby rozciągnąć buty skórzane, zamszowe lub lakierowane, możesz użyć suszarki do włosów. Kierując ciepłe powietrze do wnętrza, możesz rozciągnąć buty w palcach, piętach oraz na szerokość. Ciepłe powietrze sprawi, że tworzywo, z którego wykonany jest but stanie się bardziej elastyczne i łatwe do modelowania. Znana jest też metoda rozciągania obuwia za pomocą gorących skarpetek, jednak jest ona czasochłonna i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

A może jednak rozchodzić ciasne buty?

Kolejną często stosowaną metodą jest rozchodzenie nowych butów. Jest to jednak sposób, który należy do najbardziej bolesnych. Niestety próbując rozepchać obuwie, można nabawić się odcisków i otarć naskórka. Trzeba też pamiętać, że nie każdy rodzaj butów da się rozbić w ten sposób. Niektóre buty po prostu trzeba idealnie dopasować do kształtu i wielkości stopy.

Postaw na prawidła

Narzędziem pomocnym w rozciąganiu butów jest prawidło. Wykonane jest najczęściej z drewna, ale spotyka się także prawidła z tworzywa sztucznego. Zbudowane są z dwóch połączonych rurkami części. Przy jego użyciu możesz rozciągnąć buty w palcach lub na szerokość. Na prawidło nałóż wilgotne skarpety i dopiero umieść je w bucie. Jeśli but uciska i obciera jedynie piętę, warto spróbować rozbić go młotkiem – popukać kilka razy od wewnątrz. Zabiegu nie należy wykonywać na butach lakierowanych, ponieważ istnieje ryzyko, że lakier popęka.

Preparaty do rozciągania butów

Jeśli domowe sposoby zawiodły, warto kupić w sklepie obuwniczym specjalny preparat do rozciągania butów. Zbyt małe obuwie należy spryskać wewnątrz przeznaczoną do tego pianką i założyć na stopę. Wystarczy pochodzić w nich 30 minut, by preparat zaczął działać. Procedurę należy powtarzać do czasu uzyskania pożądanego efektu. Zanim zastosujesz środek, sprawdź, do jakich tworzyw jest przeznaczony – zazwyczaj nie stosuje się go na zamszowe buty.

Wiesz już, jak rozciągnąć buty. Jeśli wymarzone buty są za ciasne, wypróbuj nasze sposoby na ich rozbicie – te domowe metody mogą ci pomóc rozciągnąć zbyt małe obuwie. W ostateczności niewygodne buty oddaj w ręce specjalisty.

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts