Jak działa produkcja kontraktowa?

Produkcja kontraktowa to rozwiązanie, które z roku na rok znajduje coraz więcej zwolenników, zarówno w naszym kraju, jak i za jego granicami. Trudno się temu dziwić, jako, że pozwala ona na rozpoczęcie produkcji również takich produktów, w których dana firma się nie specjalizuje (wystarczy jedynie znaleźć odpowiedniego partnera), a przy tym zaoszczędzenie na kosztach. Na czym polega produkcja kontraktowa i jakie są jej zalety?
Alicja Kisiak
Jak działa produkcja kontraktowa

Co to jest produkcja kontraktowa?

Produkcja kontraktowa zakłada wykonywanie usług produkcyjnych przez zewnętrznego partnera, zgodnie z zaleceniami danej firmy. Umożliwia ona produkowanie konkretnych wyrobów także dla firm, które same nie posiadają niezbędnego do tego sprzętu. Produkcja kontraktowa może dotyczyć bardzo różnego rodzaju wyrobów – często związana jest ona jednak z produktami farmaceutycznymi, tak, jak w przypadku firmy Curtis Health Caps. Odbywa się ona, oczywiście, na podstawie odpowiedniej umowy zawartej między firmą zlecającą produkcję kontraktową, a firmą, która zgadza się na jej podjęcie. 

W umowie takiej zawarte są najważniejsze warunki regulujące zasady produkcji danego specyfiku. Strony ustalają między innymi ilość wyprodukowanego wyrobu, datę oddania go do dystrybucji, a także szczegóły dotyczące rodzaju oraz daty płatności. Zgodnie z zasadami produkcji kontraktowej, firma ją zlecająca może sprzedawać dany wyrób pod swoją marką, nawet, jeśli całość produkcji odbyła się u zewnętrznego partnera.

Jakie są zalety produkcji kontraktowej

Produkcja kontraktowa ma naprawdę bardzo wiele zalet.

Przede wszystkim, znacznie obniża ona koszta wyprodukowania danego specyfiku – firma zlecająca produkcję kontraktową nie musi bowiem inwestować w sprzęt i wyposażenie niezbędne do stworzenia kompleksowej linii produkcyjnej. Wszystko to zapewnia bowiem zewnętrzny partner. Może to znacząco ułatwić rozpoczęcie działalności nowym, wchodzącym dopiero na rynek przedsiębiorstwom.

Współpraca z firmą zajmującą się produkcją kontraktową określonych wyrobów (na przykład farmaceutycznych, jak w przypadku Curtis Health Capspozwala na skorzystanie z jej wiedzy i doświadczenia podczas procesu produkcji. Ponadto zapewnia bezpieczeństwo produkcji, ponieważ w razie jakiejkolwiek awarii sprzętu to zewnętrzny partner zajmie się jego naprawą. 

Wreszcie, produkcja kontraktowa zapewnia komfort i stabilność wydatków. Ponieważ całokształt kosztów takiej produkcji jest odgórnie wiadomy, firma zlecająca produkcję kontraktową może swobodniej dysponować swoim budżetem. Ewentualne koszta dodatkowe, wygenerowane już po podpisaniu umowy (np. Nieprzewidziane komplikacje podczas produkcji, spowodowane choćby awarią sprzętu) leżą po stronie firmy oferującej takie usługi.

Produkcja kontraktowa – dlaczego warto?

Dlaczego zatem warto skorzystać z usług firmy oferującej produkcję kontraktową? Powodów jest, jak widać, naprawdę sporo. Przede wszystkim dlatego, że cały czas to firma zamawiająca taką usługę nadzoruje produkcję. Wszelkie specyfiki produkowane są zgodnie z jej zaleceniami, a co za tym idzie – na odpowiednim poziomie jakości.

Jest to także o wiele szybszy sposób na przeprowadzenie produkcji nowego specyfiku, niż rozpoczęcie jej na własną rękę. Wiąże się z tym przecież konieczność skompletowania odpowiedniego parku maszyn, wyznaczenia miejsca do produkcji oraz zatrudnienia kompetentnych specjalistów do obsługi zadań związanych z produkcją. W przypadku produkcji kontraktowej wszystko to dostarcza bowiem zewnętrzny partner, w ramach jednej, o wiele niższej opłaty. 

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *