W naszym poradniku nie znajdziesz informacji odnośnie do konkretnych środków czyszczących, jednak postaramy się podpowiedzieć ci, w jaki sposób zrobić to szybko i higienicznie. Z nami zapomnisz o odbitych na ekranie palcach lub zwierzęcych łapkach.
Czy ekran i monitor można czyścić tym samym środkiem?
Jeśli zastanawiasz się, czy możesz czyścić ekran i monitor tym samym sposobem, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – owszem, jak najbardziej i to bez ryzyka uszkodzenia matrycy. Aby nie porysować ani jednego, ani drugiego ekranu, użyj miękkiej ściereczki (najlepiej sprawdzi się w tym przypadku mikrofibra). Najpierw oczyść na sucho kurz, a następnie zwilż róg ściereczki wodą – najlepiej przegotowaną, z minimalną ilością kamienia. Następnie przetrzyj zamoczoną stroną zabrudzone miejsca i natychmiast wypoleruj suchym skrawkiem. W ten sposób postępuj z każdą plamką na ekranie.
Nie każdy ręcznik papierowy będzie odpowiedni do mycia ekranów. Niektóre są wyjątkowo sztywne i przez to mogą rysować delikatne powierzchnie. Telewizor plazmowy z uszkodzoną matrycą nie jest zbyt łatwy w naprawie i nie pozwala cieszyć się ulubionymi filmami.
Czym nie powinno się myć ekranów?
Na liście substancji, których bezwzględnie nie powinieneś używać do czyszczenia ekranów znajdują się:
- aceton,
- ocet,
- amoniak,
- roztwór sody i wody.
Nie używaj też preparatów z alkoholem w żadnej postaci. Co prawda niektóre ściereczki do ekranów są nim nasączone, jednak jeśli nie chcemy uszkodzić wierzchniej powłoki, nie powinniśmy ryzykować. Pamiętajmy, że np. ściereczki do wyświetlacza telefonu zwykle używamy do mycia szkła hartowanego, które pokrywa ekran.
Co do ryzykownych sposobów czyszczenia – nie powinno się pryskać preparatami bezpośrednio na ekran. Nawet najbardziej uporczywe odciski palców da się usunąć w inny, mniej szkodliwy dla ekranu sposób. I oczywiście niech nie przychodzi ci do głowy mycie ekranu płynem do szyb.
Jak często myć ekran?
Jeśli zastanawiasz się, jak często powinno się wykonywać czyszczenie ekranów, rozważ ilość zajęć, jakie masz na co dzień, a także to, czy np. masz zwierzęta, dom zamieszkują małe dzieci lub telewizor znajduje się w miejscu np. podświetlanym przez światło słoneczne (może to powodować większą widoczność kurzu). Filmy na wieczór będzie się przyjemniej oglądać przy czystym telewizorze.
Średnią cenzurą czasową dla tego typu porządków jest tydzień, jednak jak wiadomo, ekran może zabrudzić się znacznie szybciej. Zatem najwłaściwszą odpowiedzią będzie – umyj ekran wtedy, kiedy zabrudzenia na nim nie pozwalają ci cieszyć się ulubionym serialem. Zbyt częste mycie ekranów LCD może skończyć się ich uszkodzeniem, a tego wolelibyśmy uniknąć.
Środki ostrożności przy czyszczeniu ekranu telewizora plazmowego
Najlepiej odkurzać wyłączony telewizor – najlepiej wyciągnij również wtyczkę z gniazdka. Nie chwytaj zbyt mocno ekranu, nie próbuj w niego uderzać i nie szoruj go gąbką ani zwykłą ścierką do kurzy. Powierzchnia ekranu jest na tyle delikatna, że można ją naruszyć nawet podczas cotygodniowych porządków.
Nowoczesne telewizory są co prawda nieco bardziej odporne na czynności porządkowe niż ich dawniej produkowane odpowiedniki, jednak nie warto ryzykować eksperymentowaniem ze środkami czyszczącymi czy siłą nacisku. Monitory LCD i LED są stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości, jednak to nie znaczy, że wytrzymają długo nasze eksperymenty.
Niezależnie od tego, czym wyczyścisz ekran, pamiętaj, że mało inwazyjne mycie jest dla niego o wiele lepsze niż pozostawienie go bez nawet delikatnego przetarcia z kurzu. Jego warstwa zbierająca się z czasem może skutecznie zniszczyć przyjemność z oglądania. Dlatego też warto zastosować się do zaleceń zawartych w naszym poradniku, by bezpiecznie czyścić nawet najbardziej delikatne miejsca w domu.