Jak wyczyścić zżółknięty plastik – poznaj sprawdzone i skuteczne metody!

Przedmioty z plastiku posiada w domu każdy z nas. Niestety z czasem mogą one przybrać nieestetyczny żółty kolor. Warto więc wiedzieć jak wyczyścić zżółknięty plastik domowymi sposobami.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić zżółknięty plastik

Najważniejsze zasady:

  1. Do czyszczenia pożółkłego plastiku można użyć domowych środków, takich jak pasta do zębów, sok z cytryny i fusy z kawy.
  2. Silniejsze środki czyszczące, takie jak woda utleniona lub utleniacz, powinny być stosowane w przypadku silniejszych zabrudzeń.
  3. Plastikowe przedmioty powinny być przechowywane z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ekspozycji na dym papierosowy, aby zapobiec przebarwieniom.

Jak wyczyścić zżółknięty plastik za pomocą domowych sposobów?

Plastikowe przedmioty i części przedmiotów często bywają narażone na działanie różnego rodzaju czynników, które z czasem powodują ich zżółknięcie. Jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznie wyglądających przebarwień, koniecznie wypróbuj czyszczenie za pomocą pasty do zębów. Wystarczy jej niewielką ilość nanieść na czystą bawełnianą ściereczkę i pocierać zabrudzoną powierzchnię. Aby uzyskać lepszy efekt, warto sięgnąć po pastę o działaniu wybielającym.

W przypadku mniejszych i raczej powierzchniowych zabrudzeń świetnie sprawdzi się sok z cytryny. Oczywiście nie należy go stosować na tego rodzaju przedmioty, które w kontakcie z płynną substancją mogłyby zostać uszkodzone. Inny sposób na czyszczenie plastikowych powierzchni to kawa.

jak wyczyścić zżółknięty plastik - metody

Ciekawostka

Jak wyczyścić zżółknięty plastik za pomocą kawy, a dokładniej jej fusów? Wystarczy zebrać niewielką ilość i dodać do niej kilka kropel wody utlenionej. Tak przygotowaną pastę wystarczy nałożyć na powierzchnię, którą chcemy wyczyścić i pozostawić na kilka, kilkanaście minut. W razie konieczności można delikatnie wetrzeć ją w zabrudzoną powierzchnię.

Co wybrać na mocniejsze zabrudzenia?

Jeśli plastikowe przedmioty są mocno zabrudzone, usunięcie zabrudzeń za pomocą pasty, kawy lub cytryny może okazać się niewystarczające. Wówczas należy sięgnąć po mocniejsze preparaty. Dobrze sprawdzi się woda utleniona, najlepiej w formie kremu lub utleniacz używany w salonach fryzjerskich.

Wybrany produkt należy rozetrzeć na czyszczonej powierzchni, a następnie owinąć ją folią spożywczą i wystawić na słońce. W ten sposób usuniemy silne zabrudzenia, a plastik na nowo stanie się biały. Możemy również wykorzystać gotowe produkty dostępne w sklepach. Ważne, by pamiętać, że podczas czyszczenia plastiku silniejszymi środkami założyć rękawiczki jednorazowe, by chronić skórę przed podrażnieniami.

Jak dbać o plastik?

Zamiast zastanawiać się jak wyczyścić zżółknięty plastik, warto dbać o niego we właściwy sposób, by uniknąć powstania zabrudzeń i zżółknięć. Jak to zrobić? Jeśli plastikowe jasne przedmioty przechowujemy na zewnątrz, trzeba pamiętać, by nie dopuszczać do ich kontaktu z promieniami słonecznymi, które na białych powierzchniach często powodują przebarwienia. Natomiast przedmioty domowe nie powinny być narażone na działanie dymu tytoniowego, a także tłuszczu.

Często zadawane pytania

Czy ocet wybiela plastik?

Ocet może pomóc w wybielaniu niektórych typów plastików, ale skuteczność może się różnić w zależności od rodzaju plam i materiału plastikowego. Należy przetestować go na małej, niewidocznej powierzchni przed użyciem na większej powierzchni.

Jak usunąć osad z plastiku?

Osad z plastiku można usunąć, używając łagodnego środka czyszczącego, takiego jak pasta do zębów lub roztwór wody z mydłem. Delikatne pocieranie miękką szmatką lub gąbką może pomóc w usunięciu plam.

Czym wyczyścić czarny plastik?

Czarny plastik można wyczyścić, używając łagodnego detergentu lub mydła rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Należy unikać używania silnych środków czyszczących lub szorstkich gąbek, które mogą zarysować powierzchnię plastiku.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts