Jak usunąć wosk ze szkła? Mamy na to sprawdzone metody!

Świece sprawiają, że każde wnętrze może mieć przytulny i domowy charakter. Nierzadko jednak zdarza się, że ich szklane powierzchnie zostają zabrudzone woskiem. Jak usunąć wosk ze szkła szybko i sprawnie? Sprawdź!
Alicja Kisiak
jak usunąć wosk ze szkła

Fantastyczne szklane świeczniki można znaleźć w wielu mieszkaniach. Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ światło świec dodaje wnętrzom niezwykłego charakteru. Gdy jednak pobrudzą się woskiem, to wyglądają zdecydowanie mniej efektownie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie je wyczyścić, nie powodując uszkodzeń tworzywa. Jak usunąć wosk ze szkła w bezpieczny sposób? Przeczytaj!

Zapamiętaj!

  1. Świeczniki są popularnym akcentem wystroju wnętrz, ale nagromadzony wosk może umniejszyć ich urok.
  2. Wosk można usunąć ze szkła za pomocą ciepłej wody, zamrażarki i podgrzewania.
  3. W metodzie z użyciem wody, szklana powierzchnia musi być zanurzona przez kilka godzin, aby wosk odkleił się i wypłynął na powierzchnię.
  4. W metodzie zamrażania należy umieścić świecznik w zamrażarce na noc, a następnie oderwać wosk ostrym narzędziem.
  5. Metoda podgrzewania wymaga umieszczenia zimnej wody w garnku i podgrzania naczynia na małym ogniu, aby wosk zmiękł i był łatwy do usunięcia.

Jak usunąć wosk ze szkła za pomocą ciepłej wody?

Wśród najpopularniejszych sposobów na usunięcie wosku ze szkła jest metoda z wykorzystaniem ciepłej wody. Wystarczy, że zanurzysz szklaną powierzchnię w cieczy na kilkanaście godzin. Sprawi to, że wosk się odklei i wypłynie na powierzchnię. Mimo że jest to czasochłonne, to jednak całkowicie bezpieczne dla materiału. Gdy wosk już się odklei, to powinieneś dokładnie umyć szklany przedmiot, używając do tego np. płynu do mycia naczyń, solidnie wytrzeć i gotowe!

jak usunąć wosk ze szkła - trzy metody

Jak usunąć wosk ze szkła, wykorzystując zamrażalnik?

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak usunąć wosk ze szkła, musisz też wiedzieć, że jest to możliwe z wykorzystaniem zamrażalnika. Jedyne co musisz zrobić, to włożyć świecznik (czy też inną szklaną powierzchnię) do mroźni na całą noc. Dzięki temu wosk zamarznie i wtedy będziesz mógł łatwo oderwać wosk, używając do tego ostrego narzędzia. Na sam koniec wystarczy, że przemyjesz naczynie ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. 

Usuwanie wosku ze szkła poprzez podgrzewanie

Innym sposobem na pozbycie się wosku ze szkła jest podgrzewanie naczynia. Jak usunąć wosk ze szkła, stosując tę metodę? To banalnie proste! Wlej zimną wodę do garnka, włóż do niego zabrudzoną powierzchnię i podgrzewaj na małym ogniu. Postępując w ten sposób, sprawisz, że wosk zmięknie i będzie półpłynny, dzięki czemu jego usunięcie będzie bezproblemowe. Pamiętaj także o tym, aby absolutnie nie wkładać szkła do gorącej wody, ponieważ najprawdopodobniej spowoduje to jego pęknięcie. 

Zapamiętaj

Świeczki to doskonałe akcesorium wprowadzające miłą atmosferę do każdego wnętrza. Bardzo często jednak bywają także źródłem trudnych do usunięcia zabrudzeń, dlatego warto, abyś pamiętał o tych prostych sposobach na usunięcie wosku ze szkła – zapewne kiedyś ci się one przydadzą. 
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts