Jak wyczyścić tapicerkę? Top 3 niezawodnych domowych sposobów

Wiele osób do czyszczenia mebli zatrudnia specjalne ekipy. My udowodnimy, że wcale ich nie potrzebujesz. Kanapa, chociaż ma tapicerkę, która może nie zachęcać do eksperymentów z różnego rodzaju środkami piorącymi, wymaga stałego konserwowania i mycia, ze względu na jej częste użytkowanie.
Alicja Kisiak
jak wyprać kanapę

Chcąc wyczyścić kanapę, możesz co prawda sięgnąć po to, co oferują supermarkety i drogerie, jednak zalecamy najpierw poszukać mniej konwencjonalnych, jednak nie mniej skutecznych środków czyszczących w swojej kuchennej szafce. Co ciekawe, domowymi sposobami możesz wyczyścić również dywan i każdy mebel obity tkaniną.

Dlaczego warto sięgnąć po naturalne środki czyszczące?

Odkurzacz usuwa wierzchnie zabrudzenia z sofy i dywanu. Jednak bez prania, trudno mówić o pełnym wyczyszczeniu mebla. Sięgając po silne środki chemiczne, możemy uszkodzić materiał – nie zawsze pamiętamy, by nanieść ściereczką niewielką ilość preparatu na fragment tkaniny.

Naturalne środki czyszczące, chociaż skutecznie usuwają plamy, są mniej inwazyjne i nie wnikają tak głęboko w struktury materiału. Dzięki temu nie uszkadzają go tak mocno. Możesz co prawda sprawdzić, jak dany roztwór działa na Twój mebel, jednak na 90% nie będzie on wchodził w reakcję z włóknami, działając głównie na samą plamę.

Czego potrzebujesz, by wyczyścić mebel domowymi sposobami?

Możesz usunąć plamę, wykorzystując następujące środki:

  • mąkę ziemniaczaną,
  • sodę,
  • kwasek cytrynowy.
  • ocet.

Materiałowy mebel najpierw oczyść z kurzu – nie chcemy, by przeszkadzał w usuwaniu zabrudzeń. Pranie tapicerki zacznij od przygotowania roztworu – np. wody z octem. Zmieszaj nie więcej niż 1 łyżkę w 3/4 szklanki wody. Następnie zamocz szmatkę w powstałym płynie i przetrzyj tkaninę w mało widocznym miejscu. Jeśli nie zmieni ona koloru lub nie zaobserwujesz innych działań niepożądanych – możesz kontynuować mycie.

Roztwór nanieś na plamę, delikatnie wcierając. Jeśli mebel ma włosie, możesz dodatkowo użyć szczotki. Pozostaw an chwilę. Kiedy brud zniknie, przetrzyj miejsce gąbką zamoczoną w wodzie, by nie powstały nieestetyczne zacieki. Możesz odkurzyć całość jeszcze raz. Ten sposób prania kanap ma tę przewagę nad pozostałymi, że przy okazji niweluje przykre zapachy z zabrudzeń.

Czym wyczyścić kanapę z ekoskóry, by nie pozostawić zacieków?

Co prawda skórzane kanapy prezentują się wspaniale, jednakże ich mycie może być nie lada wyzwaniem dla tych, którzy nie do końca lubią sprzątać i niekoniecznie interesują się tym, w jaki sposób zrobić to w miarę efektywnie. Nie chcąc sięgać po sklepowe specyfiki, i tym razem można poszukać w domu tego, czym można skutecznie usunąć uporczywe plamy.

Po odkurzeniu powierzchni kanapy przetrzyj ją ścierką zamoczoną w roztworze wody i szarego mydła. Gotowe płatki mydlane możesz kupić przez internet lub w niektórych drogeriach. Rozpuść je w 1 litrze wody, a następnie ostrożnie myj całość mebla wilgotną gąbką lub bawełnianą ściereczką. Kanapy ze skóry nie są tak trudne w utrzymaniu w czystości, jak mogłoby się wydawać. Podany przez nas sposób sprawdził się w domach członków naszej redakcji wielokrotnie!

Co z odkurzaczem piorącym?

To prawda, że do czyszczenia tapicerki meblowej możesz użyć odkurzacza piorącego. Jeśli część materiałowa ma długie włókna, odkurzanie kanapy musi odbywać się zgodnie z kierunkiem włosia. Często nie tylko detergenty wpływają negatywnie na stan tapicerki, a właśnie nieprawidłowe odkurzanie. Kanapę skórzaną również możesz oczyścić w ten sposób.

Warto zauważyć, że dzięki odkurzaczom piorącym, pozbywasz się także niebezpiecznych dla zdrowia roztoczy. Wspomniany wcześniej ocet i soda oczyszczona co prawda doskonale sprawdzają się do usuwania plam, jednak na dłuższą metę nie pomogą pozbyć się alergenów bakterii, na czym zależy wielu osobom.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak wyprać kanapę. Podane sposoby wykorzystasz także przy czyszczeniu tapicerowanych krzeseł. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć ci powodzenia w trakcie domowych porządków!

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts