Jak wyczyścić wosk szybko i skutecznie? Z nami to proste! Przetestuj nasze metody!

Jeśli chcesz wiedzieć jak wyczyścić wosk z ubrań, mebli lub szyb koniecznie sprawdź poniższe triki!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić wosk

Jak wyczyścić wosk z ubrań?

Plamy z wosku powstałe na ubraniach można usunąć na kilka sposobów. Świetnie sprawdzą się przy tym domowe sposoby. Niezależnie od tego na jakim materiale powstała plama z wosku, jego usunięcie należy rozpocząć od zdjęcia warstwy zaschniętego wosku. Można spróbować usunąć ją na zimno lub na gorąco. 

Aby zdjąć wosk na zimno, wystarczy włożyć zabrudzone ubranie do worka lub owinąć je folią, a następnie włożyć je do zamrażalnika na kilka godzin. Po wyjęciu należy delikatnie zeskrobać zaschnięty wosk. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku ubrań z grubszego materiału. Jeśli chodzi o cieńsze ubrania, lepiej spróbować usunąć zaschnięty wosk na ciepło. Jak wyczyścić wosk, który na ubraniach na ciepło? 

Trzeba rozgrzać miejsce, na którym powstała plama. Świetnie sprawdzi się tutaj suszarka do włosów lub żelazko. Po podgrzaniu plamy wosk należy usunąć za pomocą papierowego ręcznika. W dalszej kolejności trzeba pozbyć się pozostałej tłustej plamy. W tym celu zabrudzone ubranie należy wyprać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. Delikatniejsze materiały należy wyprać ręcznie, używając szarego mydła. Ubranie można też zanieść do pralni.

W ten sam sposób można usunąć plamy z wosku z dywanu, obrusu, zasłony lub innych tekstyliów.

Jak wyczyścić wosk z mebli?

Plamy z wosku najczęściej powstają właśnie na meblach. Tutaj, podobnie jak w przypadku usuwania plam wosku z ubrań, najpierw należy podgrzać zaschnięty wosk. Kiedy wosk będzie już miękki, jego nadmiar usunąć ręcznikiem papierowym.  Resztki wosku z czyszczonej powierzchni należy wyczyścić za pomocą bawełnianej ściereczki zamoczonej w letniej wodzie wymieszanej z octem, a na końcu przetrzeć środkiem przeznaczonym do czyszczenia mebli. Jeśli zabrudzenia się dość silne czynności te należy powtórzyć.

Jak wyczyścić wosk ze szklanych powierzchni?

Szklane lampiony najczęściej bywają narażone na zabrudzenia woskiem. Do ich czyszczenia najlepiej wykorzystać gorącą wodę, którą należy wlać do środka i pozostawić na kilka minut aż do rozpuszczenia wosku w całości. Następnie lampion należy umyć letnią wodą połączoną z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu lampion ponownie będzie wyglądał jak nowy. Jeśli pomimo umycia lampionu w dalszym ciągu pozostaną na nim tłuste smugi, można wykorzystać preparat odtłuszczający dostępny w sklepach. Wystarczy spryskać nim wnętrze lampionu i przetrzeć bawełnianą szmatką. 

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts