Jak wyczyścić płytę CD i DVD? Jak naprawić porysowaną płytę?

Jak wyczyścić płytę CD i DVD z kurzu? Czy da się wypolerować drobne rysy na powierzchni dysku? Jak prawidłowo przechowywać płyty z muzyką i filmami? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, jak odzyskać i odtworzyć stary dysk.
Ida Grabska
jak wyczyścić płyty cd

Chcesz odtworzyć stary film z wesela, ale odtwarzacz nie czyta płyty? A może planujesz romantyczny wieczór przy dawnej muzyce, ale dyski tak długo leżały zakurzone, że masz wątpliwości, czy jeszcze działają? Spokojnie! Są metody na to, jak wyczyścić płytę CD i DVD z brudu i kurzu. Możesz też w prosty sposób wypolerować zarysowania z powierzchni płyty.

Zapamiętaj!

  1. Do czyszczenia płyt CD mogą się przydać: miękkie chusteczki do okularów, płyn do soczewek, woda z płynem do mycia naczyń, lub płyn do mycia szyb. ✔️
  2. Płytę CD należy przetrzeć od środka do boków. Nie rób kolistych ruchów! ✔️
  3. Plamy możesz usunąć wodą z płynem do mycia naczyń. ✔️
  4. Flamaster najlepiej usunąć alkoholem lub zmywaczem do paznokci. ✔️
  5. Porysowane płyty możesz spróbować wyczyścić pastą do zębów albo skórką od banana. Możesz też je oddać do renowacji w punktach komputerowych. ✔️
  6. Aby uniknąć zabrudzeń i szkód, poprawnie przechowuj swoje płyty w foliowych okładkach w zamkniętym albumie. ✔️

Poznaj zasadę działania nośników w formie płyt

Zarówno CD, jak i DVD czy ich współczesny następca, czyli płyta Blu-Ray, mają dwie strony – spodnią stronę zapisu i wierzchnią warstwę nadruku. Na stronie zapisu, a konkretnie w rowkach krążka, utrwalone są pliki, ścieżki dźwiękowe bądź video, w zależności od rodzaju i zawartości. Pokryte one są warstwą ochronną poliwęglanu. 

Natomiast strona nadruku to zwykle tytuł filmu bądź albumu i nazwa wykonawcy oraz studio wytwórcy. Aby można było bez zakłóceń odtworzyć zawartość krążka, musi on mieć obydwie strony czyste i bez głębokich uszkodzeń powierzchni.

nawet drobne rysy mogą sprawić, że płyta przestanie działać

Dlaczego tak trudno odtworzyć starą płytę?

Krążki, które leżały od kilku lat w szufladzie czy na stojaku multimedialnym, są zwykle zakurzone. Nawet jeśli przechowujesz je w okładkach, to drobinki kurzu dostają się wszędzie. Zanieczyszczenia osiadają na powierzchni płyty, także w rowkach na stronie zapisu i uniemożliwiają odtworzenie filmu czy muzyki przez komputer lub odtwarzacz. 

Co gorzej, w niektórych domach płyty leżą na wierzchu półek, na biurkach, wmieszane w dokumenty i książki. Płyty z bajkami często leżą gdzieś między zabawkami dzieci. To prosta droga do tego, aby powstały na nich trudne do usunięcia rysy. A teraz sprawdź, jak wyczyścić płytę CD.

Jak wyczyścić płytę CD lub DVD?

Do usuwania zabrudzeń, kurzu i śladów palców przydają się przedmioty, które każdy ma u siebie w domu:

  • miękka, niepyląca szmatka, sprawdzi się taka do wycierania okularów i obiektywów;
  • nawilżane ściereczki do mycia soczewek w okularach;
  • woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń;
  • płyn do mycia szyb.

Jak usunąć brud z płyty DVD?

Jak wyczyścić płytę CD lub DVD, aby niczego nie uszkodzić? Przytrzymaj krążek za otwór w środku i krawędź i przetrzyj go nawilżaną chusteczką do czyszczenia okularów. Wykonuj ruchy od środka do boku płyty, a unikaj okrężnych ruchów. Nie trzyj wzdłuż rowków, bo rozetrzesz brud, a drobinkami dodatkowo zarysujesz powierzchnię. 

Jeśli musisz usunąć przyschnięte plamy lub grubsze zabrudzenia, to namocz krążek w wodzie z płynem, a potem wytrzyj go do sucha szmatką. Taka kąpiel nie zaszkodzi płytom. Aby usunąć napisy flamastrem, wystarczy przetrzeć je zmywaczem do paznokci, alkoholem lub perfumami z zawartością spirytusu.

Czyszczenie płyt. O czym warto pamiętać?

Wiesz już, jak wyczyścić płytę CD lub DVD. Nie czyść płyty suchą ścierką, bo tylko rozmażesz brud, a możesz przez to uszkodzić krążek. Nie używaj do tego agresywnych chemicznych środków. 

Zwróć uwagę na wygląd strony nadruku. Starte napisy i powłoka poligraficzna strony może sprawić, że odtwarzacz „widzi” to miejsce jako dziurę, więc na wyświetlaczu wyskakuje wtedy komunikat o błędzie. Jak tego uniknąć? Spróbuj to miejsce zakleić cienką naklejką lub zamalować flamastrem w kolorze brakującego nadruku. Gorsze do usunięcia są różnego rodzaju zadrapania.

Ostatecznie, warto zastanowić się czy płytę w ogóle warto zatrzymać. Często mamy w domu stos nieużywanych płyt, z muzyką bądź grami, które już nas nie interesują. Pozbądź się ich oddając lub wyrzucając je.

Jak naprawić porysowaną płytę CD?

Do naprawy porysowanej płyty przydaje się pasta do zębów. Nanieś kroplę pasty w miejsce, gdzie są zarysowania i delikatnie pocieraj je szmatką. Następnie zmyj pastę nawilżoną ścierką. Dzięki temu uzupełnisz luki w powłoce i wyrównasz jej powierzchnię. Możesz użyć także plasterka banana, a jego skórką wypolerować krążek. W ten sposób pozbędziesz się płytkich rysek. 

Pamiętaj ✨

Jeśli chcesz odzyskać zawartość z głęboko porysowanej płyty, to oddaj ją do renowacji w punkcie usługowym. Masz dużo takich krążków? Kup sobie profesjonalny zestaw do polerowania dysków i dowiedz się nie tylko, jak wyczyścić płytę CD, ale i jak ją zregenerować.

Jak przechowywać muzykę i filmy DVD?

Dopilnuj, aby wszystkie płyty były w foliowych okładkach, zamknięte w albumie lub ułożone na stojaku multimedialnym. W ten sposób nie będą się brudziły ani rysowały. Jeśli udało ci się odzyskać zawartość starej płyty, to zrób sobie jej kopię na innym nośniku pamięci albo zapisz film lub muzykę na dysku w chmurze. Dzięki temu nie będziesz musiała za jakiś czas znów pucować krążka i zastanawiać się, czy uda się go odtworzyć, czy może płyta jest już trwale uszkodzona.

Dysk jest czysty, a mimo to nie działa? To może być wina odtwarzacza

Pamiętaj, że odtwarzacze płyt też się psują i brudzą. Podobnie jest z komputerowymi napędami do odtwarzania płyt. Jeśli dawno nie używałaś tego sprzętu, to być może jest zakurzony albo nawet uszkodzony. Przetrzyj wysuwaną szufladkę napędu z zanieczyszczeń. Możesz też użyć sprężonego powietrza w sprayu. Potem włóż inną płytę i sprawdź, czy napęd działa. Podobnie zrób z odtwarzaczem DVD lub Blu-ray.

Wprawdzie korzystamy z płyt coraz rzadziej, bo jest wiele innych możliwości zapisu i odsłuchu muzyki czy oglądania filmów. Mimo to warto dbać o stare dyski, aby móc je co jakiś czas z sentymentem odtworzyć. Z tego powodu musisz wiedzieć, jak wyczyścić płytę CD.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts