Jak zadbać o skórę niemowlęcia i nastolatka? Domowe sposoby na trądzik dla całej rodziny

Trądzik, problemy skórne i różnorodne niedoskonałości mogą pojawić się w każdym wieku. Choć ich przyczyny mogą być bardzo różne, kluczową kwestią jest wczesne zdiagnozowanie i odpowiednia pielęgnacja. Sprawdź, jak prawidłowo zadbać o skórę dzieci!
Alicja Kisiak
Jak zadbać o skórę niemowlęcia

Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego 

Zmiany skórne w pierwszych miesiącach życia dziecka to bardzo często trądzik niemowlęcy. Charakteryzuje się drobnymi, czerwonymi krostkami. Zwykle zlokalizowane są na twarzy. Najczęściej pojawia się między 1 a 6 tygodniem życia i jest zupełnie niegroźny. Pojawia się u co 5 dziecka. 

Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego są trudne do określenia, zwykle jednak uznaje się, że są to zmiany na tle hormonalnym. W sporadycznych przypadkach pojawia się w efekcie stosowania niedopasowanych kosmetyków lub ubranek wykonanych ze sztucznych materiałów. 

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Jeśli zmiany trądzikowe są łagodne i nieropne, pielęgnacja może przebiegać standardowo. Ciało dziecka należy myć łagodnym płynem emolientowym lub samą wodą, a na koniec kąpieli warto delikatnie posmarować kosmetykiem nawilżającym przeznaczonym do używania od 1 dnia życia. 

Jeśli zmiany nie zanikają samoistnie, a dziecko zaczyna się drapać, można użyć specjalnych środków na trądzik dziecięcy. Mają one za zadanie wysuszyć zmiany. Dzięki temu uniknie się ryzyka powstania blizn. 

W każdej sytuacji warto zasięgnąć opinii lekarza pediatry. 

Kiedy pojawia się trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy i różnorodne zmiany skórne pojawiające się w okresie dojrzewania spowodowane są ogromnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym czasie. Dodatkowo dochodzi także intensywny stres, który jest trudny do przerobienia przez rozwijający się mózg. 

Wzrost poziomu  androgenów wpływa na nadmierną pracę gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do pojawianie się zaskórników i wyprysków. W tym czasie zmienia się także proces rogowacenia w okolicy mieszków włosowych, co utrudnia naturalny odpływ nadmiaru sebum. 

Wokół gruczołów łojowych namnażają się bakterie, które w połączeniu z pozostałymi dwoma okolicznościami, prowadzą do powstawania stanów zapalnych i zmian ropnych.

U miesiączkujących dziewczynek można zaobserwować także zależność pomiędzy konkretną fazą cyklu a zaostrzeniem zmian. Zwykle ma to miejsce tuż przed okresem. 

U nastolatków najczęściej pojawia się trądzik zaskórnikowy lub grudkowo-krostkowy. 

Jak walczyć z wypryskami u nastolatka?

Jednym z powszechniejszych skutków ubocznych zmian skórnych są blizny po trądziku. Aby ich uniknąć, konieczne jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie oraz wdrożenie niezbędnego leczenia. 

Przede wszystkim skóra nastolatka wymaga dokładnego, lecz nieagresywnego oczyszczenia. Świetnie w tym celu sprawdzą się kosmetyki z kwasami, które dodatkowo złuszczają zrogowaciały naskórek. 

Nie należy zapominać także o odpowiednim nawilżeniu. Nadmierna produkcja sebum jest swego rodzaju reakcją obronną na podrażnienie. Jeśli skóra będzie wysuszona, traktowana silnymi detergentami, bariera lipidowa zostanie naruszona. W efekcie gruczoły łojowe otrzymają sygnał do jeszcze intensywniejszej pracy. 

Chcąc całościowo walczyć z trądzikiem, warto także zmienić dietę. Na kondycję skóry negatywnie wpływa żywność wysoko przetworzona, sól oraz cukier. Dobrym rozwiązaniem jest także rezygnacja z ostrych przypraw. 

W jaki sposób zadbać o skórę całej rodziny? 

Skóra jest największym organem każdego człowieka. Z tego względu jej pielęgnacja jest nie tylko kwestią estetyczną, ale również zdrowotną. 

Niezależnie od wieku, skóra stanowi kluczową barierę pomiędzy światem zewnętrznym a organizmem. Powinna być jędrna, gładka i nawilżona.

W tym ważna jest zarówno prawidłowa higiena oraz pielęgnacja, ale także zdrowy tryb życia, jak i zbilansowana dieta. Cała rodzina powinna pić odpowiednią do wieku ilość wody, a także jeść owoce oraz warzywa. Dla zdrowia skóry istotna jest także aktywność na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku. 

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts