Jak usunąć plamy z krwi? Poznaj najskuteczniejsze sposoby na usunięcie tego typu zabrudzeń!

Plamy z krwi występują bardzo często na odzieży, a także na domowym wyposażeniu – np. na kanapie. Na szczęście jednak można je skutecznie usunąć, wykorzystując domowe sposoby. Jak usunąć plamy z krwi? Sprawdź!
Alicja Kisiak
jak usunąć plamy z krwi

Najczęściej plamy z krwi na ubraniach wynikają ze skaleczeń. Tego rodzaju zabrudzenia, jeśli są świeże, można wyeliminować łatwo i szybko. To wcale jednak nie oznacza, że nie da się usunąć starych, zaschniętych plam z krwi, choć jest to dużo trudniejsze. Dlatego, gdy zauważysz plamę z krwi, to zacznij działać jak najszybciej. Przeczytaj, jak usunąć plamy z krwi!

Jak usunąć plamy z krwi domowymi sposobami?

Wśród najpopularniejszych sposobów na usunięcie plam z krwi zdecydowanie warto wymienić ten z zastosowaniem szarego mydła. Ten środek idealnie się do tego sprawdza niezależnie od tego, na jakim materiale znajdują się zabrudzenia. W połączeniu z zimną wodą sprawi, że na pewno uda ci się pozbyć plam. Bardzo ważne jest to, aby koniecznie płukać odzież w zimnej wodzie, ponieważ ciepła jedynie utrwali zabrudzenie i absolutnie nie pomoże w jego wyeliminowaniu.

Bardzo skuteczna jest też sól kuchenna. Jak usunąć plamy z krwi za pomocą soli kuchennej? Wystarczy, że na świeżą plamę zaaplikujesz sporą ilość soli i zostawisz ją na godzinę, a następnie spłuczesz zimną wodą. Jeśli nie masz w domu soli, to wiedz, że równie dobrze sprawdzi się soda oczyszczona. Innym pomocnym produktem może okazać się woda utleniona. Poleca się ją zwłaszcza wtedy, gdy zabrudzenia powstały na delikatnych, białych tkaninach. 

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Powyżej wymienione sposoby na to, jak usunąć plamy z krwi sprawdzają się przede wszystkim w przypadku tych świeżych zabrudzeń. Gdy jednak są już one stare i zaschnięte, to mogą okazać się niewystarczające, choć na początku i tak warto je wypróbować. Gdy jednak będą bezskuteczne, to możesz spróbować sięgnąć po inne rozwiązania takie jak np.:

  • sok z cytryny – ma właściwości wybielające, dlatego doskonale radzi sobie z usuwaniem plam z krwi. Jeśli chcesz go użyć, to wystarczy, że potrzesz zabrudzenie roztworem z wody i soku z cytryny;
  • płyn do mycia naczyń – możesz po niego sięgnąć także wtedy, gdy plamy z krwi znajdują się na delikatnej, jasnej tkaninie. Zaaplikuj na zabrudzenie zaledwie kilka kropel płynu, potrzyj i wypierz odzież w pralce;
  • Krochmal – jest to równie popularny sposób na stare plamy z krwi. Rozrób go z wodą, nałóż na zabrudzenie, poczekaj chwilę, aż wyschnie i usuń. Powtarzaj to tak długo, aż po plamie nie będzie ani śladu.

Jak możesz zauważyć, istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak usunąć plamy z krwi. Mimo że tego rodzaju zabrudzenia to trudny przeciwnik, to wiesz już, jak możesz sobie z nim skutecznie i szybko poradzić. Zapamiętaj te sposoby, a gwarantujemy, że niejednokrotnie ci się przydadzą w życiu.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts