Jak usunąć żywicę z ubrania? Poznaj domowe sposoby na usuwanie trudnych plam z odzieży

Jak usunąć żywicę z ubrania? Czy w ogóle jest to możliwe? Na szczęście tak, choć to substancja trudna do wywabienia z tkanin. Jak pozbyć się takich uporczywych plam? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Alicja Kisiak
jak usunąć żywicę z ubrania

Lubisz odpoczywać na łonie natury? Uwielbiasz pikniki na leśnej polanie i długie spacery przez sosnowe zagajniki? A może twoja praca wymaga częstych wizyt w lesie? Jeśli tak, to po wyjściu z lasu starannie obejrzysz swoją odzież. Możesz tam znaleźć nie tylko krwiożercze kleszcze, ale też krople żywicy. Takie pachnące igliwiem plamy są niezwykle trudne do wyczyszczenia. Na szczęście są na nie sprawdzone sposoby. Jak usunąć żywicę z ubrania? Dowiesz się tego, gdy przeczytasz nasz artykuł.

Czym jest żywica i dlaczego tak trudno ją usunąć?

Jest to substancja wytwarzana przez drzewa, głównie iglaste, w celu zabezpieczenia skaleczeń. Żywica pokrywa miejsca po oderwanych przez wiatr gałęziach. Spływa po korze pod wykutymi przez ptaki dziuplami. Pokrywa pnie przyciętych piłą drzew. Możesz się nią poplamić podczas pikniku w lesie, wycieczki rowerowej, a także podczas ubierania świątecznej choinki. Plamy z żywicy to częsty problem leśników, drwali, grzybiarzy i myśliwych. Żywica jest tłusta, lepka i nierozpuszczalna w wodzie, a w dodatku odporna na działanie detergentów.

Jak usunąć żywicę z ubrania? Sprawdź, co będzie ci do tego potrzebne

Sprawdzone metody opierają się na substancjach, które są w większości gospodarstw domowych lub można je bez problemu kupić. Oto one:

  • tłuszcze, takie jak masło lub olej;
  • białko jaja kurzego;
  • olejek z drzewa herbacianego, do nabycia w sklepach zielarskich lub drogeriach;
  • rozpuszczalniki chemiczne, w tym aceton, denaturat i terpentyna;
  • ściereczki, ręczniki papierowe i waciki;
  • dobry proszek do prania.

Plamy z żywicy to jedne z najtrudniejszych zabrudzeń do wywabienia. Dlatego trzeba niekiedy użyć kilku sposobów, aby uratować ubranie. Tym bardziej warto poznać wszystkie metody.

Zaplamiłeś bluzkę żywicą? Włóż ją do zamrażalnika

Sprytnym sposobem na usunięcie plamy z żywicy jest jej zamrożenie. Włóż spodnie lub bluzkę do zamrażarki i zaczekaj, aż kropla żywicy stwardnieje. Następnie zeskrob ją krótkim nożykiem. Zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić tkaniny. Dzięki temu na materiale pozostanie tylko plama z żywicy, która wniknęła w jego włókna. Możesz ją rozpuścić przy pomocy tłuszczów, takich jak masło lub olej. Ten sposób sprawdzi się w przypadku wełny, bawełny lub jedwabiu. W przypadku materiału syntetycznego przyłóż na plamę wacik nasączony spirytusem, zmywaczem do paznokci lub octem albo przetrzyj ją białkiem jaja kurzego i odstaw na pół godziny. Następnie wypierz ubranie w pralce w niskiej temperaturze.

Jak pozbyć się plam z żywicy przy pomocy tłuszczów?

Dobrą metodą usuwania plam z grubszych tkanin, typu jeans, flanela czy len, jest rozpuszczenie ich przy pomocy tłuszczów, takich jak masło lub olej roślinny. Jak to zrobić? Chwyć w dłoń zaplamiony kawałek odzieży tak, aby nie rozetrzeć plamy na jeszcze większą. Pocieraj ją tłuszczem, a po rozpuszczeniu spłucz brud pod bieżącą wodą. Wprawdzie po żywicy zostanie tłusta plama, ale tę możesz usunąć przy pomocy odplamiacza do ubrań lub papki z proszku do prania i wody.

Jak wywabić plamy z żywicy za pomocą olejku herbacianego?

Olejek ten ma wiele zastosowań w lecznictwie i kosmetyce, ale przyda się też do wywabiania trudnych plam. Nasącz olejkiem wacik, a pod tkaninę podłóż ściereczkę lub ręcznik papierowy. Przetrzyj plamę i zaczekaj, aż wsiąknie w podłożoną szmatkę lub papier. Olejek jest bezpieczny nawet dla delikatnych, cienkich materiałów. Mimo to powinien rozpuścić plamę. Tłuste ślady po rozpuszczeniu usuniesz przy pomocy spirytusu lub odplamiacza.

Czym usunąć żywicę z ubrania roboczego?

Żywica na ubraniu drelichowym też jest uciążliwa, a robocze uniformy robotników leśnych zwykle bywają mocno zabrudzone tym płynem. Mocny, odporny na substancje chemiczne materiał namocz w roztworze wody i terpentyny w proporcji 1:3, lub natrzyj mieszanką spirytusu i terpentyny w proporcji 3:1. Ten sposób usuwania żywicy zadziała też w przypadku bluz z polaru. Takimi substancjami możesz też pozbyć się plam z syntetycznej żywicy epoksydowej, używanej w budownictwie i przy wykończaniu wnętrz, a także przy projektach DIY.

Nie możesz usunąć plamy? Ukryj ją sposobem

Ścierasz, kombinujesz, a resztki żywicy nadal pozostają na materiale? A może użyjesz podstępu i sprytnie ukryjesz plamę? Na dziecięcym ubraniu możesz naszyć ozdobne guziczki lub aplikację kupioną w sklepie z pasmanterią. Na odzieży dorosłych może to być kieszonka, mankiecik, aplikacja, czy zabawna łatka z ekoskóry. Dzięki temu wykorzystasz taki ciuch na ponowne wycieczki do lasu, czy na spacer po łące.

Usuwanie żywicy. O czym warto pamiętać?

Czyszcząc zaplamione żywicą ubrania, pamiętaj, że przenosi się ona na skórę rąk. Jest bardzo kleista, dlatego nie dotykaj dłońmi niczego w kuchni, a w szczególności nie przecieraj spoconego czoła ani nie poprawiaj włosów. Żywicę z rąk i włosów możesz usunąć olejem kokosowym lub herbacianym. Lepiej nie próbuj rozpuszczać żywicy za pomocą żelazka. Pod wpływem temperatury wniknie ona w strukturę materiału, a w dodatku zabrudzi stopę żelazka.

Wiesz już, jak usunąć żywicę z ubrania. Chociaż nie jest to łatwe, dzięki domowym sposobom z pewnością sobie poradzisz. Idąc do lasu, lepiej jednak założyć starą bluzę, której nie będzie ci szkoda, gdy się pobrudzi. Pamiętaj też, aby zakładać kaszkiet na głowę i nie siadać na powalonych pniach. Na piknik zabierz stary kocyk, aby można było go rozłożyć na polanie.

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts