Jak usunąć zacieki na kanapie? Skuteczne sposoby na czyszczenie tapicerki

Jak usunąć zacieki na kanapie, aby prezentowała się tak, jak zaraz po jej zakupie? Okazuje się, że nie jest to wcale trudne! Wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednie środki czyszczące. Przekonaj się, jak skutecznie umyć obicia mebli.
Alicja Kisiak
jak usunąć zacieki na kanapie

Czyste meble to wizytówka każdej pani domu. Co zatem zrobić, kiedy na sofie pojawiają się niezbyt estetyczne zacieki, a odkurzanie nie przynosi efektów? Na szczęście w przypadku tapicerowanych mebli nie jest to zbyt trudne! Sprawdź, jak usunąć zacieki na kanapie.

Dlaczego na kanapie powstały zacieki?

Najczęstszym powodem powstawania zacieków na meblach jest nadmiar detergentów. Jeżeli wcześniej zostało użytych zbyt dużo środków czyszczących, które na dodatek nie zostały dokładnie wypłukane, utworzenie się plam nie powinno dziwić.

Środki do czyszczenia tapicerki

Jeżeli poszukujesz środków, które skutecznie wyczyszczą zacieki na kanapie, nie musisz długo szukać. Na rynku można natknąć się na wiele produktów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Najpopularniejsze są pianki do tapicerki, które prócz usuwania brudu impregnują tkaniny.

Domowe sposoby na wyczyszczenie kanapy

Jeżeli nie przepadasz za chemicznymi środkami czyszczącymi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować domowe sposoby. Potrafią być one równie skuteczne, co gotowce kupowane w sklepach.

Soda oczyszczona na plamy

Jednym z najpopularniejszych produktów, dzięki któremu skutecznie wyczyścisz kanapę, jest soda oczyszczona. Wystarczy wymieszać ją z olejkiem cytrynowym i wysypać bezpośrednio na plamy. Po ok. 2 godzinach odkurz sofę i gotowe!

Roztwór z octu na zabrudzenia mebli

Roztwór z octu i wody w proporcji 1:1 to kolejny, doskonały sposób na wypranie kanapy. Aby uniknąć kolejnych plam (sofę myje się przy pomocy wilgotnej szmatki), rozprowadź roztwór możliwie równomiernie.

Czyszczenie mąką ziemniaczaną

Powierzchnię kanapy można wyczyścić także za pomocą mąki ziemniaczanej (szczególnie poleca się ją na tłuste plamy). Pranie tapicerki odbywa się na sucho, dlatego można pokryć nią pojedyncze ślady; mąkę należy pozostawić na ok. 15-30 minut, a następnie odkurzyć.

W jaki sposób myć tapicerkę meblową?

Nie tylko wybór produktów do czyszczenia plam z kanapy ma znaczenie; bardzo ważny jest także sposób mycia oraz postępowanie przed samym procesem.

  • Wypróbuj dany środek w mało widocznym miejscu. W ten sposób upewnisz się, czy nie zostawia on śladów lub nie niszczy materiałowej powierzchni sofy.
  • Użyj odkurzacza przed czyszczeniem kanapy. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich paproszków i kurzu, które mogą utrudnić usuwanie plam z sofy.
  • Czyść tapicerkę ruchami “do środka” i nie pocieraj kanapy zbyt mocno.
  • Dokładnie wypłucz sofę, tzn. po zakończeniu mycia na mokro, dokładnie przetrzyj ją wilgotną ściereczką.

Wyczyszczenie kanapy materiałowej czy dywanu z uporczywych plan nie musi być czasochłonne – wystarczy znać kilka prostych, sprawdzonych metod!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts