Organizacja piwnicy w bloku – sprawdź, jak ją urządzić i zagospodarować!

Nie wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa organizacja piwnicy w bloku? Zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, jak zrobić funkcjonalne pomieszczenie do przechowywania różnych rzeczy.
Ida Grabska
dobrze zorganizowana piwnica w bloku

Organizacja piwnicy w bloku w pigułce:

 • Organizację piwnicy w bloku należy zacząć od jej odgracania z niepotrzebnych sprzętów i przedmiotów.
 • Mała piwnica może być funkcjonalna i miła dla oka, wystarczy odpowiednio ją urządzić i zagospodarować.
 • Piwnica w bloku może pełnić wiele różnych funkcji.

Organizacja piwnicy w bloku – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w organizacji piwnicy w bloku jest opróżnienie jej ze zbędnych rzeczy. Jest to pomieszczenie, w którym trzyma się wiele niepotrzebnych przedmiotów, które mogą się kiedyś przydać. Jednak w większości przypadków, te artykuły do niczego nie są potrzebne, a zajmują tylko przestrzeń, która mogłaby być wykorzystana w inny sposób. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się zbędnych przedmiotów. Następnie należy posprzątać piwnicę i zastanowić się nad jej wykorzystaniem.

Stary rower lub wieszak – gdzie oddać niepotrzebne rzeczy?

Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi meblami? Jeśli przedmioty nadają się do dalszego użytkowania, to możesz je przekazać na cele charytatywne. Na osiedlach często organizowane są różnego rodzaju zbiórki, gdzie można oddać niepotrzebne rzeczy. Można je również zawieźć bezpośrednio do domów dziecka, domów opieki społecznej czy też bezpośrednio do potrzebującej rodziny. Kolejnym rozwiązaniem jest sprzedaż na portalach internetowych, która polega na wystawianiu ogłoszeń z poszczególnymi przedmiotami. Jeśli rzeczy nie nadają się do dalszego użytku, to należy je wyrzucić do pojemników na śmieci.

Jak zagospodarować i urządzić piwnicę w bloku?

Gdy wszystkie niepotrzebne rzeczy zostaną już usunięte, to można przystąpić do zagospodarowania i urządzania pomieszczenia. Wszystko zależy od tego, jaką ma ona pełnić funkcję. Jednak trzeba wziąć tutaj pod uwagę, że piwnica w bloku ma zazwyczaj małą powierzchnię, więc należy dokładnie przemyśleć jej wyposażenie. W każdym przypadku polecane jest ustawienie regałów i szafek, które pozwolą sprytnie wykorzystać przestrzeń ścian i sufitów. Przejrzyste wydzielenie miejsc na różne przedmioty sprawi, że taka piwnica będzie nie tylko pojemna, ale i funkcjonalna.

O czym warto pamiętać, urządzając piwnicę w bloku?

Organizacja piwnicy w bloku nie może się odbyć bez kilku istotnych kwestii, a mianowicie:

 • zadbanie o solidną podłogę (w takich pomieszczeniach zazwyczaj panuje duża wilgoć, więc warto zdecydować się na płytki zamiast desek);
 • zamontowanie odpowiedniego oświetlenia (piwnica w bloku zazwyczaj zlokalizowana jest poniżej gruntu, nie ma więc dostępu do światła dziennego, warto postawić dodatkowe lampy);
 • pomalowanie ścian na jasne odcienie (piwnica zostanie optycznie powiększona).

Aranżacja piwnicy w bloku – inspiracje

Piwnica może pełnić funkcje, nawet ta w bloku. Wśród najciekawszych aranżacji tego pomieszczenia można wyróżnić:

 • mini warsztat ze stołem roboczym;
 • mała spiżarnia z półkami i regałami na przetwory;
 • składzik na opony i rowery;
 • pralnia i suszarnia;
 • domowa winiarnia;
 • niewielka domowa siłownia.

To tylko niektóre przykłady zagospodarowania piwnicy. Jej ostateczne przeznaczenie zależy od upodobań jej użytkowników lub właścicieli.

Dobra organizacja piwnicy w bloku pozwala zadbać o porządek w tym pomieszczeniu. Jeśli będą w niej przechowywane najpotrzebniejsze rzeczy, to będzie ona ładnym i estetycznym wnętrzem.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts