Jak wyczyścić podkładkę pod myszkę? Poznaj 3 sposoby

To, że podkładkę pod myszkę należy czyścić jest zupełnie oczywiste. Jednak pozostaje kwestia bezpiecznego usuwania zabrudzeń, które nie zniszczy tego użytecznego na co dzień przedmiotu. W artykule przedstawiamy trzy naszym zdaniem najlepsze sposoby na wyczyszczenie podkładki pod mysz.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić podkładkę pod myszkę

Tak klawiatura, jak i każdy inny element użytkowany dłońmi, zbiera wszelkie zabrudzenia z klamek, kontaktów i innego rodzaju uchwytów. Tłuste plamy od kremów do rąk i balsamów do ciała to częste bolączki każdego, kto lwią część dnia spędza przy komputerze. Jak pozbyć się nieestetycznych śladów z powierzchni, które używamy tak często?

Czy można prać podkładkę pod mysz?

Niektórzy twierdzą, że skoro podkładka pod mysz jest giętka, można ją prać w pralce. Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza w modelach wyposażonych w specjalną podkładkę pod nadgarstek, może dojść do uszkodzenia elementów – oczywiście wolelibyśmy tego uniknąć. Możesz ewentualnie prać ją ręcznie w ciepłej wodzie, z dodatkiem delikatnego detergentu.

Podkładkę pod mysz trzeba czyścić bardzo ostrożnie, a przede wszystkim nie trzeć zabrudzonych miejsc i nie stosować żrących środków. W tym przypadku są one zbędne. Zatem – jak bezpiecznie wyczyścić podkładkę pod myszkę?

Jak wyczyścić podkładkę i klawiaturę?

Do czyszczenia podkładki, klawiatury i innych elementów często używanych podczas korzystania z komputera, należy używać wilgotnej szmatki. Brudne plamy przetrzeć i pozwolić im wyschnąć kilka minut. Pamiętaj, by nie pryskać czyszczonych powierzchni bezpośrednio środkami myjącymi – mogą one powodować przebarwienia lub w skrajnych przypadkach – trwałe uszkodzenia elektroniki.

Możesz użyć preparatów przeznaczonych do czyszczenia urządzeń elektronicznych lub środka do mycia ekranów. Powierzchnię podkładki najpierw omieć z warstwy kurzu – możesz zrobić to specjalnym czyścikiem dostępnym w sklepach z akcesoriami AGD lub ręcznikiem papierowym. Następnie wilgotną szmatką przetrzyj powierzchnię – podobnie jak w przypadku mycia samą wodą.

Jak często czyścić mysz i klawiaturę?

W zależności od tego, jaką podkładkę chcesz oczyścić i tego, jak często jej użytkujesz, częstotliwość powtarzania tego zabiegu może być różna. Jedne są bardziej podatne na zabrudzenia, inne zupełnie odwrotnie. Ma na to wpływ także ich kolor – na szarych kurz i plamy są mniej widoczne, z kolei czarne wyglądają nieestetycznie, jeśli np. zwierzę pozostawi na nich sierść. Jasne z kolei są stosunkowo łatwe w zabrudzeniu – ich kolor zdecydowanie nie pomaga w zachowaniu ich estetycznego wyglądu.

w zasadzie najlepszą odpowiedzią na pytanie “jak często czyścić podkładkę pod mysz” jest “tak często, jak tego wymaga”. Tak jak wspominaliśmy wczesniej – w zależności od jej koloru, podkładkę warto oczyszczać w miarę powstawania nowych plam. Przy okazji warto także oczyścić wszystkie podkładki i maty w pobliżu, by móc swobodnie korzystać z nich i nie przenosić brudu z jednej na pozostałe.

Dobrze poradzić się przy zakupie podkładki pod mysz odnośnie do tego, jak prawidłowo myć dany model. Wtedy ograniczamy możliwość pomyłek co do odpowiedniego środka czyszczącego, a nasza podkładka pozostaje na dłużej w pełni funkcjonalna.

Higiena przede wszystkim

Czyszczenie takich elementów jak klawiatura, ekran telefonu, myszka czy podkładka pod nią, powinny być stałym elementem użytkowania wymienionych urządzeń. Chodzi o to, że mogą gromadzić się na nich bakterie, które przenoszone w pozostałe miejsca mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia – zwłaszcza w okresie, kiedy nasza odporność spada i pojawiają się liczne wirusy.

Czyszcząc często dotykane elementy gąbką nasączoną niewielką ilością wody z mydłem, możemy ochronić nasze zdrowie przed groźnymi drobnoustrojami. Czynność zajmuje chwilę, ale jej systematyczne wykonywanie daje zadowalające rezultaty. Również te wizualne.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom nieco rozjaśniliśmy kwestię czyszczenia sprzętu komputerowego. Pamiętaj, że przy myciu zakamarków mogą pomóc ci waciki i wykałaczki i to właśnie po dostępne w domu środki warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts