Jak wyczyścić piec kaflowy? O tym musisz wiedzieć!

Niegdyś konieczny element wyposażenia każdego mieszkania, dziś nieco już zapomniany: piec kaflowy. Czy wiesz, jak o niego właściwie zadbać? Jak wyczyścić piec kaflowy? Jeśli nie, podpowiadamy!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić piec kaflowy

Jak wyczyścić piec kaflowy? Kiedyś wiedział o tym każdy – piece były przecież najbardziej popularnym sposobem na zapewnienie sobie ciepła zimą. Dziś pojawiają się rzadko – najczęściej w prowansalskich lub rustykalnych wnętrzach, którym nadają jeszcze bardziej sielskiej atmosfery. Sprawdź, jak zadbać o piec kaflowy!

W skrócie:

  1. Piec kaflowy powinien być czyszczony przez fachowca. ✨
  2. Samemu można wyczyścić piec tylko z zewnątrz. ✨
  3. Aby wyczyścić kafelki, przetrzyj je szmatką namoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Możesz też użyć płynu do mycia szyb. ✨
  4. Aby wyczyścić fugi, użyj do tego miękkiej szczoteczki i płynu do mycia fug. ✨

Jak wyczyścić piec kaflowy?

Na początek ważna uwaga: piec kaflowy możesz samodzielnie oczyścić jedynie z zewnątrz. Sam zadbasz też o palenisko. Kiedy jednak zastanawiasz się jak wyczyścić piec kaflowy w całości, wraz z przewodem kominowym, koniecznie wezwij na pomoc fachowca.

Uwaga ❗ 

Niewłaściwie oczyszczony piec to sposób na zmniejszenie drożności komina i cofanie się dymu do pomieszczenia. 

A tego z całą pewnością wolałbyś uniknąć! Kiedy więc na koniec sezonu grzewczego (i przed jego rozpoczęciem!) niezbędne jest wyczyszczenie pieca, poproś o pomoc doświadczonego eksperta. Czyszczeniem pieca zajmuje się zdun oraz niektórzy kominiarze. Nie każdy posiada piec kaflowy. 

Jeżeli jesteś zwolennikiem pieców gazowych, polecamy artykuł o zmniejszeniu ciśnienia w piecu gazowym: https://oszczedniej.pl/jak-zmniejszyc-cisnienie-w-piecu-gazowym.

Samodzielnie oczyść natomiast kafle i łączące je fugi. Kafle wyczyścić miękką ściereczką zanurzoną w wodzie z dodatkiem detergentu. Fugi możesz potraktować preparatem przeznaczonym właśnie do ich oczyszczania oraz szczoteczką do zębów. 

Podczas czyszczenia dokładnie przyjrzyj się im i sprawdź, czy są szczelne. Wszelkie ubytki w fugach oraz pęknięcia w kaflach zgłoś od razu zdunowi czyszczącemu piec. Fachowiec powinien naprawić je albo zadecydować o tzw. przełożeniu pieca, czyli rozebraniu go i złożeniu na nowo przy użyciu świeżej zaprawy. Jest to bardzo ważne, bo ubytki w fugach pieca mogą być powodem zaczadzenia!

Użyj malej szczoteczki aby dokładnie wyczyścić zdobione kafelki z kurzu

Czy piec kaflowy koniecznie trzeba oczyszczać?

Wiele osób zastanawia się nie tylko jak wyczyścić piec kaflowy, ale też czy na pewno trzeba to robić. Odpowiedź jest jedna: tak! Niewyczyszczony piec to nie tylko obniżony komfort i słabsze dogrzanie pomieszczenia. Taki piec może stać się realnym zagrożeniem dla twojego zdrowia i życia! Zanieczyszczenia w ciągu uniemożliwiają ujście dymu, a to prosty sposób na pojawienia się w pomieszczeniu czadu. Sadza z kolei osiada na ściankach pieca – gdy zbierze się jej zbyt dużo, może to nawet doprowadzić do pożaru!

Jak wyczyścić piec kaflowy i czy trzeba robić to regularnie? Najlepiej poprosić o pomoc fachowca! Zdun lub kominiarz dokładnie oczyszczą piec i przygotują go do użytku. Dzięki temu nie tylko zyskasz pewność, że piec będzie dobrze działał, ale też zadbasz o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Samodzielnie z kolei zadbaj o wygląd pieca i czystość kafli – aby dobrze się prezentowały, wymagają regularnego przecierania!

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest koszt czyszczenia pieca kaflowego?

Koszt usług czyszczenia pieca kaflowego zazwyczaj wynosi kilkaset złotych (300-500 zł).

Do kogo należy czyszczenie pieca kaflowego?

Jeśli zaś wynajmujesz komuś swoje mieszkanie, to do najemcy

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts