Jak wyczyścić piec kaflowy? O tym musisz wiedzieć!

Niegdyś konieczny element wyposażenia każdego mieszkania, dziś nieco już zapomniany: piec kaflowy. Czy wiesz, jak o niego właściwie zadbać? Jak wyczyścić piec kaflowy? Jeśli nie, podpowiadamy!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić piec kaflowy

Jak wyczyścić piec kaflowy? Kiedyś wiedział o tym każdy – piece były przecież najbardziej popularnym sposobem na zapewnienie sobie ciepła zimą. Dziś pojawiają się rzadko – najczęściej w prowansalskich lub rustykalnych wnętrzach, którym nadają jeszcze bardziej sielskiej atmosfery. Sprawdź, jak zadbać o piec kaflowy!

Jak wyczyścić piec kaflowy?

Na początek ważna uwaga: piec kaflowy możesz samodzielnie oczyścić jedynie z zewnątrz. Sam zadbasz też o palenisko. Kiedy jednak zastanawiasz się jak wyczyścić piec kaflowy w całości, wraz z przewodem kominowym, koniecznie wezwij na pomoc fachowca. Niewłaściwie oczyszczony piec to sposób na zmniejszenie drożności komina i cofanie się dymu do pomieszczenia. A tego z całą pewnością wolałbyś uniknąć! Kiedy więc na koniec sezonu grzewczego (i przed jego rozpoczęciem!) niezbędne jest wyczyszczenie pieca, poproś o pomoc doświadczonego eksperta. Czyszczeniem pieca zajmuje się zdun oraz niektórzy kominiarze. Nie każdy posiada piec kaflowy. Jeżeli jesteś zwolennikiem pieców gazowych polecamy artykuł o zmniejszeniu ciśnienia w piecu gazowym: https://oszczedniej.pl/jak-zmniejszyc-cisnienie-w-piecu-gazowym.

Samodzielnie oczyść natomiast kafle i łączące je fugi. Kafle wyczyścić miękką ściereczką zanurzoną w wodzie z dodatkiem detergentu. Fugi możesz potraktować preparatem przeznaczonym właśnie do ich oczyszczania oraz szczoteczką do zębów. Podczas czyszczenia dokładnie przyjrzyj się im i sprawdź, czy są szczelne. Wszelkie ubytki w fugach oraz pęknięcia w kaflach zgłoś od razu zdunowi czyszczącemu piec. Fachowiec powinien naprawić je albo zadecydować o tzw. przełożeniu pieca, czyli rozebraniu go i złożeniu na nowo przy użyciu świeżej zaprawy. Jest to bardzo ważne, bo ubytki w fugach pieca mogą być powodem zaczadzenia!

Czy piec kaflowy koniecznie trzeba oczyszczać?

Wiele osób zastanawia się nie tylko jak wyczyścić piec kaflowy, ale też czy na pewno trzeba to robić. Odpowiedź jest jedna: tak! Niewyczyszczony piec to nie tylko obniżony komfort i słabsze dogrzanie pomieszczenia. Taki piec może stać się realnym zagrożeniem dla twojego zdrowia i życia! Zanieczyszczenia w ciągu uniemożliwiają ujście dymu, a to prosty sposób na pojawienia się w pomieszczeniu czadu. Sadza z kolei osiada na ściankach pieca – gdy zbierze się jej zbyt dużo może to nawet doprowadzić do pożaru!

Jak wyczyścić piec kaflowy i czy trzeba robić to regularnie? Najlepiej poprosić o pomoc fachowca! Zdun lub kominiarz dokładnie oczyszczą piec i przygotują go do użytku. Dzięki temu nie tylko zyskasz pewność, że piec będzie dobrze działał, ale też zadbasz o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Samodzielnie z kolei zadbaj o wygląd pieca i czystość kafli – aby dobrze się prezentowały, wymagają regularnego przecierania!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły