Jak wyczyścić dywan? Domowe sposoby na plamy i brud w trakcie prania na sucho

Jak wyczyścić dywan? Może on zbierać kurz i szybko się plamić, dlatego warto zadbać o jego włókna. Poznaj domowe sposoby na poradzenie sobie nawet z trudnymi do wyprania plamami. To łatwiejsze, niż myślisz?
Alicja Kisiak
jak wyczyścić dywan

Czyścić dywan warto regularnie, ponieważ dzięki temu ograniczysz rozwijające się na nim drobnoustroje. Jednak nie zawsze możliwe jest pranie. Dlatego warto poznać również alternatywne sposoby na to, aby poradzić sobie z tym problemem. Jak najszybciej oczyść swoją przestrzeń! To szczególnie istotne, jeśli w twoim domu są małe dzieci, często korzystające z tej przestrzeni, bądź zwierzęta, które wnoszą na swoich łapach różnego rodzaju brud. Sprawdź, jak wyczyścić dywan w domu.

Jak wyczyścić dywan z wełny? Podstawy

Dywan przede wszystkim możesz wyczyścić na dwa sposoby. Po pierwsze możesz go po prostu odkurzyć. Ta podstawowa czynność pozwoli ci na zachowanie jego odpowiedniej czystości. Uważaj jednak na moc, której używasz. Odkurzacz może zniszczyć włosie wykładziny, dlatego po prostu bądź możliwie delikatny. Kolejną metodą jest pranie dywany. To może być niebezpieczne dla takiej tkaniny. Dlatego znacznie lepiej jest czyścić dywan na sucho, szczególnie jeśli jest wykonany z naturalnego włosia. Jeśli już chcesz usunąć zabrudzenia w praniu to koniecznie rób to ręcznie, albo na małych obrotach i w małej temperaturze (jeśli w ogóle zmieści się on do urządzenia).

Wyczyść dywan z plam za pomocą sody

Są niestety zabrudzenia, którymi nie zajmiesz się na sucho. Gdy odkurzanie dywanu w domy nie działa, sięgnij po roztwór sody oczyszczonej z wodą, bądź wody z octem w proporcji 1:1. Nałóż to na wykładzinę, a następnie pozostaw na ok. 15-20 minut. Następnie skorzystaj ze szmatki bądź ze szczotki, w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni. Staraj się wybierać delikatne przyrządy! Dywan wełniany nie jest przecież tani, a ty nie chcesz go zniszczyć. Po wszystkim możesz odkurzyć dywan, ale zaczekaj, aż wszystko dokładnie wyschnie.

Czym czyścić dywan w domu na sucho?

Jak wyczyścić dywan na sucho? Sięgnij po skrobię kukurydzianą. Zmieszaj ją z płatkami mydlanymi, a następnie wysyp na dywan i dokładnie ją wetrzyj. Ten domowy sposób świetnie sprawdzi się na świeże plamy. Skrobia ziemniaczana zaś nie jest toksyczna, więc nie zaszkodzi twoim dzieciom czy zwierzętom, tak jak mogłyby zrobić to profesjonalne środki. W ten sposób możesz także po prostu odświeżyć dywan.

Pozostaw wszystko na kilka minut, a następnie sięgnij po odkurzacz. Zobaczysz, że nieprzyjemne zapachy i tłuste plamy znikną tak, jakbyś właśnie sięgnął po wysokiej jakości proszek do prania.

Czyszczenie dywanów wełnianych a innych

Gdy zastanawiasz się, czym wyczyścić dywan, koniecznie zwróć uwagę na to, z czego jest on wykonany. Wełna, jako naturalny produkt, będzie czymś, o co trzeba znacznie bardziej zadbać. Z kolei syntetyczna tkanina będzie o wiele bardziej wytrzymała, jeśli chodzi np. o prawnie w wysokich temperaturach. Ponadto inaczej będzie trzeba zająć się dywanem typu shaggy, niż gładkim i bierz to pod uwagę.

Wiesz już, jak wyczyścić dywan z wełny i nie tylko. Regularne odkurzanie i czyszczenie dywanu to podstawa czystych podług. Na szczęście usuwanie plam z powierzchni jest coraz łatwiejsze. I nie zawsze musi się wiązać z praniem w pralce! Dlatego nie warto zwlekać. Zadbaj o higienę w swoim domu i powiedz stop rozwijającym się w tkaninach drobnoustrojom. Czysty dywan bez uporczywych plam z wina musi być w twoim domu!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts