Jak szybko posprzątać pokój? Koniecznie skorzystaj z tych porad!

Starasz się jak najczęściej sprzątać pokój, ale masz wrażenie, że po chwili znowu panuje w nim bałagan? Zamiast powielać stare błędy, zmień strategię! Poznaj nasze praktyczne sposoby na porządek i dowiedz się, jak szybko posprzątać pokój.
Alicja Kisiak
jak szybko posprzątać pokój

Jak szybko posprzątać pokój? Unikaj bałaganu na co dzień

Przeraża cię wizja spędzenia kilku godzin na weekendowym sprzątaniu? Jeśli będziesz unikać bałaganu w pokoju na co dzień, gruntowne porządki zajmą ci znacznie mniej czasu. Jakie przydatne nawyki możesz wprowadzić od zaraz? Jak szybko posprzątać pokój? Przestrzegaj tych zasad:

 • przechowuj jak największą liczbę rzeczy: ubrań, dokumentów, kosmetyków w zamykanych szufladach i szafkach – dzięki temu nie będzie się na nich zbierał kurz, a pokój będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego;
 • jeśli następnego dnia zamierzasz założyć to samo ubranie, znajdź wygodne miejsce na jego przechowywanie – nie rzucaj go na podłogę ani nie odkładaj na krzesło, tylko wieszaj na specjalnym wieszaku lub wkładaj do wiklinowego koszyka;
 • wykorzystuj do przechowywania drobnych przedmiotów pudełka różnej wielkości;
 • nie przynoś do swojego pokoju rzeczy z innych pomieszczeń: naczyń z kuchni, kosmetyków z łazienki, a jeśli już to zrobisz – odnoś je na miejsce jeszcze tego samego dnia;
 • staraj się sprzątać na bieżąco – w ramach codziennych porządków możesz np. ułożyć rzeczy na biurku, przetrzeć półki czy odkurzyć.

10 zasad, dzięki którym posprzątasz swój pokój szybko i sprawnie

Wprowadź minimalizm – ogranicz liczbę przedmiotów w pokoju

Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz tak dużej liczby ubrań, pamiątkowych drobiazgów i ozdób. Warto zaopatrzyć się w duży worek na śmieci i wyrzucić to, co zbędne. Rzeczy, które są w dobrym stanie, możesz sprzedać. Taki minimalistycznie urządzony pokój sprząta się znacznie łatwiej.

Wyznacz sobie jeden stały dzień na dokładne sprzątanie pokoju

Jak szybko posprzątać pokój? Porządek w pokoju znacznie łatwiej jest utrzymać, gdy sprzątasz regularnie. Przekonaj się, że cotygodniowe odkurzanie, mycie podłogi i wycieranie kurzu z półek sprawi, że z czasem będziesz miała mniej do sprzątania.

W pierwszej kolejności wynieś niepotrzebne rzeczy

Jeśli nie masz nawyku sprzątania po sobie kubków po kawie czy innych drobiazgów, najpierw oczyść przestrzeń z tych zbędnych przedmiotów.

Sprzątaj od dołu do góry

W pierwszej kolejności warto wytrzeć półki wilgotną szmatką, a dopiero później odkurzać i myć podłogę. W ten sposób unikniesz ponownego zabrudzenia umytych już powierzchni.

Sprzątaj zgodnie ze wskazówkami zegara

Chcesz mieć pewność, że podczas sprzątania nic nie umknie twojej uwadze? Zacznij od lewej strony pokoju, a następnie sprzątaj części położone po prawej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Używaj odpowiednich środków czystości i akcesoriów

Jak szybko posprzątać pokój? Utrzymanie czystości będzie znacznie łatwiejsze, jeśli będziesz miała do dyspozycji dobrej jakości środki czystości i akcesoria. Szczególnie przydadzą ci się:

 • ściereczka z mikrofibry;
 • ręcznik papierowy;
 • mop z mikrofibry;
 • ocet wymieszany z wodą w proporcjach 1:1, najlepiej w pojemniku ze spryskiwaczem;
 • spray do czyszczenia mebli;
 • odkurzacz lub robot sprzątający.

Pamiętaj o tym, co niewidoczne – uwolnij pokój od bakterii i roztoczy

Szkodliwe drobnoustroje kryją się nie tylko w kurzu, ale również w pościeli, zasłonach i innych domowych tekstyliach. Pamiętaj o tym, by regularnie zmieniać poszewki na kołdrę i poduszki, a także prać zasłony i firany. Od czasu do czasu użyj także odkurzacza, by pozbyć się kurzu z materaca.

Czy szybkie sprzątanie musi być nudne? Rytuały, dzięki którym porządki będą przyjemniejsze

Są osoby, dla których sprzątanie mieszkania to sposób na relaks. Ty nie należysz do miłośników sprzątania? Nie oznacza to wcale, że porządki muszą kojarzyć ci się wyłącznie z nieprzyjemnym obowiązkiem. Co możesz zrobić, by posprzątać mieszkanie z uśmiechem na ustach?

Podejdź do tego zadania z energią. Unikaj sprzątania w czasie, gdy jesteś zmęczona i niewyspana. Czwartkowe popołudnie niekoniecznie będzie się do tego nadawało, za to sobotni poranek – jak najbardziej. Otwórz okna, by zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza, włącz ulubioną muzykę i zacznij działać. Staraj się nie robić przerw w czasie porządków – jeśli usiądziesz na kanapie lub zajmiesz się czymś innym, możesz szybko stracić ochotę na dalszą pracę.

Jeśli nie mieszkasz sama, zaangażuj w sprzątanie najbliższych. Przede wszystkim podziel się obowiązkami z mężem lub partnerem. Wbrew pozorom, nawet małe dzieci mogą pomóc w domowych porządkach: układać swoje zabawki na półkach, przecierać blaty ścierką czy wycierać lustra ręcznikiem papierowym.

Utrzymanie porządku może być łatwiejsze niż myślisz. Wiesz, jak szybko posprzątać pokój – zastosuj te zasady, a sprzątanie stanie się przyjemnością!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts