Pralka LG – błąd oe. Co oznacza kod? Jak usunąć usterkę?

Nie działa pralka LG? Błąd oe pojawia się na wyświetlaczu? Oznacza to problem z odprowadzaniem z urządzenia zużytej wody. Sprawdź, co konkretnie może być problemem i jak poradzić sobie z usterką!
Alicja Kisiak
pralka lg błąd oe

Jeśli masz w domu urządzenie firmy LG, możesz spotkać się z sytuacja, gdy podczas prania wyświetla się błąd oe. Najprawdopodobniej będziesz chciał spróbować samodzielnej naprawy – sięgnij po instrukcję obsługi i sprawdź, o czym może świadczyć ten kod. Wyświetlający się błąd może sygnalizować kłopoty z odprowadzaniem wody. Oto co możesz zrobić, by naprawić usterkę bez pomocy specjalisty.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Pralka LG – błąd oe. Jaka jest przyczyna błędu?

Wyświetlający się błąd oe oznacza, że twoja pralka nie jest w stanie odprowadzać wody zużytej w cyklu prania. Kod pojawia się, gdy urządzenie próbuje odprowadzić wodę, ale nie zostaje ona usunięta z bębna pralki. Najczęstszą przyczyną jest zapchana pompa odprowadzająca wodę lub problem z rurą odpływową (np. zakrzywienie rury). Producent wskazuje, że powodem awarii może być m.in.:

 • blokada w systemie odwadniającym (filtr, wąż spustowy pralki);
 • zatkanie systemu kanalizacji (syfon, rura kanalizacyjna);
 • awaria pompy spustowej;
 • usterka czujnika poziomu wody;
 • wadliwy sterownik elektryczny.

Powód może być bardzo błahy, np. zaciśnięty wąż spustowy uniemożliwiający swobodny odpływ wody. 

Pralka LG – błąd oe. Jak działać?

Jeśli na wyświetlaczu pralki LG pojawi się błąd oe, przede wszystkim zobacz, czy wąż spustowy nie jest zaciśnięty lub zablokowany. W dalszej kolejności sprawdź system odwadniający i przekonaj się, czy nie jest zapchany. Warto też ocenić, czy pompa spustowa działa prawidłowo. 

Błąd oe nie pojawia się od razu – system próbuje wypompować wodę kilka razy, a jeśli woda nadal pozostaje w bębnie, pralka zostaje zatrzymana i wyświetla się kod oe. Zanim wezwiesz serwis, spróbuj usunąć awarię samodzielnie.

 1. Najpierw musisz wyłączyć pralkę, a następnie wyczyścić najlepiej dostępne miejsca jak np. filtr.
 2. Jeśli to nie pomoże, szukaj przyczyny pomiędzy syfonem zlewu a filtrem pralki.
 3. Możesz odłączyć wąż spustowy i dokładnie go wyczyścić, przepłukując wodą.
 4. W celu usunięcia blokady, która znajduje się w wężu, możesz użyć stalowego drutu z haczykiem. Jeśli nie wiesz, jak czyścić poszczególne elementy, przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia.

Jeżeli podejrzewasz, że problemem jest wadliwy czujnik poziomu wody lub sterownik elektryczny, skontaktuj się ze specjalistą. To uszkodzenie, które wymaga specjalistycznej naprawy. Zazwyczaj odradza się samodzielne testowanie elektroniki pralki. 

Jak może wyglądać naprawa urządzenia?

Na wyświetlaczu pojawił się błąd oe? Nie wiesz, jak działać, a chcesz ponownie włączyć pralkę? Każdy sprzęt AGD może wymagać serwisu i działania specjalistów. Zanim jednak wezwiesz ekipę do naprawy pralki LG, spróbuj zrozumieć komunikat i wykonać kilka podstawowych czynności. Jak wyeliminować kod błędu i rozwiązać problem? Postępuj według określonego planu:

 • wyczyść filtr pompy spustowej;
 • odłącz i przepłucz wąż spustowy;
 • wyczyść syfon i złącze.
 • jeśli czujesz się na siłach, możesz sprawdzić napięcie na czujnikach przełącznika ciśnienia i pompy spustowej; dalej możesz odłączyć czujniki, a następnie włączyć pralkę; ponowne uruchomienie systemu może rozwiązać problem. 

Jeżeli w trakcie prania wyświetla się błąd oe pralki LG, nie denerwuj się, wypróbuj nasze podpowiedzi. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z grupą serwisową i skorzystaj z pomocy specjalistów.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts