Jak usunąć farbę ze ściany?

Jak usunąć farbę ze ściany? Wiele osób zastanawia się, jak przygotować ścianę do położenia nowej warstwy farby lub tapety. Skuteczne usunięcie starej farby jest tu kluczowe. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Alicja Kisiak
jak usunąć farbę ze ściany

Remont mieszkania z rynku wtórnego najczęściej wiąże się z koniecznością pomalowania ścian na nowo. Niezależnie od tego, czy faktycznie chcemy zmienić ich kolor, czy dokonać jakichkolwiek innych zmian, dobrym pomysłem jest wcześniejsze usunięcie poprzedniej warstwy. W dalszej części tekstu znajdziesz informacje o tym jak usunąć farbę ze ścian z pomocą kilku sprawdzonych sposobów.

Jak usunąć starą farbę? Przygotuj narzędzia

Usunięcie starej warstwy farby w taki sposób, aby nie uszkodzić ich powierzchni, wymaga zgromadzenia kilku praktycznych i bardzo pomocnych narzędzi. W zależności od wybranej metody przyda ci się:

  • papier ścierny;
  • szlifierka;
  • szpachelka;
  • opalarka;
  • woda i mydło;
  • pędzel malarski;
  • maseczka i okulary ochronne.

Jak usunąć farbę na sucho i mokro?

Metoda usuwania starej farby z łuszczących się ścian uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju farby, którą wcześniej została pomalowana powierzchnia ściany. W przypadku tych akrylowych, czy lateksowych mamy do wyboru dwie metody:

  • na sucho;
  • na mokro.

Usuwanie farby ze ściany na mokro nie jest szczególnie pracochłonną czynnością. Wystarczy przygotować wiaderko z wodą z mydłem oraz szpachelkę. Starą warstwę usuwamy uprzednio zamoczonym w wodzie narzędziem.

Metoda usuwania farby na sucho sprawdzi się lepiej w przypadku nierównych powierzchni. Należy bowiem zdzierać starą powłokę za pomocą suchej szpachelki, a następnie wyrównywać ją szlifierką. Zwiększy to przyczepność nowej farby podczas malowania. Trzeba jednak pamiętać, że w tej sytuacji wznosi się dużo pyłu, co może być szkodliwe dla dróg oddechowych. Dlatego podczas procesu warto mieć na sobie maseczkę.

Sposoby na usuwanie farby olejnej ze ściany

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć farbę olejną ze ścian. Jest to o wiele trudniejsze zadanie. Jej pozbycie się, bez jednoczesnego naruszenia tynku, jest bardzo trudne. Do tego celu warto wyposażyć się w opalarkę, która pogrzeje ścianę i rozpuści farbę. Pozwoli to łatwo pozbyć się starej warstwy. Można również zdecydować się na specjalnie do tego stworzony chemiczny zmywacz. W niektórych przypadkach bardziej opłacalne jednak może okazać się skucie tynku i położenie go od nowa.

Sposobów na to, jak usunąć ze ścian starą farbę jest dosyć dużo; wiele zależy od tego, z jakim rodzajem farby mamy do czynienia oraz jaki jest ogólny stan starej powłoki. Najtrudniej jest z farbą olejną. W przypadku farb emulsyjnych zadanie nie powinno okazać się szczególnie trudne. Warto to jednak zrobić, aby malowanie ścian na nowy kolor było łatwiejsze, przyjemniejsze, a efekt końcowy zadowalający!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts