Zmywarka Bosch – błąd E15 lub F15. Znaczenie kodu, porady

Żaden sprzęt AGD nie jest całkowicie bezawaryjny, w tym zmywarka Bosch. Błąd E15 pojawia się wymiennie z F15, w zależności od modelu – oba kody mają identyczne znaczenie. Sprawdź, czy da się to samodzielnie naprawić!
Alicja Kisiak
zmywarka bosch błąd e15

Kody błędów nie zawsze są równoznaczne z awarią jakiejś części. Czasami winne jest położenie urządzenia – bliskość mebli zaburza przepływ powietrza i może prowadzić do przegrzania zmywarki Bosch. Błąd E15 lub kod F15 oznacza aktywację systemu Aqua-Stop, który zabezpiecza przed wyciekiem wody na zewnątrz urządzenia – na wyświetlaczu pojawia się też migający kranik. Czujniki reagują na zablokowanie pływaka i obecność wody w misce. W grę wchodzą m.in. wewnętrzny wyciek, zablokowany odpływ lub awaria sensorów.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

Kod błędu E15 w zmywarce Bosch – najczęstsze przyczyny

Jeśli widzisz, że Twoja zmywarka Bosch wyświetla kod błędu E15, oznacza to, że aktywowany został system ochrony przed zalaniem. Zwykle dzieje się tak, gdy woda w jakiś sposób dostanie się do tacy urządzenia lub pływak utknie. Gdy tak się stanie, wyłącznik przeciwzalaniowy sygnalizuje płycie sterującej włączenie pompy, aby woda mogła zostać wypompowana z zasobnika. Po opróżnieniu komory zmywarka wyłączy się automatycznie. UWAGA! Czasami pompa ulega uszkodzeniu i woda wciąż znajduje się w urządzeniu.

Najczęstszą przyczyną błędu E15 w zmywarce Bosch jest wyciek związany z uszkodzeniem lub poluzowaniem uszczelki przy zbiorniku myjącym lub drzwiczkach. Na liście potencjalnych powodów zakłóceń są jeszcze:

 • nieszczelność węża doprowadzającego wodę;
 • zapchanie filtra resztkami jedzenia;
 • zatkane inne elementy systemu spustowego;
 • uszkodzenia pompy;
 • blokada, nieprawidłowa praca opryskiwacza;
 • nieprawidłowa eksploatacja:
  • wkładanie do zmywania naczyń z nieodpowiednich materiałów, np. niektórych rodzajów plastiku;
  • korzystanie z nieodpowiednich programów i pękanie porcelany, szkła;
  • nadmiar detergentu, stosowanie płynu do ręcznego mycia naczyń.

Zmywarka Bosch, błąd E15 lub F15. Producent zaleca wezwać serwisanta

Firma tłumaczy swoje rekomendacje troską o bezpieczeństwo i zdrowie klientów. Problem pojawia się w momencie, gdy zmywarka do naczyń nie jest już objęta żadną gwarancją czy rękojmią. W takim przypadku pomoc autoryzowanego serwisu będzie wiązała się z poniesieniem kosztów.

Jeśli nie chcesz korzystać z usług serwisowych, tylko samodzielnie spróbować naprawić zmywarkę, pamiętaj, by najpierw zakręcić zwór wody i odłączyć sprzęt od prądu. Co robić dalej? To zależy od natury awarii. Poniżej znajdziesz porady, jakie w internecie opublikowali inni użytkownicy produktów marki Bosch i fachowcy.

Jak naprawić usterki wywołujące F15 lub E15 w zmywarce firmy Bosch?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić uszczelki, dopływ wody, filtry i opryskiwacz – czasami wystarczy odłączyć urządzenie od zasilania, wyjąć wszystkie naczynia, dokładnie osuszyć i uruchomić ponownie. W niektórych przypadkach przecieki aktywujące zabezpieczenia zmywarki Bosch (błędy E15 i F15) są minimalne i incydentalne. Jeżeli reset nie pomaga, konieczne może być „odklejenie” pływaka od ścianki – na to może pomóc umiejętne potrząsanie urządzeniem. 

Jeżeli odpompowanie wody ze zmywarki nie zadziałało prawidłowo, można spróbować – na własną odpowiedzialność! – przechylić sprzęt o ok. 45 stopni „do tyłu”. Woda powinna wyciekać z tyłu, przez otwartą wcześniej klapkę. Wstrząsanie, przechylanie zmywarki Bosch wiąże się z ryzykiem permanentnego uszkodzenia elektroniki, a nawet pożaru. Jeśli woda nie zostanie prawidłowo usunięta z misy, może zniknąć tylko z czujników, ale zalać styki i silnik. Kolejne uruchomienie może doprowadzić do zwarcia.

Naprawa, wymiana uszczelki przy misce spływowej

Osoby, które dysponują odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami technicznymi, twierdzą, że z wymianą uszczelki przy zbiorniku można sobie poradzić w 4-6 godzin. W trakcie pracy występuje szereg zagrożeń – zalaniem elektroniki (i podłogi), zranieniem rąk mocno napiętą sprężyną, mechanicznego uszkodzenia części. Do tego dochodzi kwestia ceny zapasowych podzespołów i trwałości „chałupniczych” rozwiązań (wciskania drucianej żyłki, wypełniania silikonem).

Nie znasz budowy zmywarki Bosch? Błąd E15 to jeszcze nie powód, by wymieniać sprzęt na nowy, a stary oddawać do punktu selektywnej zbiórki odpadów albo na złom. Jednak samodzielna naprawa będzie bardzo wymagająca.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts