Pierwszy dom lub mieszkanie na własność – checklista, o czym pamiętać

Przed Tobą zakup Twoich pierwszych czterech kątów? Dobrze wiemy, jak ważna jest to decyzja. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie checklistę, abyś mogła sprawdzić, czy warto interesować się daną nieruchomością.
Alicja Kisiak

Mieszkanie z rynku wtórnego

W przypadku rynku wtórnego istotny jest przede wszystkim stan prawny nieruchomości. Dopiero później możesz przyjrzeć się innym aspektom.

Stan prawny nieruchomości

Zacznij od sprawdzenia księgi wieczystej. To z niej dowiesz się, czy lokum nie jest obciążone hipoteką lub nie ma innych ograniczeń. Kolejną kwestią jest sprawa związana z przejęciem własności. Chodzi o ustalenie, czy aktualny właściciel mieszkania ma do niego pełne prawo. Następnym krokiem będzie weryfikacja statusu prawnego i finansowego właściciela. W tym celu skontaktuj się ze spółdzielnią mieszkaniową bądź wspólnotą.

Stan techniczny mieszkania i budynku

W tej kwestii należy zacząć od tego, czy kupując mieszkanie, rozważasz od razu przeprowadzenie w nim remontu. Jeśli chciałabyś wprowadzić się „na gotowe”, to koniecznie zwróć uwagę na stan techniczny mieszkania. Dzięki temu później nie dojdzie do przykrej niespodzianki. Przyjrzyj się więc takim rzeczom, jak:

  • Armatura – sprawdź, czy odpływy są drożne, a rury czy krany nie przeciekają.
  • Okna – powinny być szczelne, ponieważ w innym przypadku z mieszkania będzie uciekało ciepło.
  • Podłogi i ściany – w tym przypadku szczególną uwagę zwróć na to, czy w rogach nie rozwinął się grzyb. Potrafi on być prawdziwą zmorą niektórych mieszkań. Co więcej, czasami jest on praktycznie niemożliwy do usunięcia.
  • Wiek budynku i stan techniczny – w wiekowych kamienicach czy blokach, problematyczne mogą być instalacje gazowe, hydrauliczne czy elektryczne. Warto od razu dowiedzieć się, czy wspólnota mieszkaniowa nie planuje w najbliższym czasie renowacji.
  • Bezpieczeństwo – zwróć uwagę na to, czy budynek jest odpowiednio zaprojektowany pod kątem bezpieczeństwa. Monitoring, domofon, recepcja, ale również oświetlenie wokół budynku. Sprawdź także, jaką reputację ma dzielnica, w której znajduje się mieszkanie.

Zanim zdecydujesz się na kupno swojej pierwszej nieruchomości, sprawdź, czy nie istnieje sposób na dofinansowanie bądź tańszy kredyt. Aktualnie taką szansę daje mieszkanie dla młodych (2024) – co warto wiedzieć?

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Budynek z rynku pierwotnego ma swoje plusy. Przede wszystkim będziesz jego pierwszym lokatorem, a więc wszystko jest nowe. Oznacza to, że nie będzie potrzebny remont czy duże inwestycje tuż po tak dużym wydatku jak zakup mieszkania. Niemniej jednak są inne rzeczy, którym warto się przyjrzeć.

Jak ocenić dewelopera?

Pierwszym wyborem, z jakim będziesz się zmierzyć, jest wybranie odpowiedniego dewelopera. Naszym zdaniem warto kierować się następującymi kryteriami:

  • Renoma na rynku – deweloperzy mogą w ofertach chwalić się różnymi rzeczami, natomiast nie zaszkodzi przyjrzeć się opiniom ich klientów. To z nich często można dowiedzieć się o wszelkich ewentualnych nieprzyjemnościach. Lub wręcz przeciwnie, upewnić się, że dana firma jest wiarygodna.
  • Portfolio – warto sprawdzić, jak poprzednio deweloper poradził sobie z innymi realizacjami. Zwróć uwagę na jakość użytych materiałów, standard wykończenia czy też zaaranżowanie przestrzeni.
  • Stabilność finansowa – niestety, czasami zdarza się, że deweloper zbankrutuje przed ukończeniem projektu. Innym razem będzie zmuszony do cięć finansowych, co odbije się na jakości wykonania. Dlatego upewnij się, że nawiązujesz współpracę z wiarygodną firmą.
  • Zabezpieczenie – może się zdarzyć, że będziesz chciała zrezygnować z usług danego dewelopera. Dlatego sprawdź w umowie, jakie prawa Ci przysługują. Zapoznaj się ze wszystkimi potencjalnymi konsekwencjami finansowymi, aby w razie czego nie być zaskoczoną.

Chcesz kupić nieruchomość, której przyda się remont? W takim razie tu znajdziesz więcej informacji na temat możliwych dofinansowań wymiany okien.

Lokalizacja, standard i wykończenie

W przypadku kupna domu należy dobrze przemyśleć kwestię lokalizacji. Przy czym od razu warto myśleć przyszłościowo. Przykładowo, jeśli planujesz zostać w przyszłości rodzicem, sprawdź, czy w pobliżu są przedszkola, żłobki czy szkoły. Dzielnicę dobrze jest również wybrać pod kątem jej bezpieczeństwa. Warto sprawdzić w sieci, jakimi opiniami cieszy się dana lokalizacja.

Zanim kupisz dom bądź mieszkanie, sprawdź, jaki jest jego standard. Na przykład dowiedz się, czy do jego budowy użyto trwałych materiałów, które będą odporne na trudne warunki atmosferyczne. Oceń również poziom wykończenia. Pamiętaj, że obiekty „pod klucz” są gotowe do zamieszkania, natomiast te w stanie deweloperskim będą jeszcze wymagać wykończenia na Twój rachunek. Dlatego zawsze upewnij się, że wiesz, co dokładnie jest zawarte w cenie danego lokum.

Jak widać, istnieje sporo kwestii, o których trzeba pamiętać. Mamy nadzieję, że nasza checklista okaże się dla Ciebie przydatna. Zakup własnych czterech kątów to poważna sprawa, dlatego musi być to przemyślana decyzja, poparta solidnymi argumentami!

Artykuł sponsorowany

Archiwum: maj 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts