Jak działa tarcza hamulcowa?

Alicja Kisiak

Patrząc na samochód od boku elementem układu hamulcowego, który najłatwiej jest dostrzec są duże, okrągłe tarcze hamulcowe, no chyba że ktoś do samochodu zamontował sobie jaskrawe sportowe zaciski. Dzieje się tak, ponieważ tarcza hamulcowa jest największym elementem tego układu, który dodatkowo jest stale polerowany przez klocki hamulcowe, przez co zwykle tarcza może się pochwalić czystą i błyszcząco powierzchnią.

Nasze wyjaśnienia zasady działania tarczy hamulcowej rozpoczniemy od wyjaśnienia zasady działania całego układu hamulcowego, ponieważ tylko wtedy nasze wyjaśnienie mogą być kompletne. Układ hamulcowy, jaki można najczęściej spotkać na naszych drogach, jest oparty o hamulce tarczowe, a więc hamulce cierne. Taka, a nie inna nazwa tego rodzaju hamulców wynika z ich zasady działania. W hamulcach ciernych siła potrzebna do zatrzymania samochodu jest generowania przez tarcie dwóch elementów układu hamulcowego. W tym przypadku jest to właśnie tarcza i dociskane do niej przez zaciski klocki hamulcowe.

Zasada działania tarczy hamulcowej jest więc bardzo prosta. Tarcza hamulcowa to nowiem spory metalowy dysk połączony na stałe z osią koła i obracający się wraz z nim. Kiedy to takiej tarczy dociskany jest klocek hamulcowy pokryty okładziną ścierną, pojawia się między nimi siła tarcia skierowana w przeciwnym kierunku do kierunku obrotu tarczy. Dzięki tej sile tarcza zwalnia, wraz z nią zwalnia połączona z nią oś koła, a więc i cały samochód.

Inną, mniej oczywistą funkcją hamulców jest odprowadzanie ciepła z układu. Podczas generowania tarcia pomiędzy tarczą a klockiem hamulcowych tworzy się duża ilość ciepła, tak samo, jak podczas pocierania o siebie dłoni. Fakt, że tarcza hamulcowa jest wykonana z solidnego kawałka metalu, może ona odprowadzić dużo ciepła poza układ i tym samym zapobiec problemom, jakie mogą towarzyszyć przegrzaniu hamulców.

Kupowanie tarczy hamulcowej online jest wygodne i oszczędza czas

W sklepach internetowych można znaleźć szeroki wybór tarcz hamulcowych różnych marek i modeli, często w atrakcyjnych cenach. Przed zakupem warto sprawdzić specyfikacje produktu i opinie innych klientów, aby mieć pewność, że wybrana tarcza pasuje do naszego pojazdu. Dostępne są również różne opcje dostawy, co pozwala szybko i bezproblemowo otrzymać zamówienie.

Treść promocyjna

Archiwum: czerwiec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts