Basen w ogrodzie przydomowym przestał kojarzyć się z nieosiągalnym luksusem. W sklepach z wyposażeniem ogrodów znajdziesz bowiem kilka rodzajów basenów. Do wyboru masz te dmuchane, przeznaczone głównie dla dzieci, praktyczne baseny rozporowe o różnych rozmiarach, a także pojemne baseny do relaksu i pływania rozkładane na stelażu. Jednak zakup i rozłożenie basenu to nie wszystko, po potrzeba wielu zabiegów, aby utrzymać w czystości wodę, dno i ścianki basenu. Jak wyczyścić basen z osadu? Jakie środki i urządzenia są do tego niezbędne? Przeczytaj.
Dlaczego woda w basenie robi się brudna?
Do wody w basenie wpada mnóstwo listków, pyłków roślinnych i owadów. Dzieci bosymi stopami nanoszą piasek. Poza tym woda stojąca, zwłaszcza przy upalnej pogodzie, szybko robi się zielona, ponieważ rozwijają się w niej glony i bakterie. Dno basenu i jego ścianki robią się śliskie w dotyku, a przez to niebezpieczne, zwłaszcza dla maluchów. Poza tym zdarza się często, że woda zawiera mnóstwo minerałów, metali ciężkich, które wytrącając się, zabarwiają ją na brązowo, a ścianki pokrywają się szorstkim nalotem. Basen wygląda nieestetycznie, a woda nie zachęca do kąpieli. Co więcej, może powodować podrażnienia skóry i alergie.
Co warto wiedzieć o pH wody w basenie?
Aby mieć cały czas czysty basen, trzeba regularnie sprawdzać poziom pH wody i w razie potrzeby obniżać go lub podwyższać. Prawidłowe pH wynosi od 7 do 7,4. Sprawdzisz je za pomocą testera. Niższy wynik oznacza, że w wodzie rozwijają się algi i bakterie, a wyższy, że woda jest za twarda i zawiera za dużo minerałów. Wynik uregulujesz przy pomocy chemicznych tabletek, odpowiednio pH Plus lub pH Minus. Poza tym konieczne będą środki chemiczne do klarowania wody oraz urządzenia do jej filtracji.
Kupujesz basen ogrodowy? Kup też urządzenia i akcesoria do jego czyszczenia
Gdy wybierzesz już rodzaj i model basenu, skompletuj również środki i urządzenia do jego oczyszczania. Niezbędne będą:
- zestaw startowy chemii basenowej, zawierający testery do sprawdzania pH i zawartości chloru, tabletki lub granulat do stabilizacji pH, środki do zwalczania glonów, tabletki z chlorem tzw. szokowym do utrzymania czystej wody lub szybkiej dezynfekcji, tabletki do koagulacji drobnych zanieczyszczeń w większe skupiska, tabletki do neutralizacji wytrąconych minerałów;
- odkurzacz basenowy ręczny (do małych basenów) lub automatyczny, sterowany zdalnie lub programowany, sprawdzi się w dużych basenach;
- pompa filtrująca wodę z filtrem piaskowym;
- szczotka do mycia dna i boków oraz podbierak na uchwycie teleskopowym;
- pływający skimmer dozujący środki chemiczne.
Jak zapobiegać zanieczyszczeniom wody?
Gdy rozłożysz basen i napełnisz go wodą, sprawdź jej poziom pH, a w razie potrzeby wyrównaj go odpowiednimi środkami. Wsyp do skimmera granulat do chlorowania utrzymaniowego lub środki z aktywnym tlenem. Jeśli rozpuszczasz je w wiaderku, to pamiętaj, że najpierw wlewa się wodę, a potem wsypuje i miesza chemię, nigdy na odwrót. Nie wolno też dodawać chemii bezpośrednio do wody w basenie. Następnie włącz pompę i zaczekaj, aż przefiltruje całą wodę. Sprawdzaj czystość testerem 2 razy w tygodniu. Regularnie stosuj chlor lub środki ozonujące i codziennie włączaj pompę. W miarę możliwości przykrywaj basen plandeką, aby wiatr nie naniósł brudu do wody.
Jak wyczyścić basen z osadu i glonów?
W tym przypadku skuteczne i szybkie oczyszczanie polega na wyregulowaniu zasadowości wody i zastosowaniu tabletek tzw. szokowych, czyli szybko działającego chloru. Przy dużym zanieczyszczeniu warto dodać środki do koagulacji drobinek brudu. Zbiją się one w skupiska, a wtedy łatwiej będzie jej usunąć przy pomocy odkurzacza basenowego.
Jak usunąć ślady kamienia?
Ciemny i szorstki nalot na bokach i dnie basenu usuniesz, obniżając odczyn chemiczny na około 6,8. Gdy woda się oczyści, wówczas podwyższ go do 7,4. Kolejny sposób na pozbycie się nalotu to kwasy chemiczne. Mogą one jednak uszkodzić konstrukcję stelażową, a w przypadku basenów wbudowanych, również ich nieckę kamienną. Najlepiej zapobiegać powstawaniu nalotu za pomocą tabletek do odkamieniania wody.
Poznaj domowe sposoby na usuwanie zanieczyszczeń z basenu
Pływające na powierzchni wody listki, owady czy gałązki zbierzesz podbierakiem, czyli sitem basenowym. Basen możesz też wyczyścić tradycyjnie, przy pomocy szczotki i detergentów. Resztki brudu zmyjesz myjką ciśnieniową lub silnym strumieniem wody z węża ogrodowego. Z kolei domową metodą na wyklarowanie mętnej, ciemnej wody jest dodanie kwasu askorbinowego w proszku. Popularna witamina C sprawi, że woda będzie przejrzysta, ale nie usunie brudu. Oczyść ją chemicznie, a dodatkowo włącz odkurzacz i pompę filtrującą.
Czy chemia basenowa jest bezpieczna dla kąpiących się osób?
Tak, pod warunkiem, że jest stosowana zgodnie z instrukcją producentów. Bezpieczna zawartość chloru w wodzie to 0,5 mg/l i lepiej jej nie przekraczać, bo chlor może podrażniać skórę, drogi oddechowe i błony śluzowe oczu. Jeśli z basenu korzystają dzieci, zamiast chloru lepiej stosować tabletki z aktywnym tlenem oraz aktywatory do ich uwalniania. Znacznie bardziej niebezpieczna dla zdrowia jest kąpiel w zanieczyszczonym basenie, niż w wodzie uzdatnianej chemicznie.
Przydomowy basen nie kojarzy już się z luksusowymi willami. Miejsce do kąpieli i prywatnego relaksu może mieć każda rodzina, która ma swoje podwórko, czy działkę rekreacyjną. Wiesz już, jak wyczyścić basen z osadu i innych zanieczyszczeń. Wprawdzie utrzymanie krystalicznie czystej wody łączy się z wydatkami i obowiązkami czyszczenia, jednak frajda z pluskania w wodzie w upalny dzień z pewnością jest tego warta.