Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie, aby znów zachwycały wyglądem?

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie? Ułożone wzdłuż rabat, ozdobnych drzewek i krzewów sprawiają, że Twój ogród prezentuje się sielsko i romantycznie. Z czasem jednak może pojawić się na nich ciemny osad. Sprawdź jak przywrócić je do porządku!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie

Zapamiętaj!

  1. Białe kamienie w ogrodzie można czyścić myjką ciśnieniową, lub detergentem. ✔️
  2. Aby nie było potrzeby częstego mycia, potraktuj swoje kamienie impregnatem. ✔️
  3. Nie używaj myjki ciśnieniowej do luźnych kamieni. ❌

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie? 2 sprawdzone sposoby

Najprostszym, skutecznym sposobem czyszczenia kamieni w ogrodzie jest po prostu zastosowanie odpowiedniego detergentu. Preparaty, które warto wykorzystać, bez problemu znajdziesz zarówno w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, jak i online. 

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź dokładnie, do jakiego rodzaju kamieni przeznaczony jest dany produkt. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie zniszczysz ogrodowych dekoracji, a jedynie szybko pozbędziesz się nagromadzonego na nich mchu, porostów czy plam z błota i kurzu.

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie, kiedy nie chcesz stosować chemicznych preparatów? Przyda ci się myjka ciśnieniowa i woda! Taki sposób czyszczenia kamieni jest równie skuteczny, a praca wcale nie trwa dłużej. 

Najlepiej sprawdza się jednak podczas oczyszczania elewacji lub kamieni ułożonych przy alejkach, które są dobrze przytwierdzone do podłoża. W przypadku czyszczenia luźniejszych aranżacji (np. otoczaków lub grysu, który został tylko położony w wybranym miejscu), kamienie mogą obsunąć się i po czyszczeniu trzeba będzie na nowo je układać.

Warto nauczyć się jak wysypać kamienie w ogrodzie tak, aby aranżacja była jak najtrwalsza. Nie tylko jest ona łatwiejsza do czyszczenia, ale i będzie ona odporniejsza na warunki pogodowe.

Porada od ogrodniczki ✨

Nie używaj myjki ciśnieniowej do aranżacji z drobnych i luźnych kamyczków. Wysokie ciśnienie sprawi, że polecą w każdą stronę świata. Mogą nawet Cię zranić. Takie kamyki najlepiej myć w wiadrze pełnym wody. 

Impregnat do kamieni, czyli sposób na przedłużenie czystości

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie, a potem nie powtarzać zbyt często tej żmudnej pracy? Sięgnij po impregnaty do kamieni! Zabezpieczą one porowatą powierzchnię i sprawią, że brud czy kurz nie będą tak szybko się na niej osadzać. Przy okazji ograniczą też odbarwianie się kamieni. Impregnację możesz przeprowadzić na dwa sposoby.

Wybierz odpowiedni środek, a potem rozprowadź go na aranżacji z kamieni natryskowo. Kiedy preparat wyschnie, powtórz czynność. Stosując ten sposób, prace wykonasz bardzo szybko, ale zabezpieczona będzie jedynie wierzchnia warstwa kamieni.

Dokładniejszy, ale też bardziej czasochłonny sposób to zanurzanie każdego kamienia w roztworze wody i impregnatu. Kamienie 2-3 razy umieszczasz w mieszance na kilka minut, za każdym razem pozwalając im całkowicie wyschnąć.

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie, aby odzyskały piękny wygląd? Wystarczy woda pod ciśnieniem albo specjalny środek dobrany do rodzaju kamienia! Warto go zastosować, by zawsze cieszyć się idealnie wyglądającymi ogrodowymi aranżacjami.

A co jeśli borykam się z mchem na kostce brukowej w ogrodzie? Nie martw się! Kliknij tutaj i przekonaj się, że sprzątanie ogrodu nie musi być wyzwaniem!

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *