Pralka Samsung – błąd SUD. Co oznacza ten kod?

W twoim domu stoi pralka Samsung? Błąd SUD nie pozwala ci dokończyć prania? Nie martw się, przyczyna jest najprawdopodobniej błaha. Komunikat SUD oznacza, że w pralce jest za dużo piany. Jak sobie poradzić z problemem? Przeczytaj!
Alicja Kisiak
pralka samsung błąd sud

Jeśli wybrałeś urządzenie marki Samsung, możesz spotkać się z sytuacją, gdy na wyświetlaczu pojawi się kod SUD. Błąd wyskakuje, gdy pralka nie może poradzić sobie z dużą ilością piany. To z kolei jest skutkiem niewłaściwego korzystania z urządzenia – za każdym razem upewnij się, że używasz odpowiedniego detergentu i właściwie go dozujesz. Z dużym prawdopodobieństwem poradzisz sobie samodzielnie i bez problemu naprawisz awarię sygnalizowaną kodem SUD.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Pralka Samsung – co oznacza błąd SUD?

Jeśli na wyświetlaczu twojej pralki pojawi się komunikat SUD, oznacza to, że w bębnie jest nadmiar piany. Przyczyną może być nieodpowiednia ilość detergentów, niewłaściwy rodzaj środków piorących lub pranie w za niskiej temperaturze. W większości przypadków problem możesz rozwiązać w bardzo prosty sposób poprzezzmniejszenie ilości proszku lub zwiększenie temperatury prania. Pamiętaj, że ilość detergentu zawsze należy dostosowywać do wielkości wsadu.

Wyświetlającego się błędu SUD nie należy ignorować, ponieważ nadmiar detergentów może prowadzić do uszkodzenia elementów urządzenia i skutkować jego niewłaściwym działaniem. 

Co robić, gdy pojawi się komunikat SUD? 

Jak właściwie zareagować, gdy pojawi się na wyświetlaczu pralki Samsung błąd SUD?

 1. Najpierw musisz odłączyć pralkę i zakręcić zawór dopływu wody.
 2. Następnie należy otworzyć drzwi i z bębna pralki wyjąć wszystkie ubrania i spuścić wodę. Koniecznie wyczyść ręcznie filtr spustowy.
 3. Kolejnym krokiem jest czyszczenie bębna. Jak go wyczyścić? Możesz wlać dwa litry destylowanego białego octu i włączyć cyklu płukania. Innym sposobem jest uruchomienie programu „eco czyszczenie bębna”. Najprostszą metodą jest wykonanie prania bez wsadu i używania jakichkolwiek detergentów, w temperaturze nie niższej niż 60 stopni (bez prania i proszku).

W przypadku gdy problem z detergentami zostanie wykluczony, a komunikat SUD nadal się wyświetla, można podejrzewać awarię pralki. W takiej sytuacji zaleca się skorzystać z pomocy specjalisty. Kod SUD pojawi się także, jeśli:

 • uszkodzeniu uległ czujnik piany;
 • doszło do uszkodzenia przełącznika ciśnienia (czujnik poziomu wody);
 • zablokowany został element systemu odwadniającego – wąż spustowy, rura;
 • problem dotyczy płyty sterowania.

Jeśli podjęte działania nie przyniosą rezultatu i nie uda ci się zmniejszyć zapienienia bębna pralki, skorzystaj z pomocy centrum serwisowego.

Pralka Samsung – błąd SUD. Jak zapobiegać?

Nadmiar piany w bębnie to częsty problem, który może skutkować wyświetlaniem błędu SUD. Na szczęście taką usterkę możesz samodzielnie naprawić, oczyszczając bęben i pozbywając się zbyt dużej ilości proszku do prania lub płynu do płukania. Jak zapobiegać pojawieniu się w pralce Samsung błędu SUD?

 • sprawdź, czy stosujesz odpowiedni rodzaju detergentu;
 • upewnij się, że ilość użytego detergentu nie jest zbyt duża;
 • środek piorący dobieraj do rodzaju tkanin (sprawdź przed rozpoczęciem prania);
 • korzystaj z programów do prania z mniejszą ilością wody;
 • regularnie czyść pralkę;
 • stosuj preparaty do redukcji ilości piany.

Pamiętaj, że często pralka zatrzymuje się na chwilę, aby poziom piany opadł, a następnie wznawia pracę. Pojawienie się kodu SUD nie powinno stanowić dużego problemu, błąd możesz naprawić samodzielnie. Jeśli problem nadal się pojawia, warto skontaktować się z serwisem.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts