Jak wyczyścić rolety wewnętrzne i zewnętrzne? Kilka sposobów na czyszczenie rolet i żaluzji

Jak wyczyścić rolety rzymskie? Czy można uratować żaluzje ze śladami pleśni? Który rodzaj rolet jest najłatwiejszy do utrzymania w czystości? Podpowiadamy.
Ida Grabska
jak wyczyścić rolety

Jak wyczyścić rolety i żaluzje? Sposób czyszczenia zależy od tego, z jakiego materiału je wykonano i w jaki sposób zamontowano. Jedno jest pewne, rolety wszystkich rodzajów zbierają kurz i ślady bytowania owadów. Łatwo je też zaplamić tłuszczem, a w dziecięcych pokojach zdarzają się także plamy z kredek i farb. Brudne rolety wyglądają nieestetycznie i na pewno nie są ozdobą domu. Dlatego trzeba je regularnie czyścić. Chcesz dowiedzieć się, jak dbać o czystość rolet i żaluzji? Czytaj dalej.

Jak często trzeba czyścić rolety okienne?

To zależy od stopnia zanieczyszczenia. Najtrudniej utrzymać w czystości rolety w ciasnych mieszkaniach, gdy domownicy w tych samych pomieszczeniach przebywają przez cały dzień. Nieco lepiej jest w dużych domach, choć to zależy, w jakiej okolicy są położone. Rolety kurzą się, gdy za oknem jest ruchliwa ulica lub gruntowa droga. Kolejny problem to palenie tytoniu wewnątrz i obecność owadów. Zarówno dym, jak i muchy czy komary szybko brudzą żaluzje i rolety. Na szczęście są sposoby na łatwe czyszczenie rolet. Jak wyczyścić rolety, aby zanadto się nie napracować? To zależy od ich rodzaju.

Poznaj rodzaje rolet okiennych

Oto najpopularniejsze rodzaje rolet:

  • plisowane rolety rzymskie z tkaniny;
  • materiałowe z jednej płaszczyzny tkaniny, w kasetach lub swobodnie zwisające;
  • syntetyczne typu dzień noc;
  • rolety pionowe drewniane lub bambusowe;
  • zewnętrzne żaluzje.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Ten rodzaj rolet należy do najłatwiejszych do utrzymania w czystości. Wykonany jest z tkaniny, dlatego możesz je prać w pralce. Możesz zrobić to przy okazji mycia szyb i zmiany wystroju okna. Roletę zdejmij i wyjmij z niej elementy usztywniającego stelażu. Następnie materiał włóż do pralki i nastaw krótki program do prania delikatnych tkanin. Nie włączaj wirowania. Uprane rolety rozwieś do suszenia, a suche ostrożnie wyprasuj. Włóż stelaż i zawieś w oknie już po jego umyciu.

Jak dbać o rolety dzień noc?

Nie ściągaj ich z okna do mycia. Odkurz je odkurzaczem nastawionym na delikatną moc ssania, z końcówką szczoteczki. Dodatkowo możesz je odświeżyć, przecierając ruchami od góry do dołu za pomocą wilgotnej ściereczki. Do usuwania plam przygotuj sobie wodę z detergentem, najlepiej z delikatnym płynem do mycia naczyń, a także gąbkę lub ściereczkę. Zwilżonym, ale nie mokrym zmywakiem zetrzyj pojedyncze ślady much i innych plam. Zabrudzenia z kredek usuniesz przy pomocy gumki do ścierania. Ślady tuszu z długopisu delikatnie zetrzyj zmywaczem do paznokci. Po umyciu nie zwijaj rolety. Zaczekaj, aż wyschnie.

Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Rolety z naturalnej tkaniny, podobnie jak te rzymskie, możesz zdjąć, wyprać i uprasować. Z kolei rolety sztywne z dodatkiem tworzyw syntetycznych czyść tak jak te typu dzień i noc. Odkurz je najpierw, a następnie ostrożnie przejedź od góry do dołu wilgotną ścierką. Rolety w kasecie odkurz, używając wąskiej szczotki, którą usuniesz brud z prowadnicy. Nie zwijaj wilgotnej rolet – poczekaj, aż będzie sucha. Inaczej ryzykujesz powstaniem pleśni.

Jak wyczyścić rolety materiałowe ze śladów pleśni? Pojedyncze mogą powstać także wtedy, gdy w pomieszczeniu jest słaba wentylacja, a okno przez cały czas zasłonięte. Spróbuj je usunąć zmywakiem namoczonym w wodzie z dodatkiem proszku do prania.

Jak czyścić żaluzje drewniane i bambusowe?

To pionowe pasy montowane w biurach, ale też w domach i mieszkaniach. Możesz je odkurzać małym odkurzaczem samochodowym, chwytając każdą lamelkę z osobna. Są też w sklepach specjalne szczotki do dwustronnego czyszczenia pionowych żaluzji. Dodatkowo warto odświeżyć lamelki ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia drewnianych parkietów i paneli. Takie detergenty zawierają zwykle środki antystatyczne, zapobiegające gromadzeniu się kurzu.

Co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych?

Są coraz popularniejsze, bardzo praktyczne i, niestety, drogie. Prawidłowo zamontowane, latem chronią budynek przed nagrzaniem, a zimą przed utratą ciepła. Pomagają zabezpieczyć dom przed kradzieżą. Świetnie zaciemniają pomieszczenia i zapewniają prywatność. Producenci gwarantują ich trwałość przez wiele lat, bo dobre żaluzje tego typu nie płowieją na słońcu i są łatwe do utrzymania w czystości. Poza tym zgromadzony na nich kurz nie przeszkadza alergikom, bo znajduje się na zewnątrz. Jak wyczyścić rolety zewnętrzne? Zwykle każdy producent poleca określone metody.

Jak umyć rolety zewnętrzne?

Na mycie wybierz słoneczny dzień. Najpierw odłącz rolety z zasilania elektrycznego. Umyje je myjką ciśnieniową ze średnim strumieniem. Użyj do tego letniej wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Zrezygnuj z agresywnych środków chemicznych, aby nie uszkodzić powierzchni rolet. Pozostaw je do wyschnięcia. Zanim je podłączysz do prądu i zwiniesz, sprawdź, czy są suche.

Czyszczenie rolet. O czym warto pamiętać?

Najtrudniejsze do utrzymania w czystości są rolety w kuchni i w łazience. Te pierwsze brudzą się podczas smażenia, miksowania potraw czy robienia przetworów. Dlatego czynności te lepiej robić przy odsłoniętym oknie, bo łatwiej umyć szybę niż roletę. Rolety łazienkowe narażone są na działanie wilgoci, zwłaszcza że okno zwykle przez cały czas jest zasłonięte.

Myjąc rolety, uważaj, aby ich zanadto nie zmoczyć. Czyść je ostrożnie, aby nie zmarszczyć materiału podczas pocierania szmatką i nie zniszczyć mechanizmu. Nie używaj środków z wybielaczem, aby nie odbarwić materiału.

Chcesz, aby twoje rolety wyglądały jak nowe? Kup takie, które są praktyczne w użytkowaniu. Sprawdź instrukcję producenta dotyczącą utrzymania ich w czystości. I licz się z tym, że co kilka lat trzeba rolety wymienić na nowe. Nawet jeśli wiesz, jak wyczyścić rolety.

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts