Co się psuje podczas burzy? Możesz temu zapobiec!

Trudno wskazać, co się psuje podczas burzy. Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak chronić wyposażenie domu. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat!
Ida Grabska
co się psuje podczas burzy

Zapamiętaj!

  1. Burze mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny poprzez gigantyczne napięcia generowane przez pioruny.
  2. Co się psuje podczas burzy? Najczęściej urządzenia podłączone do sieci energetycznej i jednocześnie telefonicznej lub kablowej.
  3. Współczesne sprzęty AGD również są narażone na uszkodzenia.
  4. Chronić sprzęt można poprzez odłączenie go od sieci lub zainstalowanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Co się psuje podczas burzy – przykłady najbardziej wrażliwego sprzętu

Nie wszystkie urządzenia są jednakowo wrażliwe na przepięcia. Najbardziej narażone są te, które są podłączone do sieci energetycznej i jednocześnie do sieci telefonicznej lub kablowej, jak telewizory, komputery czy modemy internetowe. Sygnał przepięcia może bowiem przedostać się zarówno przez kable zasilające, jak i antenowe czy telefoniczne. Dlatego podczas burzy warto odłączyć je od prądu, szczególnie jeśli nie masz zainstalowanego odpowiedniego zabezpieczenia w urządzeniu.

Jednak to nie tylko sprzęt RTV jest narażony na uszkodzenia. Współczesne urządzenia AGD, które również posiadają złożone układy elektroniczne i mogą ulec awarii, to między innymi:

  • piece gazowe;
  • zmywarki;
  • pralki;
  • kuchenki mikrofalowe;
  • lodówki.

Jednocześnie producenci sprzętów coraz częścią montują w swoich produktach komponenty, które mają chronić urządzenia przed skutkami przepięcia. Wszystko, co zawiera układ elektroniczny i nie jest odpowiednio chronione, może być potencjalnie zagrożone. Dlatego jeżeli tylko jest taka możliwość, warto odłączyć takie urządzenia od sieci.

Dlaczego sprzęt elektroniczny ulega awarii podczas burzy?

Sprzęt elektroniczny, jak komputer, telewizor czy lodówka, choć niepozorny, to skomplikowana machina pełna delikatnych, miniaturowych elementów. Działa on poprawnie dopóty, dopóki jest zasilany odpowiednim napięciem. W przypadku nagłego skoku napięcia, który często występuje podczas burzy, delikatne układy elektroniczne mogą ulec uszkodzeniu.

Chmury burzowe są źródłem gigantycznych napięć. Kiedy piorun uderza w ziemię, generuje fale napięciowe, które mogą przedostać się do naszego domowego systemu elektrycznego. Nawet jeśli piorun uderzy kilka kilometrów od naszego domu, nadmiar energii elektrycznej może przedostać się przez sieć energetyczną i uszkodzić sprzęt elektroniczny.

Jak chronić domowe urządzenia w trakcie burzy?

Ochrona urządzeń przed uszkodzeniem podczas burzy nie jest trudna, ale wymaga pewnej konsekwencji. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest odłączenie urządzenia od sieci. Pamiętaj, aby odłączyć nie tylko kabel zasilający, ale też wszystkie pozostałe, takie jak kabel antenowy, telefoniczny czy sieciowy. Tym sposobem zabezpieczysz sprzęt przed ewentualnym przepięciem.

Drugim, równie skutecznym, ale trochę mniej wygodnym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalistycznych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Mogą to być listwy zasilające z zabezpieczeniem, specjalne gniazdka sieciowe czy nawet profesjonalne systemy zabezpieczające cały dom. Tego typu rozwiązania są jednak zazwyczaj droższe i wymagają fachowej instalacji.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *