Gdzie wyrzucić gąbkę do kąpieli, mycia naczyń i tapicerską?

Recykling śmieci jest obecnie koniecznością, więc wiele osób zastanawia się, do jakich pojemników powinni wyrzucać poszczególne odpadki. Do wyboru mamy kilka koszy, więc nie jest obojętne, gdzie trafią dane produkty. Z naszego artykułu dowiecie się, gdzie wyrzucić gąbkę.
Ida Grabska
gdzie wyrzucić gąbkę

Gdzie wyrzucić gąbkę? To pytanie jest szczególnie ważne teraz, gdy każde gospodarstwo domowe musi segregować swoje odpady. Nowy system jest wdrażany już od kilku lat. Aby uniknąć podwyższenia opłat za wywóz śmieci, warto wiedzieć, do jakich koszy powinny trafiać. Pod uwagę bierze się nie tylko materiał, z jakiego powstały, ale także to, z jakimi substancjami miały kontakt podczas używania.

Segregacja śmieci – na czym polega?

Segregacja śmieci to taki ich podział, który umożliwia dalsze przetwarzanie odpadów. Stanowi jedno z działań proekologicznych, które mają chronić przyrodę. Gdzie wyrzucić gąbkę? Do dyspozycji jest pięć pojemników:

  • czarny pojemnik dla śmieci zmieszanych (nie można ich przetworzyć);
  • pojemnik na odpady bio;
  • pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (tekstylia, folia);
  • pojemnik na szkło;
  • pojemnik na papier i opakowanie tekturowe.

Z jakiego tworzywa zrobiona jest gąbka?

Czy to, gdzie wyrzucić gąbkę, zależy od materiału, z jakiego została wykonana? Większość powstaje z tworzyw syntetycznych, więc czy powinny trafiać do pojemnika na odpadki sztuczne? Ten przypadek jest inny, trzeba bowiem pamiętać, że mają one kontakt z ciałem (są więc odpadami higienicznymi), a także innymi substancjami.

Gdzie wyrzucić gąbkę?

Jeśli nie wiesz, gdzie należy je wyrzucać, zapoznaj się z ich poszczególnymi rodzajami gąbek. Nie wszystkie są przecież przeznaczone do użytku domowego. Niektóre z nich wykorzystuje się też w przemyśle.

Do jakich śmieci wyrzucać gąbkę do kąpieli?

Zużyte gąbki do mycia ciała powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Nie mogą być ponownie przetworzone, by otrzymać drugie życia. Oprócz tego miały kontakt z różnymi wydzielinami organizmu, co dodatkowo je dyskwalifikuje. Wyjątkiem są jednak naturalne gąbki – wyrzucamy je do pojemnika na resztki biodegradowalne.

Do jakich odpadów nadaje się gąbka do mycia naczyń?

Również gąbki do mycia naczyń najlepiej wrzucić do specjalnych pojemników na śmieci zmieszane. Miały bowiem kontakt z resztkami jedzenia, innymi płynami oraz detergentami.

Gąbka tapicerska – jak się jej pozbyć?

Jaka zasada dotyczy tzw. gąbki tapicerskiej, z materaca czy innych materiałów, które pozostały po remoncie? Jeśli są to ścinki, wrzucamy do czarnego pojemnika. Jednak w przypadku większej ilości lepiej zanieść je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które powinny znajdować się na terenie każdej gminy. Jeśli nie ma możliwości, by odwieźć je samodzielnie, można skontaktować się z firmą, specjalizującą się w takich usługach.

Fakt konieczności segregowania odpadków skłania ludzi do zastanowienia się nad tym, jak prawidłowo wyrzucać ich śmieci. Stąd tak ważne jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucać gąbki? Warto wpoić sobie nowe zasady, a po czasie na tyle wejdą w krew, że to, jak wyrzucać odpady nie będzie stanowiło problemu.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts