Co zrobić ze starymi książkami – najlepsze rozwiązania

Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi książkami? W artykule przedstawiamy najlepsze rozwiązania na pozbycie się niepotrzebnych pozycji ze swojej domowej biblioteki. Zapraszamy do lektury!
Alicja Kisiak
co zrobić ze starymi książkami

Co zrobić ze starymi książkami?

  • Niepotrzebne książki można bezpłatnie przekazać do wielu różnych miejsc, na przykład do biblioteki.
  • Istnieje wiele skupów niechcianych książek.
  • Książki można sprzedawać na różnych internetowych platformach sprzedażowych.

Co zrobić ze starymi książkami? Np. bookcrossing

Niektórzy uwielbiają kupować nowe książki i budować swoją małą, domową biblioteczkę. Jednak z czasem niektóre egzemplarze mogą się zniszczyć lub po prostu można uznać, że nie są już potrzebne. Co zrobić ze starymi książkami? Rozwiązań jest kilka. Uzależnione są one głównie od ich stanu oraz od chęci ich właściciela. W przypadku książek nadających się do dalszego użytkowania można je zostawić w punkcie bookcrossingowym lub odsprzedać w internecie albo stacjonarnie. Pozbycie się niepotrzebnych egzemplarzy to dobre posunięcie, jeśli ktoś chce postawić na minimalizm w mieszkaniu.

Oddanie niepotrzebnych książek do biblioteki

Jednym ze sposobów pozbycia się starych i niechcianych książek jest oddanie ich charytatywnie do różnych punktów zbiórek, domów dziecka czy po prostu do biblioteki. Wystarczy zanieść wszystkie egzemplarze, które chce się przekazać do wybranej biblioteki miejskiej i oddać je bibliotekarce. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że muszą to być książki, które będą nadawały się do dalszego użytkowania. W przeciwnym razie biblioteka może odmówić ich przyjęcia. Jednak nie jest to powód do ich wyrzucenia. Książki w bardzo złym stanie można po prostu dać na makulaturę.

Sprzedaż książek online na portalach ogłoszeniowych

Kolejnym przykładem pozbycia się niechcianych, starych książek jest sprzedanie ich przez różnego rodzaju portale ogłoszeniowe. Obecnie dostępnych jest wiele różnych platform sprzedażowych, które umożliwiają wystawianie prywatnych ogłoszeń. Aukcje mogą dotyczyć również książek. Proces sprzedaży jest bardzo łatwy, polega na stworzeniu ogłoszenia z konkretnym egzemplarzem, podając jego tytuł i autora, dodając zdjęcie i krótki opis oraz określając cenę, za jaką chce się sprzedać książkę.

Czy warto korzystać z punktów skupu książek?

Co zrobić z niepotrzebnymi książkami? Możne je również oddać do skupu, ale czy warto? Mowa tutaj między innymi o takich miejscach jak antykwariat czy też o internetowych portalach skupujących różne egzemplarze. Zaletą takich punktów jest bez wątpienia szybkie załatwienie transakcji, wadą zaś jest niestety niski zarobek. Takie skupy bardzo często zaniżają wartość książek, ze względu na to, że potem odsprzedają je dalej, więc przy tym rozwiązaniu nie ma co liczyć na duże zyski.

Teraz już wiesz, co zrobić ze starymi książkami. Jeśli są w dobrym stanie, to koniecznie przekaż je dalej, bez znaczenia czy odpłatnie, czy za darmo. Najważniejsze, żeby nie wylądowały w koszu!

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts