Jak uporządkować garaż? Organizacja przestrzeni w garażu – poradnik

Zastanawiasz się, jak uporządkować garaż, aby wszystkie przedmioty miały swoje miejsce i łatwo można było je odnaleźć? Zapoznaj się z artykułem, w którym prezentujemy sprawdzone rozwiązania, dzięki którym zrobisz porządek w tym pomieszczeniu.
Alicja Kisiak
jak uporządkować garaż

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale sprzet-agd.pl

Jak uporządkować garaż?

 • Uporządkowany i zorganizowany garaż to taki, w którym wszystkie narzędzia mają swoje miejsce.
 • Możesz sprawnie odgracić garaż, segregując wszystkie rzeczy na te do oddania, do wyrzucenia i te, które są ci najbardziej potrzebne.
 • Niepotrzebne przedmioty możesz oddać na cele charytatywne.
 • Istnieje wiele sprytnych pomysłów na zorganizowanie przestrzeni i utrzymaniu porządku w garażu.

Jak uporządkować garaż – od czego zacząć?

Ciekawi cię, jak uporządkować garaż? Musisz wiedzieć, że nie jest to zadanie na jeden dzień. W pierwszej kolejności trzeba wszystko sobie dokładnie rozplanować. Najlepszą metodą jest podzielenie całego procesu na trzy etapy: sortowanie, sprzątanie i organizowanie. Taka kolejność będzie dużym ułatwieniem i pozwoli skutecznie zrobić porządek w garażu. Działanie bez planu może nie przynieść żadnych rezultatów. Nadmiar niepotrzebnych rzeczy będzie cały czas tworzył chaos, który w ostateczności może cię zniechęcić do wykonywania dalszych prac.

Sortowanie i sprzątanie – porządek w garażu

Jak odgracić garaż? Wszystkie zgromadzone rzeczy trzeba podzielić na 3 kategorie:

 • do zatrzymania – tutaj powinny znaleźć się wszystkie przedmioty, które są najbardziej potrzebne w garażu, na przykład podstawowe narzędzia;
 • do oddania – do tej kategorii odkłada się rzeczy, które nie są już potrzebne, są nieużywane i zajmują tylko miejsce, zaś ich stan pozwala na przekazanie ich komuś innemu;
 • do kosza – tutaj musi się znaleźć wszystko to, co jest zepsute i nie nadaje się do dalszego użytkowania, więc powinno trafić do śmieci.

Po zrobieniu segregacji trzeba pozamiatać i umyć podłogę.

Porządkowanie garażu – gdzie oddać niepotrzebny rower i inne sprzęty?

Odgracanie domu i garażu polega na pozbywaniu się nieużywanych, zalegających rzeczy. Jeśli są to przedmioty, nadające się jeszcze do użytkowania to świetnym pomysłem jest oddanie ich osobom potrzebującym. Można to zrobić za pośrednictwem zbiórek charytatywnych organizowanych co jakiś czas przez fundacje. Jednak szybszym sposobem jest zawiezienie wszystkich niepotrzebnych rzeczy bezpośrednio do miejsc, w których często brakuje różnych przedmiotów. Przykładowo, jeśli twoje dzieci wyrosły z rowerów, to warto je oddać do domu dziecka. Zaś metalowe leżaki można przekazać do domów opieki społecznej.

Optymalna organizacja w garażu

Wiesz już, jak posprzątać garaż, więc teraz warto dowiedzieć się, jak go zorganizować, aby był przyjemnym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Po wyrzuceniu i oddaniu niepotrzebnych rzeczy trzeba się teraz skupić na tych, które się zostawiło. Należy przejrzeć każdy przedmiot po kolei i znowu podzielić je na kategorie – tak, aby podobne tematycznie artykuły były przechowywane wspólnie. Przykładowe grupy: akcesoria sportowe, narzędzia, akcesoria do malowania, rzeczy ogrodowe, części samochodowe, akcesoria do grillowania.

Haki na sufit, uchwyty na narzędzia – przechowywanie rzeczy w garażu

Wśród sprytnych sposobów na przechowywanie rzeczy w garażu wyróżnić można między innymi:

 • schowek nad bramą garażową (na przykład na opony, narty, drabiny);
 • powieszenie na ścianie półek i różnych uchwytów na narzędzia;
 • przymocowanie drewnianej listwy z zaczepami na lżejsze, drobne elementy;
 • powieszenie rowerów na wieszakach sufitowych lub ściennych;
 • ustawienie pojemnika na śmieci, do którego będzie się na bieżąco wyrzucało niepotrzebne artykuły;
 • zaopatrzenie się w różne pudełka, słoiki, do których można wrzucać drobne rzeczy, na przykład śrubki, śrubokręty, nakrętki, klucze, gwoździe.

Sortowanie, sprzątanie i organizowanie przestrzeni to skuteczny sposób na to, jak uporządkować garaż. Im szybciej podejmie się tego wyzwania, tym prędzej będzie można się cieszyć z przyjemnego miejsca do przechowywania samochodu i najpotrzebniejszych przedmiotów.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts